Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 4/2016

Autor: redakce
Publikováno: 30.3.2016 10:52:15
Zobrazeno: 88x
Kategorie: Právě vyšlo

Chtěl bych něco malého, aby to střílelo a nepotřeboval bych na to zbroják. Takové přání je v dnešní době náročné, ale není nesplnitelné. Jednu z možností představujeme na stranách 30 a 31 Střelecké revue číslo 3/2016. Turecká firma Ekol je známá jako výrobce plynovek a poplašňáků. Její poslední novinka je ale ostrá. Model Arda je malý revolver na náboje 4 mm Flobert.

Autor: redakce
Publikováno: 18.3.2016 15:23:56
Zobrazeno: 212x
Kategorie: Právě vyšlo

Seriál o kapesních pistolích neskončil šestpětatřicítkami. Ty jsou dnes spíš rarity. V podstatně jiné situaci jsou zbraně na přibližně stejně starý náboj, ale poněkud větší ráže. Po zkonstruování prvních subkompaktů na náboj 9 mm Luger mnozí předpokládali, že ostatní devítky časem zmizí. Mýlili se. V poslední době se doslova roztrhl pytel s malými pistolemi na náboj 9 mm Browning krátký. Jeho výkon je sice přibližně poloviční proti devítce Luger, ale na sebeobranné vzdálenosti stále ještě dostačující.

Autor: redakce
Publikováno: 16.3.2016 15:20:54
Zobrazeno: 178x
Kategorie: Právě vyšlo

Jedna z největších světových zbrojovek, americká firma Ruger, průběžně modernizuje svoji nabídku. První letošní novinka je služební pistole Ruger American. Ve Spojených státech se již několik let mluví o náhradě více než třicet let starých armádních pistolí, odvozených z Beretty, novou modernější zbraní. Na případný konkurz se výrobci připravují v předstihu a rugerova pistole bude jedna z prvních.

Autor: redakce
Publikováno: 14.3.2016 15:18:13
Zobrazeno: 143x
Kategorie: Právě vyšlo

Tak nazval David Karásek úvodník třetího čísla Střelecké revue ročníku 2016. Nejedná se o první, ani druhou světovou válku. Tato válka právě probíhá a jde v ní o právo občanů Evropské unie na držení a nošení zbraní. Zastánci omezování už používají opravdu podpásové triky a zdá se, že i přes odpor rozumných politiků se nehodlají hned tak vzdát. Co se vlastně děje kolem zákonů a směrnic o zbraních, tomu se věnuje nejen úvodník na straně 3, ale i navazující článek s názvem Jak obelhali Europarlament na stranách 9 až 13. Tam autoři upozorňují na nepravdy, které protizbraňoví eurokomisaři použili a popisuje následky prosazení navrhovaných omezení. Výstižný je název závěrečného odstavce: Udělejte kriminálníky z milionů občanů.

Autor: redakce
Publikováno: 10.3.2016 15:16:50
Zobrazeno: 102x
Kategorie: Právě vyšlo

Vedle dalších článků o moderních zbraních potěší ve Střelecké revui číslo 2/2016 oko zbraňových fandů i popisy a fotografie historických zbraní. Na stranách 60 až 62 v článku Tanner pro generála najdete popis a fotografie páru jedněch nejhezčích perkusních pistolí z poloviny devatenáctého století.

Autor: redakce
Publikováno: 16.2.2016 13:40:26
Zobrazeno: 102x
Kategorie: Právě vyšlo

Nejen myslivce zaujme článek s názvem Lynx. Nemusíte se bát, že se Střelecká revue dala, podle vzoru mnoha dalších sdělovacích prostředků, na zvířátka. Lynx je sice latinské jméno rysa, ale také velmi zajímavá kulovnice. Při prvním pohledu vás na této zbrani zaujme ovládací páka závěru, která má tvar připomínající rukojeť vývrtky na korkové zátky.

Autor: redakce
Publikováno: 14.2.2016 13:39:03
Zobrazeno: 127x
Kategorie: Právě vyšlo

Seriál o pistolích na sebeobranu končí přehledem nejmenších ráží, malorážek a šestpětatřicítek. Přes veškeré výtky expertů k účinnosti těchto často opravdu miniaturních pistolí se stále vyrábějí a můžete je najít i v našich prodejnách. V článku Nejmenší subkompakty na stranách 24 až 29 Střelecké revue číslo 2/2016 si můžete vybrat dokonce z jedenácti typů.

Autor: redakce
Publikováno: 12.2.2016 13:37:34
Zobrazeno: 240x
Kategorie: Právě vyšlo

je už víc než rok očekávaný klon slavné americké pistole se značkou CZ. První kusy dorazily od výrobce v USA do podnikových prodejen České zbrojovky Uherský Brod a redakce u toho samozřejmě nemohla chybět. Na stranách 16 až 20 únorového čísla Střelecké revue 2016 najdou zájemci podrobný popis a informaci o tom, co se ještě dá očekávat.

Autor: redakce
Publikováno: 10.2.2016 13:35:21
Zobrazeno: 257x
Kategorie: Právě vyšlo

Po teroristických útocích v Paříži se Evropská komise rozhodla tvrdě a rozhodně zakročit – samozřejmě, že proti někomu jinému, než proti pachatelům. Tak začíná jeden ze dvou článků ve druhém čísle Střelecké revue ročníku 2016, věnovaných pokusům dál omezit právo slušných občanů na držení a nošení zbraní. Na stranách 10 a 11 najdete článek Co přináší EU s informací o návrhu Evropské komise a komentářem pracovnice českého ministerstva vnitra Mileny Bačkovské. V navazujícím článku na stranách 12 a 13 si můžete přečíst rozhovor s poslancem Romanem Váňou o projednávání tohoto návrhu ve Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny. Oba články si asi bruselští byrokrati zarámovat nedají.

Autor: redakce
Publikováno: 8.2.2016 13:33:51
Zobrazeno: 140x
Kategorie: Právě vyšlo

V průběhu druhé světové války vzniklo několik kategorií zbraní, které měly významný vliv na výzbroj dnešních armád. Jedna z nich je první útočná puška, sturmgewehr. Zbraň, původně Hitlerem zavržená a vyvíjená více-méně potají se nakonec pod označením MP-44 a nakonec jako StG 44 stala prababičkou moderních útočných pušek.

Autor: redakce
Publikováno: 11.1.2016 11:19:24
Zobrazeno: 350x
Kategorie: Právě vyšlo

ZKM 452 je jedna z nejrozšířenějších malorážek nejen u nás a na Slovensku, ale i v řadě zemí na celém světě. Přesnost, spolehlivost, neuvěřitelná životnost, odolnost proti hrubému zacházení a to vše při velmi přijatelné ceně téměř nemá konkurenci. Nadčasová je konstrukce závěru, který se ukázal jako vhodný i pro podstatně výkonnější náboje než jsou 22 long rifle. Tyto nesporné výhody byly zaplaceny poněkud náročnější výrobou ve srovnání se současnou konkurencí.

Autor: redakce
Publikováno: 9.1.2016 11:13:29
Zobrazeno: 249x
Kategorie: Právě vyšlo

Sedmpětašedesátky byly v první polovině dvacátého století oblíbené zbraně pro policii, armády a na sebeobranu. Praktické zkušenosti ukázaly, že tento náboj už nevyhovuje většině požadavků. Přesto se pistole na náboj 7,65 mm Browning stále vyrábějí a prodávají. Jejich podstatnou výhodou jsou minimální rozměry a hmotnost a možnost udělat na tento náboj velmi jednoduché a tím i levné zbraně.

Autor: redakce
Publikováno: 7.1.2016 11:08:10
Zobrazeno: 230x
Kategorie: Právě vyšlo

Tímto titulkem je uveden článek o zajímavých pistolích srbské výroby, které se občas objevují na pultech našich prodejen. Celkový vnější vzhled pistolí odpovídá titulku. Po rozebrání ale zjistíte, že SIG byl vzorem, ale nejde o přesnou kopii. Něco bylo zjednodušeno, něco je maličko jinak, na některé díly byla při výrobě použita jiná technologie.

Autor: redakce
Publikováno: 5.1.2016 10:59:46
Zobrazeno: 195x
Kategorie: Právě vyšlo

Čtyřicet let bylo letos těm, kteří se narodili v roce 1975. Stejně stará je i nejpopulárnější česká pistole CZ 75. Za tu dobu doslova dobyla svět. Po Coltu 1911 je to druhá nejkopírovanější pistole na světě. Bohužel, chybná politika způsobila, že hlavní technická řešení nebyla chráněna mezinárodními patenty a tak tvůrci a výrobce z popularity této zbraně moc neměli. Vznik, vývoj a prvních čtyřicet let existence CZ 75a odvozených modelů podrobně popisuje obsáhlý článek tvořící monografii Střelecké revue v čísle 12/2015. Začíná na straně 81.

Autor: redakce
Publikováno: 10.12.2015 9:47:01
Zobrazeno: 278x
Kategorie: Právě vyšlo