Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Monografie Střelecké revue číslo 5/2020 zaujme především čtenáře, kteří se zajímají o neobvyklé konstrukce zbraní. Titulek Příbuzní Gyrojetu napoví, o čem to bude. Monografie je věnována ručním zbraním na raketové náboje. Autoři to vzali opravdu „od Adama“, konkrétně od středověkého Japonska, přes první sériové zbraně z devatenáctého století až po současnost. Nezapomněli ani na českou stopu.

Autor: redakce
Publikováno: 15.5.2020 12:08:35
Zobrazeno: 98x
Kategorie: Právě vyšlo

Malorážky z České zbrojovky Uherský brod se dobře uplatňují i na tom nejnáročnějším trhu, v USA. Je to dobře i pro naše střelce. Starší ještě pamatují doby, kdy na výběr byla ZKM 452 nebo ZKM 455. To už pár roků není pravda. V nové řadě CZ 457 je taková nabídka, že i zkušení střelci mají problém s výběrem. Navíc prakticky každý rok přibývají nové modely a varianty. 

Autor: redakce
Publikováno: 12.5.2020 12:06:56
Zobrazeno: 103x
Kategorie: Právě vyšlo

Mgr. Pavel Černý je známý jako vůdčí postava sdružení Liga Libe a organizátor akcí a petic za práva občanů držet a nosit zbraň. Méně už je známo, že má nejen teoretické, ale i praktické zkušenosti s použitím zbraní na střelnicích i v bojových podmínkách.

Autor: redakce
Publikováno: 9.5.2020 12:04:41
Zobrazeno: 92x
Kategorie: Právě vyšlo

Tlumiče hluku výstřelu. Klasika z výzbroje filmových zabijáků v téměř každé filmové gangsterce. Skutečnost je, jako u většiny filmových triků poněkud jiná. V článku O tlumičích na stranách 28 až 30 květnového čísla Střelecké revue ročníku 2020 se autor zaměřil na tlumiče od počátku. 

Autor: redakce
Publikováno: 6.5.2020 12:03:05
Zobrazeno: 142x
Kategorie: Právě vyšlo

Deringery kdysi patřily ke zbraním, které si mohl koupit každý, kdo měl v kapse pár dolarů. Jenže to není pravda už ani ve Spojených státech, natož u nás. Ale stále jsou na trhu zbraně, které se dají účinně použít k sebeobraně a dají se koupit takzvaně „bez papírů“.

Autor: redakce
Publikováno: 3.5.2020 12:00:04
Zobrazeno: 133x
Kategorie: Právě vyšlo

Samopal UZI je pro Izraelce něco jako pro nás osmapadesátka. Na rozdíl od naší srdeční zbraně si opravdu zabojoval a navíc sloužil (a dosud slouží) i v řadě dalších zemí. Stejně jako další úspěšné zbraně se dočkal i řady derivátů a klonů. První z nich byly zmenšené verze UZI Mini a UZI Mikro. Poslední do rodiny přibyla nejmenší UZI Pistol. Jen pro srovnání: základní verze UZI má se sklopenou opěrkou celkovou délku 470 mm, pistol jenom 240 mm a hmotnost téměř přesně poloviční.

Autor: redakce
Publikováno: 1.5.2020 11:55:57
Zobrazeno: 78x
Kategorie: Právě vyšlo

O možnosti reakce

Často vidím ve filmech situaci, kdy útočník drží rukojmí a míří na něj pistolí, a proti němu stojí policista a míří svou pistolí na útočníka. Pak následuje scéna, kdy policista na vyzvání pistoli dobrovolně odevzdá útočníkovi. Vždycky přemýšlím, zda policista jedná logicky, když se vzdá své zbraně. Zajímalo by mě, zda někdo v praxi, na základě reakčních časů, spočítal, zda v případě, že by policista vystřelil jako první, mohl útočník skutečně zareagovat tak rychle, aby rukojmí vážně ohrozil. 

Z. M.

Celý článek vyšel v čísle 10/2018 a najdete jej zde.

Autor: redakce
Publikováno: 29.4.2020 13:04:08
Zobrazeno: 137x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 5/2020

Autor: redakce
Publikováno: 29.4.2020 9:57:26
Zobrazeno: 121x
Kategorie: Právě vyšlo

Modulární glocky z Ameriky

Firma ZRODelta LLC – tak jako mnoho jiných – vznikla před dvěma desítkami let takříkajíc v garáži a nestydí se za to. Dnes je to ale středně velká divize společnosti J&B Industrial Services v Lubbocku (Texas), která se už víc než padesát let zabývá zakázkovým vývojem a výrobou různých strojírenských a slévárenských produktů. J&B Industrial Services je zase majetkem investiční skupiny Ascendant Advisory Group, takže ZRODelta se rozvíjí v dobré a perspektivní společnosti.

Celý článek vyšel v čísle 7/2019 a najdete jej zde.

Autor: redakce
Publikováno: 28.4.2020 13:01:39
Zobrazeno: 104x
Kategorie: Právě vyšlo

Viking na deset

Rusko navzdory všem embargům patří mezi přední výrobce ručních palných zbraní. Jak ovšem víme, v tomto oboru zrovna neudává tón. Rusové se spíš soustřeďují na výrobu osvědčených modelu, které se snaží donekonečna nebo alespoň do té doby, pokud to jde, upgradovat a upgradovat.

Celý článek vyšel v čísle 2/2018 a najdete jej zde.

Autor: redakce
Publikováno: 27.4.2020 12:59:02
Zobrazeno: 87x
Kategorie: Právě vyšlo

Nouzový stav změnil mnohé také pro držitele zbraní a některé změny budou přetrvávat i po jeho zrušení. 

Zmeškané lhůty a platnost oprávnění

Pokud jste během nouzového stavu nemohli splnit nějakou povinnost, kterou vám zákon o zbraních ukládá, například registraci zabraně nebo dodání posudku zdravotní způsobilosti, učiňte tak, jakmile to bude možné. Podle správního řádu lze zmeškání lhůty prominout, pokud k němu došlo ze závažných důvodů a povinnost byla splněna do 15 dnů od chvíle, kdy tyto důvody pominuly. Ministerstvo vnitra k této věci vydalo stanovisko, podle kterého má policie tímto způsobem vždy řešit všechna zmeškání lhůt během nouzového stavu. Není třeba podávat žádost podle správního řádu ani uvádět důvod zmeškání (který je ostatně zřejmý). Pokud jste tedy během nouzového stavu nesplnili nějakou povinnost, kterou vám zákon o zbraních ukládá, splňte ji do 15 dnů od skončení nouzového stavu a zmeškání lhůty vám bude automaticky prominuto. Výjimkou z tohoto pravidla je povinnost podnikatele vést evidenci v Centrálním registru zbraní – ta se vede přes internet, takže na ni uzavření úřadů ani omezení pohybu nemá vliv. 

Podle stanoviska Ministerstva vnitra se po dobu trvání nouzového stavu přerušují i lhůty pro vypršení oprávnění. Platnost všech zbrojních průkazů se tím prodlužuje o dobu trvání nouzového stavu; nemůže se tedy stát, že někomu během nouzového stavu vyprší platnost zbrojního průkazu. Totéž platí pro tzv. nákupní povolení, která byla vydána před vyhlášením nouzového stavu a v době jeho vyhlášení byla ještě v platnosti – i jejich platnost se prodlužuje o dobu trvání nouzového stavu. Nákupním povolením vydaným během nouzového stavu se jejich roční lhůta platnosti začne počítat od konce nouzového stavu (je samozřejmě možné je využít i dřív). 

Autor: redakce
Publikováno: 25.4.2020 10:50:22
Zobrazeno: 372x
Kategorie: Právě vyšlo

Hudson H9

Na SHOT Show 2017 vzbudila značnou pozornost, ne-li poprask, nová pistole s názvem Hudson H9, přičemž typové označení vyjadřuje ráži 9 mm Luger. Pistole, kterou někteří experti považují za futuristickou, pochází z dílny stejnojmenné firmy, která zřejmě sama nebude o mnoho starší než její výtvor. Majitel či majitelé očividně patří k zástupu těch, kteří doufají, že z ničeho vybudují něco. To se podaří jen málokomu, ale určitě ne někomu, kdo to alespoň jednou nezkusí…

Celý článek vyšel v čísle 1/2018 a najdete jej zde.

Autor: redakce
Publikováno: 24.4.2020 12:56:16
Zobrazeno: 99x
Kategorie: Právě vyšlo

Galil, Tavor a Carmel


Po roce 1955 byla do výzbroje izraelských obranných sil (IDF) zavedena ve dvou variantách útočná puška FN FAL belgického původu na náboj 308 Winchester (7,62x51 NATO). Ta ve své době patřila ke světové špičce, ale izraelská armáda nebyla zcela spokojena s její spolehlivostí v automatickém módu, nemluvě o rozměrech, hmotnosti a jisté neohrabanosti. Pušky byly také citlivé na znečištění pouštním pískem a posléze byly dokonce upravovány na pouze samonabíjecí funkci. FN FAL byly standardní zbraně IDF ještě v roce 1973, kdy proběhla tzv. jomkipurská válka, ale to už vlastně byla zaváděna nová zbraň z vlastního izraelského vývoje – dnes legendární útočná puška Galil. Ta pak zůstala ve výzbroji IDF téměř tři desítky let, v jistých počtech byla vyvážena a někde ve světě slouží dodnes.

Celý článek vyšel v čísle 8/2019 a najdete jej zde.

Autor: redakce
Publikováno: 23.4.2020 12:53:51
Zobrazeno: 78x
Kategorie: Právě vyšlo

CZ 75 Republika

Letošní sté výročí vzniku Československé republiky se připomíná a slaví nejrůznějšími způsoby. Potěšitelné je, že došlo i na komemoraci blízkou zaměření našeho časopisu – jmenovitě na limitovanou edici pistolí CZ 75.

Celý článek vyšel v čísle 12/2018 a najdete jej zde.

Autor: redakce
Publikováno: 22.4.2020 12:51:11
Zobrazeno: 85x
Kategorie: Právě vyšlo

Budou se zbraně tisknout?

Na začátku května 2013 v USA a následně po celém světě vzbudilo pozornost oznámení neziskové skupiny Defense Distributed. Byla totiž vyzkoušena pistole vzniklá nikoliv v puškařské dílně, ale na počítačem řízené 3D tiskárně. Američtí i jiní protizbraňoví aktivisté, někteří novináři a po nich i zákonodárci, jako obvykle především ti méně informovaní, vzápětí spustili kampaň, protože prý tištené polymerové pistolky nejsou zjistitelné detekčními prostředky na letištích apod. Jako obvykle hned také našli to „správné“ řešení – kde jinde než v zákazu nebo alespoň regulaci 3D tiskáren a podobných zařízení. (Mimochodem, takovou kampaň, kdy se ještě v mnohem větším měřítku vymýšlely všechny možné zákazy a omezení, jsme zažili už před třemi desítkami let, když se objevily pistole Glock. Jak každý ví, i tehdy to byl nesmysl.) O všem jsme podrobně informovali v červencovém čísle z roku 2013 se závěrem, že velkovýroba tištených zbraní zatím nehrozí. Teď už je to možná jinak.

Celý článek vyšel v čísle 4/2018 a najdete jej zde.

Autor: redakce
Publikováno: 21.4.2020 12:48:10
Zobrazeno: 72x
Kategorie: Právě vyšlo