Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Zájemci o těžkou vojenskou techniku mohou zajásat nad podrobným článkem o historii i současném použití a výrobě bojových vozidel pěchoty řady BVP. Známý odborník v tomto oboru Lukáš Visingr sleduje cestu a vývoj bévépéček československé a později české a slovenské výroby.

Autor: redakce
Publikováno: 15.9.2014 14:19:48
Zobrazeno: 90x
Kategorie: Právě vyšlo

Myslivce a sportovní střelce může zajímat článek věnovaný u nás málo známým malorážkám značky Marlin. Americká továrna kdysi patřila k největším výrobcům zbraní na světě. Dnes ze širokého sortimentu zůstaly jenom dlouhé zbraně s některými zajímavými konstrukčními prvky. Platí to i o malorážkách, které většinou patří do nižší cenové skupiny, i když kvalitou a výkony mohou soutěžit s podstatně dražšími výrobky. Připomínkou historie jsou malorážky s opakovacím mechanismem ovládaným spodní pákou. Malorážky i kulovnice Marlin kdysi úspěšně konkurovaly winchesterovkám, malorážkový Marlin je dokonce o řadu let předstihl.

Autor: redakce
Publikováno: 14.9.2014 14:18:10
Zobrazeno: 141x
Kategorie: Právě vyšlo

Německá firma Heckler & Koch je považována za jednoho z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších světových výrobců služebních, obranných a částečně i sportovních pistolí. A to bez ohledu na vyšší cenu, která patří k charakteristickým rysům všech zbraní HK. Zákazníci vědí, že za své peníze dostanou špičkovou kvalitu. Těmito slovy uvádí skupina autorů obsáhlý článek o výrobcích německé firmy Heckler & Koch. Postupně jsou představeny všechny pistole této značky, od prvních pokusů  přes originální, ale méně úspěšné modely až po první jednoznačný úspěch, HK USP.

Autor: redakce
Publikováno: 12.9.2014 14:16:31
Zobrazeno: 141x
Kategorie: Právě vyšlo

Armi Olmi, nová značka mezi výrobci zbraní a její aktuální nabídka. To je téma článku ze stran 14 až 16 čísla 9 střelecké revue. Nová zbrojovka je zajímavá tím, že jako první výrobek představuje revolver, v dnešní době zbraň spíš pro nadšence než pro profesionály. A hned s prvním typem si výrobce nastavil laťku hodně vysoko. Zřejmě by se rád stal něčím jako Sphinx mezi výrobci pistolí.

Autor: redakce
Publikováno: 10.9.2014 14:12:59
Zobrazeno: 95x
Kategorie: Právě vyšlo

- to je asi nejprobíranější zbraňové téma v současnosti nejen mezi střelci, ale diskuze nad možností odevzdat nelegální zbraně slyšíme i v obyčejných hospodách. Amnestie byla vyhlášena v souvislosti s novelou zbrojního zákona. Změny zákona jsme probírali již v minulých číslech. Tento článek Davida Karáska je určen všem, kteří by chtěli amnestii využít.

Autor: redakce
Publikováno: 10.8.2014 10:19:07
Zobrazeno: 91x
Kategorie: Právě vyšlo

Zbraně z tiskárny, to je věc, která se poprvé objevila v USA v minulém roce a hned vzbudila celosvětovou senzaci. Američtí zákonodárci okamžitě spustili pokřik a žádali zákaz, nebo kontrolu 3D tiskáren. Vynálezci nařídili stáhnout z internetu program na tištěnou pistoli Liberator. Opatření ale přišlo pozdě, program už je mezi zájemci a šíří se dál. Jak je známo, v dnešní době není nutné nový vynález sprostě okopírovat. Stačí informace, že to jde a může fungovat. Takže místo jednoho nadšence se již objevila celá řada následovníků.

Autor: redakce
Publikováno: 8.8.2014 10:17:29
Zobrazeno: 91x
Kategorie: Právě vyšlo

Nožům a chladným zbraním se Střelecká revue věnuje jenom okrajově. Ale v článku „Minitest mininástrojů“ na stranách 28 až 31 osmého čísla letošní Střelecké revue se autor zaměřil na opomíjenou a podceňovanou skupinu mininástrojů. Začíná vzpomínkou na obyčejný otvírák na konzervy z vojenských dávek, ale další testované nástroje už patří k těm, které si můžete celkem běžně koupit v prodejnách nožů, army shopech, na internetu a za nejnižší ceny i na vietnamských tržištích.

Autor: redakce
Publikováno: 6.8.2014 10:15:41
Zobrazeno: 369x
Kategorie: Právě vyšlo

Ne, to není nový náboj. Jenom si puškař a konstruktér zajímavých zbraní Libor Novák z firmy Highland Arms tentokrát vzal na paškál starý dobrý kulomet vzor 59. Zbraň sice byla na svou dobu vynikající, ale dnes již zastarala a většina z nich odpočívá v armádních skladech a čeká je výprodej nebo likvidace. Zcivilněné samopaly a útočné pušky upravené, nebo již nově vyrobené jako samonabíjecí, jsou dnes v prodejnách zbraní celkem běžné. K jejich pořízení potřebujete zbrojní průkaz a nákupní povolení na zbraň kategorie B. Kulomet české, nebo československé výroby zatím v nabídce chyběl.

Autor: redakce
Publikováno: 4.8.2014 10:11:58
Zobrazeno: 351x
Kategorie: Právě vyšlo

Podle www.vhu.cz je výstava V zákopech první světové války nejvýznamnější akcí Vojenského historického ústavu Praha v roce 2014 a patří také k nejdůležitějším domácím výstavním událostem tohoto roku. Výstava je součástí projektu Velká válka, na kterém se podílí devět paměťových institucí z celé České republiky.

Autor: redakce, red
Publikováno: 25.7.2014 15:21:35
Zobrazeno: 196x
Kategorie: Právě vyšlo

Tak nám zabili Ferdinanda – a jelikož se to stalo před sto lety, česká a moravská muzea, která jinak výročí Velké války většinou nechávají v klidu, odstartovala působivý maraton výstav a doprovodných akcí věnovaných světovému konfliktu v letech 1914–1918. Vernisáž jedné z prvních letošních prvoválečných expozic proběhla v úterý 3. června v Národním technickém muzeu v Praze, jež v duchu c. a k. hesla Viribus Unitis přispívá ke společnému dílu připomenutím toho, že Rakousko-Uhersko mělo docela impozantní válečné loďstvo a že významnou roli v něm sehrávali lidé a výrobky z Českých zemí.

Autor: redakce, RED
Publikováno: 23.7.2014 13:30:03
Zobrazeno: 125x
Kategorie: Právě vyšlo

Letos proběhla Bahna v obvyklém termínu, v sobotu 7. 6. 2014. A zase to nebyla Bahna v pravém smyslu toho slova, protože všude se převážně prášilo. Skutečné bahno se vyskytovalo jen tam, kde bylo vytvořeno uměle kropením, a pak tradičně na úzkém přechodu z Předních Bahen na Bahna Zadní, aby si návštěvníci alespoň trochu užili. Jako obvykle bylo k vidění také pár zajímavostí v oboru ručních či lehkých zbraní.

Autor: redakce, Ing. Jiří Fencl
Publikováno: 21.7.2014 10:47:14
Zobrazeno: 290x
Kategorie: Právě vyšlo

Speciály Flobertky a 100 let Coltu 1911

– které již vyšly v minulých letech

–  si nyní můžete zakoupit jako dvouspeciál

za zvýhodněnou cenu 99 Kč.

Objednávat si jej můžete na e-mailu:

vodvarkova@pvsp.cz

Autor: redakce
Publikováno: 14.7.2014 10:28:50
Zobrazeno: 167x
Kategorie: Právě vyšlo

Heckler & Koch MP7A1
Maličký samopal, dlouhý jenom 340 mm a ještě menší náboje ráže 4,6x30 mm. Skoro byste se podívali, jestli se někde neválí bublina plastové folie s dalším příslušenstvím pro malé kluky, kteří si chtějí hrát na policisty. Jenže ta zbraň je skutečná a umí to, co je třeba příliš i na nový samopal Skorpin EVO, totiž prostřelit i osobní balistickou ochranu vyšší třídy. To je také důvod, proč jsme ho zatím mohli vidět jenom na několika specializovaných výstavách a civilní zájemci ho nezískají ani ve Spojených státech.

Autor: redakce
Publikováno: 10.7.2014 10:51:59
Zobrazeno: 267x
Kategorie: Právě vyšlo

Ruger 10/22 jubilejní
Americká firma Ruger dokázala vyvinout velký počet typů zbraní, které se ve své kategorii staly standardem a doslova „kasovním šlágrem“. Základem úspěchu této značky byly malorážky. Jednou z nich je samonabíjecí malorážka Ruger 10/22. Ve své době převálcovala konkurenci desetiranovým vyměnitelným zásobníkem s originální konstrukcí, který nevyčníval z předpažbí, vyměnitelnými hlavněmi, na svou dobu neuvěřitelnou životností a spolehlivostí při ceně, která odpovídala nejlevnějším opakovačkám jiných výrobců.

Autor: redakce
Publikováno: 8.7.2014 10:48:12
Zobrazeno: 81x
Kategorie: Právě vyšlo

Naháňkové kulovnice Verney-Carron
Myslivci vědí, že ve Střelecké revui najdou nejen články o současných a historických zbraních, ale i novinky ze svého oboru. Nabídka kulových zbraní je dnes tak široká, že se objevují zbraně přednostně určené pro jednotlivé způsoby lovu. V souvislosti s přemnožením černé zvěře v České republice se stále víc myslivců dostává na naháňky. A pak zjišťují, že stará dobrá kulovnice po dědečkovi, se kterou předtím střelili všechno od škodné po jelena, na naháňce už tak dobrá není.

Autor: redakce
Publikováno: 6.7.2014 10:46:34
Zobrazeno: 116x
Kategorie: Právě vyšlo