Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

V minulém čísle Střelecké revue se zákonům o zbraních věnoval jenom jeden krátký článek. Zřejmě ještě dozníval prázdninový zákonotvorný klid. Toto číslo je poněkud bohatší. Jeden článek je optimistický – rozhovor s prozbraňovým senátorem JUDr. Miroslavem Antlem, druhý je spíš pro naštvání. Název Olovo na mokřadech nepotřebuje další upřesnění. Evropská komise zřejmě bude chtít vyzkoušet postup, který se osvědčil v případě protizbraňové směrnice a protlačit zelené bludy za každou cenu. Rozhovor s JUDr. Antlem a olovo najdete na stranách 8 až 11 Střelecké revue číslo 10/2020. Vzhledem k tomu, že se blíží senátní volby, můžete se ještě podívat na straně 13 na přehled, jak se ke zbraním staví jednotliví senátoři.

Autor: redakce
Publikováno: 23.9.2020 14:11:28
Zobrazeno: 6x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 10/2020

Autor: redakce
Publikováno: 23.9.2020 9:22:37
Zobrazeno: 25x
Kategorie: Právě vyšlo

Vážení příznivci sportovní střelby, rádi bychom i letos uspořádali tradiční podzimní závod. Na jeho přípravě pilně pracujeme my i naši dlouholetí partneři (SSK Vlašim, Sellier & Bellot, Alfa-Proj Brno), termín je stanoven na sobotu 10. října. Bohužel současná situace se stále přítomnou pandemií znamená značnou nejistotu pro jakoukoli událost, která předpokládá účast většího množství lidí. Ani my tedy nebudeme mít do poslední chvíle úplnou jistotu, jestli bude konání závodu možné. 

Autor: redakce
Publikováno: 17.9.2020 13:32:04
Zobrazeno: 56x
Kategorie: Právě vyšlo

Přijít s něčím opravdu novým je v oboru zbraní velký problém. Chce to spoustu času a hlavně peněz. Proto se řada firem zaměřuje na více méně drobná zlepšení a úpravy již existující typů a modelů. Dokládá to série článků v zářijovém čísle Střelecké revue ročníku 2020. Na stranách14 a 15 je popis nového klonu Coltu 1911. Zajímavá je země původu: Itálie. Armi Dallera vznikla jako malá ladičská firma, ale postupně si troufala na větší celky zbraní a nyní představuje svůj první kompletní výrobek.

Autor: redakce
Publikováno: 10.9.2020 13:08:16
Zobrazeno: 45x
Kategorie: Právě vyšlo

V běžném provozu je to nepohodlné, drahé a výkon nelze využít. Ale který chlap, a i mnohé ženy, by se nechtěli aspoň jednou svézt v automobilu Formule 1, případně si ho i koupit. A proto si každý milovník zbraní na světě chce nejméně jednou v životě vystřelit z pistole Desert Eagle. Ale tu si vlastně může koupit, nebo aspoň vyzkoušet, mnohonásobně víc lidí než Formuli 1.

Autor: redakce
Publikováno: 8.9.2020 13:07:08
Zobrazeno: 21x
Kategorie: Právě vyšlo

Henry už víc než dvacet let není jenom jméno z historie vývoje zbraní. Nese ho americká firma, která si v éře M-šestnáctek dovolila vzít pákové opakovačky jako hlavní výrobní náplň. Nejedná se o repliky. V tradičním kabátě se skrývají moderní mechanismy upravené pro sériovou výrobu na moderních strojích.

Autor: redakce
Publikováno: 6.9.2020 13:05:52
Zobrazeno: 22x
Kategorie: Právě vyšlo

Jedno staré střelecké pravidlo říká, že hlaveň střílí, ale pažba trefuje. Z toho zřejmě vycházeli u firmy Savage při tvorbě novinek na rok 2020. Tato firma je proslavená tím, že vyrábí slušné pušky za slušnou cenu a neplete se do výroby pistolí nebo revolverů. Letošní novinky jsou technicky shodné se staršími typy, ale nové jsou pažby. Platí to především pro malorážky a kulovnice. Některé pažby jsou na naše zvyklosti dost divoké a navozují dojem, že se konstruktéři inspirovali spíš u vojenských zbraní.

Autor: redakce
Publikováno: 4.9.2020 13:03:53
Zobrazeno: 19x
Kategorie: Právě vyšlo

Mohlo by se zdát, že v rozruchu kolem pandemie zanikly hlasy střelců a myslivců, kteří se připojili k petici za zachování práva bezúhonných občanů na zbraň. Není to pravda. Pečlivě sledujte dění v poslanecké sněmovně. První kolo jednání o petici by mělo proběhnout už 8. září. Podrobnosti o současném stavu změn zbraňových zákonů najdete ve Střelecké revui číslo 9/2020 na straně 13.

Autor: redakce
Publikováno: 1.9.2020 13:01:34
Zobrazeno: 18x
Kategorie: Právě vyšlo

Moje cesta k černému prachu začala už v klukovských letech, když jsem hltal romány od E. T. Setona a J. F. Curwooda. Obdivoval jsem zálesáky a hraničáře, kteří se nebáli vyzvat divočinu a její nebezpečí – a neodmyslitelnou společnicí každého takového dobrodruha byla puška s dlouhou hlavní, která málokdy minula cíl. Už tehdy jsem si řekl, že si jednou taky pořídím takovou flintu, jako měli Davy Crockett a Daniel Boone. 

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 1.9.2020 10:39:49
Zobrazeno: 220x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 9/2020

Autor: redakce
Publikováno: 26.8.2020 10:34:06
Zobrazeno: 100x
Kategorie: Právě vyšlo

Mne osobně celý život zajímala spíš střelba z krátkých zbraní. Ale obdivoval jsem, a stále obdivuji střelce, kteří dovedou s puškou přesně trefovat na velké vzdálenosti. Určitě nejsem sám. Pro zájemce o střelbu na velké vzdálenosti je určena monografie srpnového čísla Střelecké revue ročníku 2020. Na stranách 89 až 97 čísla 8/2020 najdete rozsáhlý přehled informací o disciplínách, nábojích a zbraních pro tento sport lidí s pevnými nervy a dokonalými zbraněmi.

Autor: redakce
Publikováno: 11.8.2020 11:40:53
Zobrazeno: 47x
Kategorie: Právě vyšlo

Srpnové číslo Střelecké revue mohu doporučit všem čtenářů, kteří uvažují o koupi první zbraně, případně o rozšíření svého arzenálu, nebo střelbě nové sportovní disciplíny.
V čísle se totiž sešlo několik velmi zajímavých uživatelských testů.

Na začátku, na stranách 14 až 15 se můžete seznámit se zajímavou variantou CZ P-10. Má přídomek SC, tedy semikompakt. Vznikla kombinací hlavně a závěru v plné délce a těla kompaktu. Na rozdíl od staršího pokusu Beretty o podobnou kombinaci to není nevzhledný zmetek, ale docela zajímavá zbraň nejen na pohled, ale i na střelnici.

Autor: redakce
Publikováno: 8.8.2020 11:28:58
Zobrazeno: 82x
Kategorie: Právě vyšlo

Název Puškařství Mařík by podle pravidel z předválečné doby měl znít Puškařství Mařík a Mařík. Jedná se totiž o společný podnik otce a syna. Podobně, jako většina českých puškařů, to nejsou jenom dobří řemeslníci, ale v nejlepším smyslu slova nadšenci pro zbraně. Vedle obchodu a běžných puškařských služeb nabízejí i řadu prací na které si hned tak někdo netroufne. Například zhotovování nových plochých pružin pro starší zbraně.

Autor: redakce
Publikováno: 5.8.2020 11:27:11
Zobrazeno: 47x
Kategorie: Právě vyšlo

Název článku čtenářům neznalým právnické řeči moc neřekne. V textu je to jasnější. Autor vysvětluje, proč je tak důležité dostat několik vět o právu na sebeobranu nejen do zákona, ale i do ústavy. Měla by to být pojistka proti různým bruselským zakazovačům všeho možného, ale hlavně soukromě držených zbraní. Článek, který popisuje současný stav projednávání těchto, pro nás vrcholně důležitých, změn zákonů najdete v srpnovém čísle ročníku 2020 Střelecké revue na straně osm.

Autor: redakce
Publikováno: 2.8.2020 11:25:42
Zobrazeno: 51x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 8/2020

Autor: redakce
Publikováno: 29.7.2020 12:59:15
Zobrazeno: 117x
Kategorie: Právě vyšlo