Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Psát o novinkách v sortimentu pistolí Glock a číst o nich už začíná být nuda. I když, něco nového by se našlo (i ve Střelecké revui číslo 6/2018 na stranách 12 až 15). Zajímavější článek následuje. V Rakousku, ale nejen tam, žije jeden nadšený konstruktér, který se pokouší udělat konkurenci Glocku. Pozornější čtenáři budou jméno Wilhelma Bubitse z našeho časopisu znát. Je podepsaný pod konstrukcí pistolí Steyr a Caracal, které se dostaly do sériové výroby, ale rozběhnutý Glock nepřekonaly, a stále předvádí další nápady a prototypy.

Autor: redakce
Publikováno: 3.6.2018 11:20:57
Zobrazeno: 118x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 6/2018

Autor: redakce
Publikováno: 30.5.2018 9:51:15
Zobrazeno: 163x
Kategorie: Právě vyšlo

ze dne 18. 1. 2018
dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod a Zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním a Smlouvě o fungování EU článku 227

„Za zachování práv bezúhonných českých občanů v oblasti legálních zbraní“

My, níže podepsaní občané České republiky, žádáme prostřednictvím této Petice Poslaneckou sněmovnu, Senát Parlamentu ČR, jakož i prezidenta a vládu České republiky, aby znovu projednali a podpořili a schválili novelu ústavního zákona o bezpečnosti* ČR, zakotvující do našeho ústavního pořádku právo na legální vlastnictví zbraní za účelem zajištění obrany a vnitřní i vnější bezpečnosti našeho státu. Tato novela, vyjadřuje symbolickou, ale hlavně praktickou garanci práv českých občanů, kteří plní zákonem striktně dané podmínky pro nabývání vlastnictví, držení a nošení zbraní, přičemž do budoucna bude ústavní zárukou zachování současných zákonných rámců, které jsou ověřeně dostatečně přísné a efektivní, čímž v praxi povede k výraznému zvýšení bezpečnosti občanů České republiky
My, níže podepsaní občané České republiky, touto Peticí současně naléhavě vyzýváme dotčené orgány České republiky k odmítnutí implementace „unijní zákazové směrnice“**, neboť i dle „Lisabonské smlouvy“ a jejího článku 346*** je vnitřní a vnější bezpečnost členských států EU VÝHRADNĚ V GESCI KAŽDÉ ČLENSKÉ ZEMĚ.

Autor: redakce
Publikováno: 29.5.2018 13:31:50
Zobrazeno: 643x
Kategorie: Právě vyšlo

Jak už o tom nedávno padla v úvodníku zmínka, letos si kromě řady dalších kulatých výročí připomínáme sto let od vzniku Zbrojovky Brno. Toto výročí je popravdě tak trochu umělé, jelikož rok 1918 přinesl vlastně jen to, že se nedlouho před tím postavené c. a k. dělostřelecké dílny v Brně – Zábrdovicích dostaly pod kontrolu nově vzniklé Československé republiky. Přesněji pod kontrolu brněnských úřadů, a to dokonce až jako jedna z posledních tamních rakousko-uherských institucí. Že se v moravské metropoli nachází vojenský opravárenský podnik, jehož osazenstvo nemá za nových poměrů moc do čeho píchnout, to se v Praze začalo řešit s nemalým časovým odstupem. Teprve 20. ledna 1919 byla oficiálně zřízena Československá státní zbrojovka coby podnik podléhající ministerstvu národní obrany. A ještě nějaký ten rok trvalo, než se začalo s vlastní výrobou zbraní…

Autor: redakce
Publikováno: 23.5.2018 10:42:12
Zobrazeno: 114x
Kategorie: Právě vyšlo

Ceny nábojů pomalu, ale jistě rostou a s nimi roste i počet přebíječů nábojů. Jenže začátečník je skoro ve stejné pozici jako čerstvý držitel zbrojního průkazu při nákupu první zbraně. Rádců se najde moc, ale jejich názory si často protiřečí. Tabulky jsou sice poměrně jednoznačné, ale zase dávají spoustu možností a ne každý je vybaven tak, aby si nové náboje mohl hned ověřit.

Autor: redakce
Publikováno: 11.5.2018 11:06:08
Zobrazeno: 158x
Kategorie: Právě vyšlo

Zajímavý titulek a ještě zajímavější zbraň. Většině zájemců o klasické plynovky asi vadí, že to sice udělá slušný rámus a s plynovým nábojem dokáže občas pomoct v nouzi, ale jinak je to celkem nezajímavý kus kovu. Turečtí konstruktéři dali hlavy dohromady a vymysleli plynovku, ze které si ve volném čase můžete zastřílet do terče. A navíc je to stále „bez papírů“.

Autor: redakce
Publikováno: 9.5.2018 11:04:58
Zobrazeno: 252x
Kategorie: Právě vyšlo

Malá, menší a ještě menší. Tak by se dal charakterizovat momentální trend v nabídce samonabíjecích pistolí. Zdá se, že výběrové řízení na novou pistoli pro americkou armádu je už definitivně rozhodnuto, a tak se vývojáři zaměřili na pistole pro sebeobranu. V kategorii takzvaných mikrokompaktů je představována jedna novinka za druhou a je to vidět i na stránkách Střelecké revue.

Autor: redakce
Publikováno: 7.5.2018 11:00:44
Zobrazeno: 513x
Kategorie: Právě vyšlo

Název zní americky, ale jedna z letošních novinek je z českých luhů a hájů a není z Uherského Brodu. Název Striker SR-17 označuje prototyp pistole, zkonstruované skupinou nadšenců ze Zlína. Zatím je to devítka na klasické lugery, ale celá konstrukce je postavena tak, aby se ráže daly snadno a rychle změnit. Pohled na fotografie naznačuje, že tvůrci nové zbraně mají poměrně hodně nových nápadů.

Autor: redakce
Publikováno: 5.5.2018 10:59:06
Zobrazeno: 193x
Kategorie: Právě vyšlo

Běžte už s tou politikou... To si asi řekne většina z nás při zmínce o další petici. Bohužel, řada lidí, především politiků evropského i domácího formátu se rozhodla, že nám našeho koníčka řádně znepříjemní a očeše. A tak nezbývá než se bránit. Máme smůlu, že už to nejde jako dřív. Tehdy stačilo na veřejnosti dotyčného otrapu řádně vyzvat a následovaly dvě rány za mlhavého rána. Občas to schytal i ten hodný, ale spory se řešily rychle a účinně. Dnes je to hodně zdlouhavý proces a v mezidobí mezi volbami je petice asi nejúčinnější způsob, jak politikům připomenout, že byli zvoleni lidmi a jejich úkolem je především lidem sloužit. A že ani po zvolení nemají patent na rozum.

Autor: redakce
Publikováno: 3.5.2018 10:56:48
Zobrazeno: 99x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 5/2018

Autor: redakce
Publikováno: 25.4.2018 10:23:58
Zobrazeno: 227x
Kategorie: Právě vyšlo

Premiér v demisi Andrej Babiš a ministr vnitra Lubomír Metnar dne 26. března tohoto roku více než hodinu na jednali se zástupci petice „Za zachování práv bezúhonných českých občanů v oblasti legálních zbraní“ a Českomoravské myslivecké jednoty. Petice byla již v minulém roce opakovaně projednávána ve výborech sněmovny i na plénu senátu, a zjevně tedy pro vládu, sněmovnu i senát představuje hlavního partnera ve věci zbraňové legislativy a souvisejících občanských práv a svobod. Tato rozšířená nová petice spolu s předchozí verzí posbírala již přes 130 000 podpisů lidí z řad odborné i laické veřejnosti, přičemž v ČR je registrováno přibližně 300 tisíc legálních držitelů zbraní.

Autor: redakce
Publikováno: 17.4.2018 12:37:08
Zobrazeno: 146x
Kategorie: Právě vyšlo

Přibližně před pěti lety se v denním tisku prakticky na celém světě objevila doslova bomba –  zbraně vyráběné na 3D tiskárnách řízených počítačem. Senzacechtiví novináři bili na poplach, policajti, zvlášť ti méně odborně zdatní, větřili další věc, kterou by mohli zakázat a v některých zemích se rychle smolily nové zákony a svolávaly mimořádné schůze parlamentů.

Autor: redakce
Publikováno: 13.4.2018 11:20:27
Zobrazeno: 121x
Kategorie: Právě vyšlo

K velmi oblíbeným námětům různých víceméně odborných debat patří srovnávání nábojů 7,62x39 mm (Kalašnikov) a 5,56x45 (M16). Na toto téma už bylo popsáno mnoho stran papíru, natočeno několik televizních dokumentů a diskuze dál pokračuje. Autor článku 5,56 mm NATO – krok vpřed? na stranách 54 až 58 Střelecké revue číslo 4/2018 si dal záležet a do přehledné práce sestavil dostupné a ověřené informace o obou nábojích. Snaží se uvádět co nejméně vlastních názorů a co nejvíce ověřitelných a měřitelných fakt. Závěry si čtenáři mohou udělat sami.

Autor: redakce
Publikováno: 11.4.2018 11:24:12
Zobrazeno: 180x
Kategorie: Právě vyšlo

Desert Eagle patří od začátku výroby ke kontroverzním zbraním. Z hlediska praktického použití je prakticky k ničemu, ale většina střelců si z něj chce aspoň vystřelit a ti, kteří na to mají, většinou neodolají a koupí si ho. To vědí i naši dovozci zbraní, a tak občas nějaká zásilka ručních děl zabloudí i k nám. Jeden ze šťastných nových majitelů pistole Desert Eagle v největší ráži 50 AE dovolil našemu redaktorovi bližší seznámení s jeho miláčkem.

Autor: redakce
Publikováno: 9.4.2018 11:17:38
Zobrazeno: 123x
Kategorie: Právě vyšlo

Česká zbrojovka Uherský Brod už opět patří k celosvětově populárním firmám, a tak si nemůže dovolit usínat na vavřínech. Reakcí ne celosvětový trend používání optických mířidel i na krátkých zbraních jsou modely čezeťáckých pistolí označené anglickým dovětkem Optics Ready – připraveno pro optiku. Na starších variantách je montáž kolimátoru a jiné optiky dost piplavá a drahá práce, náročná na přesnost a zkušenosti puškaře. Nové modely mají upravené závěry tak, že podstatná část práce je provedena už při výrobě. Zručnější střelci si mohou optiku namontovat sami. Jak vypadají pistole CZ Optics Ready a co se od nich dá čekat je obsahem článku na straně 19 Střelecké revue číslo 4/2018.

Autor: redakce
Publikováno: 7.4.2018 11:15:08
Zobrazeno: 101x
Kategorie: Právě vyšlo