Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Milovníci sportovních i služebních zbraní v České republice už několik let velmi dobře znají značku PAR. Zavedla ji česká firma Proarms Armory a vyrábí pod ní samonabíjecí pušky na bázi AR 15 s pístovým systémem. Zbraně této značky, konkrétně různé varianty modelu Mk3 si vydobyly vynikající pověst nejen na našem trhu, ale nepochybně i za oceánem, kde předpokládáme hlavní odbytiště. Stále se vyvíjejí. V brzké době by u nich měla být možná změna ráže z klasické 223 Remington na několik dalších ráží pouhou výměnou hlavně, závorníku a zásobníku.

Autor: redakce, Mgr. Jan Tetřev
Publikováno: 24.3.2015 11:29:57
Zobrazeno: 211x
Kategorie: Právě vyšlo

Pro milovníky historických zbraní je tentokrát určena monografie Střelecké revue s názvem Werder – bavorská specialita. Puška nebo pistole systému Werder patří ke snům všech sběratelů historických zbraní. Je výsledkem snah o rychlé přezbrojení evropských armád na zadovky, vyvolanými úspěchy pruské jehlovky Dreyse ve válkách ve druhé polovině devatenáctého století.

Autor: redakce
Publikováno: 18.3.2015 8:40:37
Zobrazeno: 110x
Kategorie: Právě vyšlo

Opakovací brokovnice se závěrem ovládaným pohybem předpažbí, lidově nazývané pumpy, u nás už také dobře známe. Jedna z ve světě nejpopulárnějších je Remington 870. Tento legendární model se stále vyrábí a dobře prodává v desítkách variant. Ale ani v této situaci firma nespí na vavřínech a pokračuje ve vývoji. Nejnovější model Remington 887 Nitro Mag spojuje to nejlepší, co se v konstrukci brokových opakovaček za poslední roky objevilo.

Autor: redakce
Publikováno: 16.3.2015 11:49:46
Zobrazeno: 105x
Kategorie: Právě vyšlo

Zpočátku se zdálo, že jde o poněkud zoufalý pokus slovenských konstruktérů o narušení suverenity Glocků a klonů CZ 75 na trhu. Dnes je to na celém světě známá značka slovenských pistolí, navíc konstrukčně originálních a na rozdíl od mnoha jiných typů neporušujících cizí patenty. V rozsáhlém článku na stranách 25 až 29 Střelecké revue číslo 3/2015 předkládá Ing. Jiří Fencl přehled modelů a variant pistolí Grand Power z nabídky pro tento rok.

Autor: redakce
Publikováno: 15.3.2015 11:48:04
Zobrazeno: 153x
Kategorie: Právě vyšlo

Scorpion bez pažby nebo Bren jako pistole. To jsou zbraně se značkou CZ, které v našich obchodech nenajdete. Jsou výsledkem přizpůsobení českých zbraní pro specifické předpisy USA a najdeme je v nabídce dceřiné společnosti CZ-USA. Prodej samonabíjecích civilních zbraní odvozených od vojenských je v USA zlý sen pro dovozce. Musí se splnit federální předpisy, navíc má řada států Unie svoje zákony, které nabývání a držení těchto zbraní ještě ztěžují. Vytvoření variant, které propluly houštím americké zbraňové legislativy a dostaly patřičné schválení je obrovský úspěch pobočky.

Autor: redakce
Publikováno: 13.3.2015 11:34:20
Zobrazeno: 360x
Kategorie: Právě vyšlo

Fort Sumter u Charlestonu v Jižní Karolíně patří k nejvýznamnějším symbolům americké občanské války. V rámci posilování obrany tohoto přístavu po skončení války mezi USA a Velkou Británií byl v rámci tzv. Třetího systému z let 1816-1860 přebudován fort Moultrie bránící hlavní plavební kanál a zřízena baterie fort Johnson. V roce 1826 bylo rozhodnuto také o výstavbě fortu Sumter ležícího na malém ostrůvku v plavebním kanálu u vjezdu do přístavu.

Autor: redakce
Publikováno: 1.3.2015 11:21:59
Zobrazeno: 48x
Kategorie: Právě vyšlo

Monografie únorového čísla ročníku 2015 tentokrát navazuje na sérii článků o kriminalistické balistice. V meziválečném období patřil k legendárním zločincům Martin Lecián. Zpočátku ho někteří považovali za modernější vtělení Jánošíka, ale nakonec se z něj vyklubal  zločinec, který bral bohatým i chudým cokoliv, co mu přišlo pod ruku.  Pochybnou slávu mu zajistilo několik útěků z věznice a naprosto bezohledné používání pistolí. Obvykle měl u sebe dvě a navíc pořádný nůž.

Autor: redakce
Publikováno: 12.2.2015 12:52:42
Zobrazeno: 162x
Kategorie: Právě vyšlo

V historické části Střelecké revue číslo 2/2015 je mimo jiné představena jedna z legend amerického puškařství. Opakovačky systému Spencer byly po revolverových puškách Colt druhou víceranovou puškou ve výzbroji americké armády. V občanské válce je používala přednostně armáda Unie.

Autor: redakce
Publikováno: 10.2.2015 12:47:24
Zobrazeno: 218x
Kategorie: Právě vyšlo

V posledních letech řada armád likviduje sklady staré výzbroje a po úpravě na civilní verzi se tak střelcům dostávají do rukou i zbraně, které dřív mohli vidět jenom v muzeích nebo ve filmech. Jednou z těchto zbraní je i PPŠ 41, který v minulém roce uvedl na náš trh Zelený sport. Měli jsme možnost vyzkoušet si civilní pepešku na střelnici.

Autor: redakce
Publikováno: 8.2.2015 12:46:01
Zobrazeno: 295x
Kategorie: Právě vyšlo

Obchod s airsoftem dnes představuje obrovské objemy peněz i zboží, které možná přesahují objemy peněz, jež se pohybují v oboru ostrých civilních zbraní. Kuličkovky dnes můžeme dostat ve všech podobách od levných plastových „manuálů“ po dokonalé modely ostrých zbraní poháněné stlačeným plynem nebo elektřinou, které se prodávají za ceny srovnatelné s jejich vzory. Pro lidi, kteří nemají hluboko do kapsy se v poslední době vyrábějí zvláštní provedení, které odpovídají luxusním zbraním.

Autor: redakce
Publikováno: 5.2.2015 12:44:15
Zobrazeno: 117x
Kategorie: Právě vyšlo

Browning ji nikdy neudělal, ale zvenku to tak vypadá. Pod označením Browning Black Label 1911 - 380 je nabízena pistole vypadající jako Colt M 1911, zmenšená asi na 85 procent původní velikosti a na náboj 9 mm Browning krátký (380 Browning). Další podivnost je materiál těla pistole, speciální černý plast s vloženým zesílením z lehké slitiny na nejnamáhanějších místech.

Autor: redakce
Publikováno: 3.2.2015 12:37:59
Zobrazeno: 150x
Kategorie: Právě vyšlo

Venezuelská pistole s moravskými kořeny. Tak by se dala stručně označit Zamorana, první moderní samonabíjecí pistole venezuelské výroby. Zájemci o zbraně snadno poznají typický profil pistole, která na přelomu století byla k dostání v celé České republice, CZ-G 2000. Jak se tato zbraň dostala do výzbroje venezuelských ozbrojených sil a čím se liší od známé pistole od Arms Moravia se dovíte na stranách 24 a 25 SR číslo 1/2015.

Autor: redakce
Publikováno: 9.1.2015 11:48:11
Zobrazeno: 137x
Kategorie: Právě vyšlo

Vypadá jako pytlácká pistole přestavěná z Drulova, ale je to novinka. Oficiální označení říká, že by to měla být veterinární pistole. Jednu z nejpodivnějších nových zbraní, pistoli s integrovaným tlumičem VP9 nabízí švýcarská firma B&T. S civilním použitím to asi nebude tak horké. Výrobce je známý produkcí samopalů pro zvláštní jednotky a přesných pušek pro sportovce i odstřelovače.

Autor: redakce
Publikováno: 7.1.2015 11:46:15
Zobrazeno: 383x
Kategorie: Právě vyšlo

Malé pistole na sebeobranu, takzvané subkompakty, patří k nejprodávanější a v současné době k nejrychleji se vyvíjející skupině zbraní. Velmi slušnou nabídku má jedna z největších světových zbrojovek se značkou Ruger.  Ale ani této firmě se nepodaří vše. Poměrně krátce po uvedení jedné z nejmenších „plnotučných“ devítek, modelu LC9, se konstruktéři museli podívat na její spoušťový a bicí mechanismus.

Autor: redakce
Publikováno: 5.1.2015 11:43:35
Zobrazeno: 217x
Kategorie: Právě vyšlo

To je další z článků věnovaných stému výročí vypuknutí první světové války. Zhodnocení podílu a účinnosti chladných zbraní ve výzbroji armád zúčastněných ve světovém konfliktu je věnován rozhovor Andreje Halady s kurátorem Vojenského historického ústavu Mgr. Janem Šachem.

Autor: redakce
Publikováno: 12.12.2014 10:51:57
Zobrazeno: 154x
Kategorie: Právě vyšlo