Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Ruger LCR 357 Magnum
Plastový revolver. Ještě před pěti lety by každý automaticky předpokládal, že se mluví o hračce, nebo levném airsoftovém modelu. Uvedení prvního revolveru s částečně plastovým rámem v roce 2009 způsobilo značný rozruch. Průkopnický model Ruger LCR byl podrobně zkoumán, testován a prohlížen pravděpodobně ve všech odborných a i v řadě méně odborných tiskovin. I přes svoji neobvyklost byl revolver zákazníky přijat a velmi rychle reagovala i konkurence. A jak vypadá nabídka plastových revolverů dnes?

Autor: redakce
Publikováno: 12.6.2014 15:01:52
Zobrazeno: 96x
Kategorie: Právě vyšlo

SIG Sauer P938
Co se stane, když Colt 1911 vyperete v horké vodě a on se vám srazí? Dostanete SIG P238. Malá kapesní pistole P238 v ráži 9 mm Browning krátký byla příznivě přijata americkými zákazníky a tak celkem logicky dostala o maličko většího bratříčka. Rozdíly jsou nepatrné, až na náboj, model P938 je na podstatně výkonnější 9 mm Luger. Kromě náboje zůstaly zachovány všechny základní znaky předcházejícího modelu. Tvar vychází z nejpopulárnější americké pistole Colt 1911 a shodné je umístění všech ovládacích prvků.

Autor: redakce
Publikováno: 10.6.2014 14:58:58
Zobrazeno: 201x
Kategorie: Právě vyšlo

Zajímavě a akčně si Praha 8 připomněla 72. výročí útoku československých parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše na zastupujícího německého protektora Reinharda Heydricha (27. 5. 1942). Postarala se o to Československá obec legionářská a zejména klub  KVH Rota Nazdar...

Autor: redakce, Petr Blahuš
Publikováno: 9.6.2014 11:24:51
Zobrazeno: 57x
Kategorie: Právě vyšlo

Mezinárodní burza zbraní ve švýcarském Lucernu letos v tichosti dosáhla 40. výročí. K vidění bylo jako obvykle hodně a u některých stánků za příjemné ceny, oproti loňsku o 15–20 % nižší, což samozřejmě nebránilo pilnému smlouvání. Stovka vystavovatelů byla spokojena s ustáleným počtem návštěvníků – 10 000 za tři dny. Potěšitelný je zvyšující se zájem něžného pohlaví o burzu, kde dlouhá léta dominovaly mužské tváře. Zato ubylo antikvární odborné literatury, asi začne stoupat v ceně.

Autor: redakce, Stano R. Kříž
Publikováno: 6.6.2014 13:32:26
Zobrazeno: 77x
Kategorie: Právě vyšlo

Remington Arms Company
Nejstarší americká zbrojovka je námětem monografie Střelecké revue. Firma Eliphalet Remington a synové, jak zněl původní název firmy, založené před téměř dvěma stoletími, funguje dodnes. Kdo byli zakladatelé, co je přivedlo k výrobě civilních a vojenských zbraní a jaká museli překonávat úskalí na cestě k prosperitě se dovíte na stránkách 83 a následujících. Monografie obsahuje přehled produkce firmy od začátků ve vesnické kovárně až po nejúspěšnější modely současnosti.

Autor: redakce
Publikováno: 12.5.2014 13:15:34
Zobrazeno: 97x
Kategorie: Právě vyšlo

Velký test malých nábojů připravila redakce Střelecké revue se spolupracovníky. Testovat se budou nejpoužívanější náboje na světě 22 long rifle různých výrobců. Bude se ověřovat přesnost a spolehlivost v puškách, revolverech i pistolích. Výsledky testů budou pravidelně zveřejňovány v našem časopisu. K tomu je v tomto čísle vyhlášena čtenářská soutěž. Čtenáři budou moct na spřátelený web posílat vlastní hodnocení typů střeliva 22 LR a přihlásit se tak do závěrečného slosování o hodnotné ceny.
Podrobnosti najdete na stránkách 74 až 77.

Autor: redakce
Publikováno: 9.5.2014 13:13:26
Zobrazeno: 92x
Kategorie: Právě vyšlo

Malá chorvatka na střelnici
Chorvatské pistole jsou pro většinu našich střelců španělská vesnice. Povědomí o nich mají čtenáři Střelecké revue, které pravidelně informujeme o novinkách. Ale stále jsou to převážně teoretické znalosti. Jiná situace je ve Spojených státech. Tam se „chorvatky“ prodávají pod značkou Springfield Armory jako model XD a XDM a objem prodeje se blíží čtvrt milionu kusů. U nás jsme měli možnost vyzkoušet a koupit několik desítek kusů už v roce 1999, ale tehdy moc zájmu nevzbudily.

Autor: redakce
Publikováno: 7.5.2014 13:11:02
Zobrazeno: 171x
Kategorie: Právě vyšlo

Glock G41 a G42
Není Glock jako Glock. Tato nejúspěšnější modelová řada pistolí s plastovým rámem má tolik variant, že už by mohla pokrýt téměř všechny požadavky uživatelů. Přesto skoro každý rok firma přináší nějakou novinku. Je pravda, že někdy to vypadá jako inovace pro inovaci, ale častější je užitečná změna, nebo rozšíření modelové řady.

Autor: redakce
Publikováno: 5.5.2014 13:06:13
Zobrazeno: 134x
Kategorie: Právě vyšlo

Fortmeierovy odstřelovačky
Velkorážovou odstřelovačku si může dovolit koupit jenom málo z nás. S o to větším zájmem si přečteme, co je na poli těchto speciálních zbraní nového. „Nejen víno potřebuje čas, aby dozrálo, časem dozrávají také mnohé konstrukce. Klasickým příkladem mohou být velkorážové odstřelovačky Heinricha Fortmeiera.“ V článku, uvedeném citovaným výrokem, najdeme přehled jednotlivých prací známého konstruktéra vojenských a sportovních pušek pro přesnou střelbu na velké vzdálenosti ze sousedního Rakouska.

Autor: redakce
Publikováno: 14.4.2014 13:15:32
Zobrazeno: 93x
Kategorie: Právě vyšlo

Paintbal ve službách bezpečnosti
Paintbal pro většinu střelců znamená jenom zábavnou střelbu barvicími kuličkami nebo trošku realističtější výcvik. Dlouhou dobu byla jediná policejní zbraň, fungující na stejném principu, FN 303. Japonská firma PDI nabízí kromě klasických sportovních zbraní i paintbalové pušky a pistole pro bezpečnostní účely. Proti sportovním mají vyšší výkony a speciální střelivo, například střely s těžko smazatelnou barvou, s obsahem dráždivé látky nebo dokonce gumové projektily. Asi nejzajímavější součástí výrobního programu pro profesionály jsou stabilní věžičky s automatickou, na dálku ovládanou paintbalovou zbraní.

Autor: redakce
Publikováno: 9.4.2014 13:13:35
Zobrazeno: 86x
Kategorie: Právě vyšlo

Kahr ekonomický
Loňský veletrh IWA se doslova nesl ve znamení ekonomických modelů pistolí a vypadá to, že tento trend nepolevuje...
Pistole Kahr jsou známé jako velmi kvalitní, pečlivě zpracované a ve své kategorii jedny z nejdražších zbraní. Jak na poptávku po levnějších modelech reaguje tento výrobce? Na třech stránkách autor podrobně srovnává nové ekonomické modely s jejich dražšími předchůdci.

Autor: redakce
Publikováno: 4.4.2014 13:07:04
Zobrazeno: 110x
Kategorie: Právě vyšlo

GuneXpert vz. 58
Zdá se, že svět už je unaven zbraněmi typu M16 nebo AK. Tento názor se společníci firmy GuneXpert pokusili potvrdit v praxi. Vzali si do práce československý Sa. 58 a s dalšími spolupracovníky vyvinuli ucelený systém na modernizaci této naší národní zbraně. Vedle řady doplňků nabízejí i úplně přestavěné modely nejen na původní náboj, ale i na 223 Remington a připravují verzi na pistolový náboj 9 mm Luger. V prodeji jsou malorážkové adaptéry vhodné nejen pro jejich úpravu Sa 58, ale i pro další zbraně odvozené ze stejného základu. Doprovodné fotografie ukazují, co vznikne z Sa 58, když ho dostanou do ruky experti.

Autor: redakce
Publikováno: 10.3.2014 11:12:19
Zobrazeno: 641x
Kategorie: Právě vyšlo

Výstřel z pětistovky
Pro milovníky velkých ráží a velkých ran je určen článek o revolverech Smith & Wesson na náboj 500 S&W Magnum. Firma Smith & Wesson na začátku jednadvacátého století poněkud zaostala za hlavními konkurenty. Ruger a Taurus své revolvery na vysokovýkonné náboje již představili, ale největší výrobce v oboru řešil vnitřní problémy. Nové vedení firmy se rozhodlo vynést trumf a překonat vše, co se zatím nabízelo nejen novým revolverem, ale i odpovídajícím střelivem.

Autor: redakce
Publikováno: 7.3.2014 11:06:50
Zobrazeno: 193x
Kategorie: Právě vyšlo

Skotsko: licence na vzduchovky?
Vzduchovky na zbroják...zní to jako špatný vtip, ale ve Skotsku už takový návrh projednává místní parlament. Jako obvykle, na začátku byl blbec, který se pod vlivem drog bavil střílením vzduchovkou po lidech. Trefil malé dítě a to zemřelo. Pachatel už odpykává doživotní trest, ale jako obvykle se místní poslanci rozhodli potrestat i nezúčastněné. Vzduchovky jsou už tak jediný typ zbraní, který není ve Velké Británii zakázaný nebo silně omezený.

Autor: redakce
Publikováno: 4.3.2014 11:01:06
Zobrazeno: 292x
Kategorie: Právě vyšlo

V čísle tři našeho časopisu naleznete tento článek, přinášíme vám jej zde v trochu zkrácené verzi:

Rozborka a sborka
Ve Střelecké revui dbáme mimo jiné na to, abychom používali správné odborné názvosloví, přinejmenším v rozsahu daném českou názvoslovnou normou ČSN 39 5002 a jinými uznávanými kodexy. Není to vždy jednoduché, protože čeština jako každý jiný živý jazyk se průběžně mění a vyvíjí.

Autor: redakce, -pl-
Publikováno: 1.3.2014 13:02:25
Zobrazeno: 346x
Kategorie: Právě vyšlo