Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Pistoli CZ 83 jsme v jednom článku nazvali zapomenutou pistolí. Rozšířená nabídka typů po roce 1989 ji odsunula mimo zájem našich střelců. Přesto se dál vyráběla v poměrně velkých počtech na vývoz. Poslední větší série byla vyrobena v roce 2012 a celkový počet prodaných kusů dosáhl za třicet let úctyhodných 260 000. Další výroba bude záviset na objemu poptávky.

Autor: redakce
Publikováno: 13.11.2015 14:04:10
Zobrazeno: 202x
Kategorie: Právě vyšlo

Krátké palné zbraně kategorie kompaktů a subkompaktů patří nejen dnes, ale i v celých dějinách zbraní k nejprodávanějším. Obsáhlý článek Velkokapacitní subkompakty na stranách 15 až 21 jedenáctého čísla Střelecké revue ročníku 2015 navazuje na podobnou stať z předcházejícího čísla, věnovanou subkompaktům s jednořadými zásobníky.

Autor: redakce
Publikováno: 11.11.2015 14:02:40
Zobrazeno: 245x
Kategorie: Právě vyšlo

Dron. Slovo, které ještě před pěti lety znalo jenom několik specialistů. Dnes vidíme dron častěji než letícího papírového draka. Nemůžeme se divit, že některým lidem jdou létající kamery, schopné nakukovat do oken i v desátém poschodí, pěkně na nervy. Jedna americká firma už nabízí speciální protidronové náboje do brokovnice (Střelecká revue číslo 11/2015 strana 31), a radní  americké obce Deer Trail dokonce uvažují o vydávání povolenek k lovu a vyplácení odměn za sestřelené drony.  Jak to s drony vypadá podle našich zákonů a zda můžete dron sestřelit se dočtete v článku „Drony útočí“ na straně 13 Střelecké revue číslo 11/2015.

Autor: redakce
Publikováno: 9.11.2015 13:54:18
Zobrazeno: 127x
Kategorie: Právě vyšlo

se konala 17. října 2015 na střelnici SSK Vlašim s podporou Sellier & Bellot a. s. Vlašim

Jednalo se o závod dvojic. Do soutěže byly připuštěny pouze samonabíjecí pistole služebního typu od ráže 7,62 mm výš. Pozorovací dalekohled byl povolen, spotter nikoliv! Střelivo použili závodníci vlastní. Závod byl na 2x15 ran postupně na mezinárodní pistolový terč 50/20 a nekrytě ležící figuru s kruhy, obě ve vzdálenosti 25 metrů. Na každou 15ranovou položku byl čas 7 minut. První položka se střílela oběma rukama nebo jednou rukou, druhá výhradně jednou rukou, vše vstoje bez opory. Před závodem byl možný nástřel – 3 rány za 3 minuty.

Autor: redakce
Publikováno: 17.10.2015 11:11:54
Zobrazeno: 299x
Kategorie: Právě vyšlo

Loňské Mistrovství světa střelců z perkusních, křesadlových a doutnákových zbraní letos opět vystřídala mistrovství kontinentální. V pořadí již šestnácté Mistrovství Evropy Muzzle Loaders Associations International Committee pořádala ve dnech 23. až 30. srpna 2015 portugalská Federaçao Portuguesa de Tiro na střelnici v Barcelos.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 15.10.2015 9:21:06
Zobrazeno: 153x
Kategorie: Právě vyšlo

Delší anglický název, obvykle zkracovaný jako PDW, označuje zajímavou skupinu vojenských zbraní. Požadavek na zbraň, která by byla jen o málo větší než pistole, ale měla větší účinný dostřel než pro pistole obvyklých padesát metrů, je téměř stejně starý jako ruční palné zbraně. Aktuální se stal ve druhé polovině dvacátého století, kdy značnou část armád začali tvořit různí specialisté, kteří nebojují v první linii, ale vzhledem k pohyblivosti moderního boje se mohou stát předmětem nepřátelského útoku.

Autor: redakce
Publikováno: 13.10.2015 10:55:07
Zobrazeno: 118x
Kategorie: Právě vyšlo

To je název jednoho z nejzajímavějších článků desátého čísla Střelecké revue ročníku 2015. Na stranách 21 až 27 najdete pěkně pohromadě a v abecedním pořádku pistole ze skupiny, která v současnosti patří k nejprodávanějším palným zbraním vůbec. Malé pistole na výkonné náboje, vhodné pro pohodlné skryté nošení, nabízí dnes řada velkých i malých zbrojovek.

Autor: redakce
Publikováno: 11.10.2015 10:53:52
Zobrazeno: 378x
Kategorie: Právě vyšlo

Konstruktéři a manažeři zbrojovky v Uherském Brodu si už zvykli, že výroba jednoho modelu beze změn po několik let, případně desetiletí, se ani ve zbraních dnes nenosí. Na naše poměry neobvykle rychle reagují na změny poptávky a módní trendy v konstrukci a výrobě zbraní. Jedním takovým příkladem je samonabíjecí malorážka CZ 512. Základní model je klasická samonabíjecí malorážka na náboje 22 LR a 22 WMR s usedlým  vzhledem lovecké zbraně.

Autor: redakce
Publikováno: 9.10.2015 10:52:02
Zobrazeno: 424x
Kategorie: Právě vyšlo

Westernové střílení nejsou jenom Colty. Naopak, originální Colty jsou stále méně početnou skupinou zbraní v této zajímavé disciplíně. U nás asi převažují repliky od italských výrobců, ale poměrně slušný počet střelců používá americkou značku, Ruger. Velkorážové jednočinné revolvery se staly součástí nabídky zbraní Ruger už poměrně krátce po vzniku firmy. Na rostoucí popularitu westernových zbraní výrobce reagoval, jak je jeho zvykem, jednoduchou, ale účinnou úpravou už vyráběného modelu. Ze sportovního a loveckého Blackhawku vznikl po několika poměrně malých změnách Ruger Vaquero.

Autor: redakce
Publikováno: 8.10.2015 9:13:36
Zobrazeno: 85x
Kategorie: Právě vyšlo

Pravidelným čtenářům SR jistě nemusíme střeleckou soutěž mládeže ve švýcarském Curychu sáhodlouze představovat. Tradiční střelba, které se letos zúčastnilo 4271 dívek a chlapců ve věku 13-17 let, probíhala 12. – 14. září 2015. Titul královny si jako jediná s 35 nastřílenými body (možné maximum) odnesla 17letá Maria Grieser z příjezerního města Meilen. Je již šestou královnou od roku 1991, kdy se na původně chlapecké závody směly přihlašovat i dívky. Připomeňme si, že na soutěži se střílí z útočné pušky Stgw 90 na 300 metrů a první cena je nezdanitelných 5000 SFr. Kromě dalších hodnotných věcných darů z fondu města obdržela letošní oslavenkyně také malou pozornost od generálního štábu - okružní let armádní helikoptérou. Jménem čtenářů blahopřejeme nové královně k trůnu.

Autor: redakce, srk
Publikováno: 18.9.2015 11:42:05
Zobrazeno: 107x
Kategorie: Právě vyšlo

Asi bychom těžko hledali revolver, který by byl proslulejší než Colt Single Action Army (Peacemaker, SAA, Frontier...). Model 1873 se šesti komorami a jednočinným spoušťovým a bicím mechanismem je prostě klasika, se kterou se setká každý, kdo se byť jen otře o téma revolverů Divokého západu.

Autor: redakce, Jan Tetřev
Publikováno: 14.9.2015 13:33:15
Zobrazeno: 285x
Kategorie: Právě vyšlo

Monografie zářijového čísla Střelecké revue ročníku 2015 má podtitul, který zaujme snad všechny čtenáře: nejlevnější pistole. Článek představuje vznik a vývoj amerických pistolí, dnes prodávaných pod značkou Hi-Point. Nejsou to žádné prskavky na malorážkové náboje. Největší z nich mají ráži pětačtyřicet a přesto, že mají plastové tělo, dosahují hmotnosti až  jeden kilogram. V obsáhlém článku najdete popis technického řešení těchto pistolí.

Autor: redakce
Publikováno: 12.9.2015 13:21:52
Zobrazeno: 112x
Kategorie: Právě vyšlo

Slepé uličky ve vývoji můžeme najít v historii i současnosti téměř ve všech oborech lidské činnosti. Mezi prvními pokusy o konstrukci víceranových palných zbraní je takových slepých uliček spousta. Většina nápadů skončila jenom na papíru v patentových přihláškách. O to zajímavější jsou pokusy o realizaci, zvlášť pokud se aspoň jeden nebo víc kusů zachovalo. Treebyho pásová puška je takový vrcholně zajímavý pokus. Britský konstruktér se pokusil udělat perkusní pušku, která by nabízela víc výstřelů na jedno nabití než tehdy známé revolverové systémy.

Autor: redakce
Publikováno: 11.9.2015 13:20:12
Zobrazeno: 179x
Kategorie: Právě vyšlo

Více než sto let starou otázku, pistoli nebo revolver, se pokouší zodpovědět Jiří Mandík v článku Malý revolver na obranu. Přináší téměř úplný přehled kapesních revolverů, převážně s dvoupalcovou hlavní, které jsou v současnosti k dostání i v našich prodejnách. Uvádí důvody, proč v oboru zbraní na sebeobranu ještě nebyly revolvery vytlačeny samonabíjecími pistolemi.

Autor: redakce
Publikováno: 10.9.2015 13:18:48
Zobrazeno: 321x
Kategorie: Právě vyšlo

Zbraně na přežití. V našich podmínkách jsou to jenom rarity do sbírky, ale například pro posádky dálkových bombardérů může taková zbraň rozhodovat o šancích na zvládnutí havárie v řídce obydlených oblastech. Velký článek srovnává požadavky na zbraně pro přežití od druhé světové války po dnešek a způsoby řešení. Výstižná věta definuje hlavní účel: piloti si brali do kokpitů zbraně, aby si v případě potřeby mohli nalovit nějaké to jídlo, popřípadě vysvětlit predátorům, že oni k jídlu nejsou.

Autor: redakce
Publikováno: 9.9.2015 13:16:57
Zobrazeno: 288x
Kategorie: Právě vyšlo