Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Podle www.vhu.cz je výstava V zákopech první světové války nejvýznamnější akcí Vojenského historického ústavu Praha v roce 2014 a patří také k nejdůležitějším domácím výstavním událostem tohoto roku. Výstava je součástí projektu Velká válka, na kterém se podílí devět paměťových institucí z celé České republiky.

Autor: redakce, red
Publikováno: 25.7.2014 15:21:35
Zobrazeno: 197x
Kategorie: Právě vyšlo

Tak nám zabili Ferdinanda – a jelikož se to stalo před sto lety, česká a moravská muzea, která jinak výročí Velké války většinou nechávají v klidu, odstartovala působivý maraton výstav a doprovodných akcí věnovaných světovému konfliktu v letech 1914–1918. Vernisáž jedné z prvních letošních prvoválečných expozic proběhla v úterý 3. června v Národním technickém muzeu v Praze, jež v duchu c. a k. hesla Viribus Unitis přispívá ke společnému dílu připomenutím toho, že Rakousko-Uhersko mělo docela impozantní válečné loďstvo a že významnou roli v něm sehrávali lidé a výrobky z Českých zemí.

Autor: redakce, RED
Publikováno: 23.7.2014 13:30:03
Zobrazeno: 127x
Kategorie: Právě vyšlo

Letos proběhla Bahna v obvyklém termínu, v sobotu 7. 6. 2014. A zase to nebyla Bahna v pravém smyslu toho slova, protože všude se převážně prášilo. Skutečné bahno se vyskytovalo jen tam, kde bylo vytvořeno uměle kropením, a pak tradičně na úzkém přechodu z Předních Bahen na Bahna Zadní, aby si návštěvníci alespoň trochu užili. Jako obvykle bylo k vidění také pár zajímavostí v oboru ručních či lehkých zbraní.

Autor: redakce, Ing. Jiří Fencl
Publikováno: 21.7.2014 10:47:14
Zobrazeno: 293x
Kategorie: Právě vyšlo

Speciály Flobertky a 100 let Coltu 1911

– které již vyšly v minulých letech

–  si nyní můžete zakoupit jako dvouspeciál

za zvýhodněnou cenu 99 Kč.

Objednávat si jej můžete na e-mailu:

vodvarkova@pvsp.cz

Autor: redakce
Publikováno: 14.7.2014 10:28:50
Zobrazeno: 168x
Kategorie: Právě vyšlo

Heckler & Koch MP7A1
Maličký samopal, dlouhý jenom 340 mm a ještě menší náboje ráže 4,6x30 mm. Skoro byste se podívali, jestli se někde neválí bublina plastové folie s dalším příslušenstvím pro malé kluky, kteří si chtějí hrát na policisty. Jenže ta zbraň je skutečná a umí to, co je třeba příliš i na nový samopal Skorpin EVO, totiž prostřelit i osobní balistickou ochranu vyšší třídy. To je také důvod, proč jsme ho zatím mohli vidět jenom na několika specializovaných výstavách a civilní zájemci ho nezískají ani ve Spojených státech.

Autor: redakce
Publikováno: 10.7.2014 10:51:59
Zobrazeno: 269x
Kategorie: Právě vyšlo

Ruger 10/22 jubilejní
Americká firma Ruger dokázala vyvinout velký počet typů zbraní, které se ve své kategorii staly standardem a doslova „kasovním šlágrem“. Základem úspěchu této značky byly malorážky. Jednou z nich je samonabíjecí malorážka Ruger 10/22. Ve své době převálcovala konkurenci desetiranovým vyměnitelným zásobníkem s originální konstrukcí, který nevyčníval z předpažbí, vyměnitelnými hlavněmi, na svou dobu neuvěřitelnou životností a spolehlivostí při ceně, která odpovídala nejlevnějším opakovačkám jiných výrobců.

Autor: redakce
Publikováno: 8.7.2014 10:48:12
Zobrazeno: 82x
Kategorie: Právě vyšlo

Naháňkové kulovnice Verney-Carron
Myslivci vědí, že ve Střelecké revui najdou nejen články o současných a historických zbraních, ale i novinky ze svého oboru. Nabídka kulových zbraní je dnes tak široká, že se objevují zbraně přednostně určené pro jednotlivé způsoby lovu. V souvislosti s přemnožením černé zvěře v České republice se stále víc myslivců dostává na naháňky. A pak zjišťují, že stará dobrá kulovnice po dědečkovi, se kterou předtím střelili všechno od škodné po jelena, na naháňce už tak dobrá není.

Autor: redakce
Publikováno: 6.7.2014 10:46:34
Zobrazeno: 116x
Kategorie: Právě vyšlo

SIG Sauer 1911-22
patří k těm pistolím, které se pro majitele většinou stávají oblíbenými „hračičkami“. Vypadá jako slavná americká pětačtyřicítka Colt 1911A1, má i téměř odpovídající hmotnost, ale je to malorážka. To znamená, že pistoli vezme do ruky i vaše žena bez obav, že po prvním výstřelu si bude ledovat zápěstí. Jak to obvykle bývá, nakonec vám na střelnici vybouchá krabičku nábojů na potkání a ještě budete žasnout nad přesností jejích zásahů.

Autor: redakce
Publikováno: 4.7.2014 10:35:53
Zobrazeno: 169x
Kategorie: Právě vyšlo

Doktrína hradu aneb „Můj dům - můj hrad!“
To je přenesený název pro právní teorii (u nás), která rozšiřuje právo sebeobrany. V některých zemích už platí ustanovení, zjednodušeně řečeno, že kdo neoprávněně vnikne do domu, není chráněn zákonem a oprávněný uživatel nebo majitel, může použít všechny prostředky k vypuzení, nebo zneškodnění nezvaného návštěvníka.

Autor: redakce
Publikováno: 2.7.2014 10:30:28
Zobrazeno: 79x
Kategorie: Právě vyšlo

Skenování časopisu Střelecká revue 1968-2005 dokončeno!
Tak jako i jiná média přecházejí od starších technologií k digitalizaci, i my jsme se rozhodli pro vás připravit starší čísla, řekněme archiv celé Střelecké revue, v elektronické podobě. Střelecká revue vzniká plně elektronickou technologií někdy od druhé poloviny 90. let, nicméně elektronické podklady se shodou okolností dochovaly v redakci až od čísla 4/2005. U všech starších výtisků tedy nezbylo než se pustit do skenování.
Tohoto úkolu jsem se zhostila já a má rodina. Ze začátku se mi to zdálo jako jednoduchý nápad. Skener mám doma, chytrého manžela s chytrým softwarem taky… Jenže… Mysleli jsme si, že máme v redakci všechna starší čísla Střelecké revue od samého počátku, pak nám ale došlo, že velká voda v roce 2002 nám jich v Karlíně spoustu spláchla, a tak jsme si dali do časopisu inzerát, že bychom je rádi zakoupili. Čtenářů se nám ozvalo dost, ale nikdo neměl archiv kompletní. Až se nakonec ozval jeden čtenář, že má všechno po svém dědečkovi v garáži. Plácli jsme si s ním, dojeli si pro výtisky, zaplatili a zajásali, že jsou v docela dobrém stavu. Chyba lávky. Poté, co jsme doma začali se skenováním, jsme zjistili, že někde úplně chybějí stránky, nebo že je měl původně v kroužkovém šanonu, anebo že si dědeček v některých číslech rád dělal tužkou zápisky. Gumování se ujala dcera… Nakonec jsme museli všechna čísla stránku po stránce zkontrolovat a hledání náhrady nepoužitelných čísel začalo nanovo. Některá naskenovaná čísla tak možná vypadají hůř, ale jsou určena opravdu jen ke čtení! Po různých dalších peripetiích tedy vznikl archiv Střelecké revue z let 1968–2005.

Autor: redakce, Martina Lucká
Publikováno: 30.6.2014 17:13:11
Zobrazeno: 200x
Kategorie: Právě vyšlo

Nejnovější Speciál Střelecké revue s názvem Nejlepší zbraně České zbrojovky Uherský Brod přináší přehled toho nejzajímavějšího a nejkvalitnějšího z aktuální nabídky největší české zbrojní továrny, která právě prochází nejúspěšnějším obdobím své dosavadní historie. Své si zde najdou zájemci o pistole, kulovnice pro lov i sport, lovecké zbraně s lůžkovým závěrem, malorážky či samonabíjecí varianty služebních modelů. Některé zbraně jsou zde představeny zcela poprvé: kulovnice CZ 557 Ranger, kulobrok Brno Combo nebo sportovní samonabíjecí puška CZ 805 BREN S1. Těšit se můžete na podrobné technické popisy i poznatky z testů, ke slovu se dostanou konstruktéři, produktoví manažeři, členové vedení firmy, ale také špičkoví čeští sportovci, kteří zbraně CZ dlouhodobě používají. K tomu budete moci podniknout několik objevných výletů do minulosti. Věděli jste například, že legendární kulovnice ZKK loni oslavila rovných 50 let od svého vzniku?

To vše a ještě mnohem víc se dočtete v právě vydaném Speciálu Střelecké revue č. 8, který si nyní můžete objednat i na našich internetových stránkách za 99 Kč:

http://www.streleckarevue.cz/kategorie.aspx/novinky/clanek/specialy-strelecke-revue


Autor: redakce
Publikováno: 29.6.2014 13:25:06
Zobrazeno: 589x
Kategorie: Právě vyšlo

Střílející tužky jsou stále předmětem zájmu sběratelů i různých kutilů. Ale slyšeli jste někdy, že by střílející tužky byly ve výzbroji našich špionů nebo dokonce běžných vojáků? Neúnavný průzkumník československých archivů Mgr. Martin Dubánek našel dokonce služební předpis pro použití podobné zbraně. Z archivů zjistil, jaký byl původní vzor, našel výsledky zkoušek vzorku zakoupeného v Rakousku a fotografie z nich. K tomu přidal nákresy z návodu k použití této podivné zbraně, která byla pravděpodobně u nás v malé sérii vyrobena.

Autor: redakce
Publikováno: 14.6.2014 15:04:44
Zobrazeno: 701x
Kategorie: Právě vyšlo

Ruger LCR 357 Magnum
Plastový revolver. Ještě před pěti lety by každý automaticky předpokládal, že se mluví o hračce, nebo levném airsoftovém modelu. Uvedení prvního revolveru s částečně plastovým rámem v roce 2009 způsobilo značný rozruch. Průkopnický model Ruger LCR byl podrobně zkoumán, testován a prohlížen pravděpodobně ve všech odborných a i v řadě méně odborných tiskovin. I přes svoji neobvyklost byl revolver zákazníky přijat a velmi rychle reagovala i konkurence. A jak vypadá nabídka plastových revolverů dnes?

Autor: redakce
Publikováno: 12.6.2014 15:01:52
Zobrazeno: 100x
Kategorie: Právě vyšlo

SIG Sauer P938
Co se stane, když Colt 1911 vyperete v horké vodě a on se vám srazí? Dostanete SIG P238. Malá kapesní pistole P238 v ráži 9 mm Browning krátký byla příznivě přijata americkými zákazníky a tak celkem logicky dostala o maličko většího bratříčka. Rozdíly jsou nepatrné, až na náboj, model P938 je na podstatně výkonnější 9 mm Luger. Kromě náboje zůstaly zachovány všechny základní znaky předcházejícího modelu. Tvar vychází z nejpopulárnější americké pistole Colt 1911 a shodné je umístění všech ovládacích prvků.

Autor: redakce
Publikováno: 10.6.2014 14:58:58
Zobrazeno: 205x
Kategorie: Právě vyšlo

Zajímavě a akčně si Praha 8 připomněla 72. výročí útoku československých parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše na zastupujícího německého protektora Reinharda Heydricha (27. 5. 1942). Postarala se o to Československá obec legionářská a zejména klub  KVH Rota Nazdar...

Autor: redakce, Petr Blahuš
Publikováno: 9.6.2014 11:24:51
Zobrazeno: 59x
Kategorie: Právě vyšlo