Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Samozřejmě, pro střelce to může být jedině Kateřina Emmons, rozená Kůrková, naše nejúspěšnější střelecká reprezentantka. Za 31 let svého života stihla získat pěknou řádku medailí ze závodů nejvyšší úrovně, včetně olympijského zlata, vdát se, porodit dvě děti, přestěhovat se do USA a po několika letech se vrátit zpět do České republiky. Teď už zase trénuje a chce se vrátit do reprezentace.

Autor: redakce
Publikováno: 7.10.2014 10:56:02
Zobrazeno: 258x
Kategorie: Právě vyšlo

Letošní mistrovství České republiky ve střelbě malorážkou na mizivé cíle do 50 metrů s puškohledem a s otevřenými mířidly proběhlo 6. září jako každoročně na sportovní střelnici v Hradci Králové – Třebši a bylo ověnčeno hned třemi novými rekordy. Organizačně ho z pověření Českého střeleckého svazu zajistili členové Sportovně střeleckého klubu Policie Hradec Králové. S úbytkem střelnic umožňujících střelbu na velké vzdálenosti vznikla myšlenka umožnit střelcům z odstřelovaček provozovat dál tuto disciplínu na běžných padesátimetrových střelnicích. Spolu se změnou názvu původní disciplíny na „velkorážní puška na mizivé cíle“ tak vznikly i disciplíny pro střelbu malorážkou.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 1.10.2014 12:22:57
Zobrazeno: 195x
Kategorie: Právě vyšlo

Posledním velkým závodem v letošní letní sezoně 2014 bylo Mistrovství České republiky ve sportovní střelbě z kulových zbraní, které se uskutečnilo ve dnech 19.–21. 9. 2014. Místem konání se stal opětovně střelecký areál Plzeň – Lobzy, který tak zůstal po prodeji sportovní střelnice v Brně prakticky jediným místem, kde lze uspořádat tak velkou soutěž pro všechny účastníky. Od loňského roku mohli střelci z puškových disciplín střílet na tzv. elektronické terče, umožňující vyhodnocení rány s přesností na desetinu. Toto moderní zařízení se využívá na všech vrcholných soutěžích, jejichž pořadatelem je mezinárodní střelecká federace ISSF. Střelci našeho oddílu si mohli střelbu na „elektroniku“ vyzkoušet jak v rámci Českého poháru talentované mládeže (ČPTM), tak v rámci soutěží s názvem Kontrolní závod reprezentace (KZR), který se výhradně uskutečnil právě v Plzni.

Autor: redakce
Publikováno: 30.9.2014 10:11:50
Zobrazeno: 130x
Kategorie: Právě vyšlo

Smrt sedmnáctiletého Trayvona Martina v únoru 2012 nevzbudila v našich médiích větší ohlas. Ve Spojených státech, kde se tato událost odehrála, však pozornost médií a ohlas veřejnosti zastínily i blížící se prezidentské volby. Případ se totiž dotknul tří kontroverzních témat: zbraní, zákona Stand your ground, a otázky rasismu, která je v USA bohužel věčně živá. Při psaní tohoto článku jsme vycházeli ze spolehlivých zdrojů: výpovědí svědků, zveřejněných vyšetřovacích zpráv, záznamů soudního procesu. Je to první skutečný popis případu u nás, protože česká média se soustředila právě na úvahy o zbraních a rasismu, místo aby skutečně informovala.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 25.9.2014 11:05:36
Zobrazeno: 847x
Kategorie: Právě vyšlo

Téma první světové nebo také Velké války je letos nejfrekventovanější ve výstavním plánu českých muzeí. Někdo výstavu pojal regionálně, někdo má větší ambice. A není to dáno jen velikostí muzea. Připomenutí války se zvláště intenzivně věnovala (a věnují) moravská muzea, k nimž patří také Vlastivědné muzeum v Olomouci. Úkolu udělat pořádnou, tedy obsažnou, rozsáhlou a atraktivní výstavu, se ujal tamní kurátor sbírky zbraní a historik PhDr. Karel Podolský.

Autor: redakce, jav
Publikováno: 23.9.2014 10:49:01
Zobrazeno: 226x
Kategorie: Právě vyšlo

Kdekdo dělá odstřelovačky, tvrdí skupina autorů monografie ve střelecké revui číslo 9/2014. Jedenáct stran je věnováno přehledu současného stavu v nabídce pušek pro střelbu na velké vzdálenosti, jak se tyto zbraně oficiálně označují. Patří k vrcholům současné zbrojní vědy a techniky v oboru konstrukce a výroby ručních palných zbraní. Vyrábějí se většinou kusově, nebo v malých sériích. Ve sdělovacích prostředcích se čas od času objevují senzační články o fantastických zásazích armádních odstřelovačů na vzdálenosti až dva kilometry.

Autor: redakce
Publikováno: 19.9.2014 14:22:36
Zobrazeno: 104x
Kategorie: Právě vyšlo

Martini nejsou jenom aperitivy. Zájemci o zbraně okamžitě u tohoto jména zpozorní. Jednoranové zadovky se sklopným závěrem systému Martini až donedávna ovládaly svět, zpočátku vojenských a později sportovních a loveckých pušek. Osudy úspěšného vynálezu a jeho podstatně méně úspěšného autora podrobně sleduje článek Když se řekne Martini.

Autor: redakce
Publikováno: 17.9.2014 14:21:10
Zobrazeno: 99x
Kategorie: Právě vyšlo

Zájemci o těžkou vojenskou techniku mohou zajásat nad podrobným článkem o historii i současném použití a výrobě bojových vozidel pěchoty řady BVP. Známý odborník v tomto oboru Lukáš Visingr sleduje cestu a vývoj bévépéček československé a později české a slovenské výroby.

Autor: redakce
Publikováno: 15.9.2014 14:19:48
Zobrazeno: 90x
Kategorie: Právě vyšlo

Myslivce a sportovní střelce může zajímat článek věnovaný u nás málo známým malorážkám značky Marlin. Americká továrna kdysi patřila k největším výrobcům zbraní na světě. Dnes ze širokého sortimentu zůstaly jenom dlouhé zbraně s některými zajímavými konstrukčními prvky. Platí to i o malorážkách, které většinou patří do nižší cenové skupiny, i když kvalitou a výkony mohou soutěžit s podstatně dražšími výrobky. Připomínkou historie jsou malorážky s opakovacím mechanismem ovládaným spodní pákou. Malorážky i kulovnice Marlin kdysi úspěšně konkurovaly winchesterovkám, malorážkový Marlin je dokonce o řadu let předstihl.

Autor: redakce
Publikováno: 14.9.2014 14:18:10
Zobrazeno: 142x
Kategorie: Právě vyšlo

Německá firma Heckler & Koch je považována za jednoho z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších světových výrobců služebních, obranných a částečně i sportovních pistolí. A to bez ohledu na vyšší cenu, která patří k charakteristickým rysům všech zbraní HK. Zákazníci vědí, že za své peníze dostanou špičkovou kvalitu. Těmito slovy uvádí skupina autorů obsáhlý článek o výrobcích německé firmy Heckler & Koch. Postupně jsou představeny všechny pistole této značky, od prvních pokusů  přes originální, ale méně úspěšné modely až po první jednoznačný úspěch, HK USP.

Autor: redakce
Publikováno: 12.9.2014 14:16:31
Zobrazeno: 141x
Kategorie: Právě vyšlo

Armi Olmi, nová značka mezi výrobci zbraní a její aktuální nabídka. To je téma článku ze stran 14 až 16 čísla 9 střelecké revue. Nová zbrojovka je zajímavá tím, že jako první výrobek představuje revolver, v dnešní době zbraň spíš pro nadšence než pro profesionály. A hned s prvním typem si výrobce nastavil laťku hodně vysoko. Zřejmě by se rád stal něčím jako Sphinx mezi výrobci pistolí.

Autor: redakce
Publikováno: 10.9.2014 14:12:59
Zobrazeno: 95x
Kategorie: Právě vyšlo

- to je asi nejprobíranější zbraňové téma v současnosti nejen mezi střelci, ale diskuze nad možností odevzdat nelegální zbraně slyšíme i v obyčejných hospodách. Amnestie byla vyhlášena v souvislosti s novelou zbrojního zákona. Změny zákona jsme probírali již v minulých číslech. Tento článek Davida Karáska je určen všem, kteří by chtěli amnestii využít.

Autor: redakce
Publikováno: 10.8.2014 10:19:07
Zobrazeno: 93x
Kategorie: Právě vyšlo

Zbraně z tiskárny, to je věc, která se poprvé objevila v USA v minulém roce a hned vzbudila celosvětovou senzaci. Američtí zákonodárci okamžitě spustili pokřik a žádali zákaz, nebo kontrolu 3D tiskáren. Vynálezci nařídili stáhnout z internetu program na tištěnou pistoli Liberator. Opatření ale přišlo pozdě, program už je mezi zájemci a šíří se dál. Jak je známo, v dnešní době není nutné nový vynález sprostě okopírovat. Stačí informace, že to jde a může fungovat. Takže místo jednoho nadšence se již objevila celá řada následovníků.

Autor: redakce
Publikováno: 8.8.2014 10:17:29
Zobrazeno: 92x
Kategorie: Právě vyšlo

Nožům a chladným zbraním se Střelecká revue věnuje jenom okrajově. Ale v článku „Minitest mininástrojů“ na stranách 28 až 31 osmého čísla letošní Střelecké revue se autor zaměřil na opomíjenou a podceňovanou skupinu mininástrojů. Začíná vzpomínkou na obyčejný otvírák na konzervy z vojenských dávek, ale další testované nástroje už patří k těm, které si můžete celkem běžně koupit v prodejnách nožů, army shopech, na internetu a za nejnižší ceny i na vietnamských tržištích.

Autor: redakce
Publikováno: 6.8.2014 10:15:41
Zobrazeno: 371x
Kategorie: Právě vyšlo

Ne, to není nový náboj. Jenom si puškař a konstruktér zajímavých zbraní Libor Novák z firmy Highland Arms tentokrát vzal na paškál starý dobrý kulomet vzor 59. Zbraň sice byla na svou dobu vynikající, ale dnes již zastarala a většina z nich odpočívá v armádních skladech a čeká je výprodej nebo likvidace. Zcivilněné samopaly a útočné pušky upravené, nebo již nově vyrobené jako samonabíjecí, jsou dnes v prodejnách zbraní celkem běžné. K jejich pořízení potřebujete zbrojní průkaz a nákupní povolení na zbraň kategorie B. Kulomet české, nebo československé výroby zatím v nabídce chyběl.

Autor: redakce
Publikováno: 4.8.2014 10:11:58
Zobrazeno: 353x
Kategorie: Právě vyšlo