Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Monografie zářijového čísla Střelecké revue ročníku 2015 má podtitul, který zaujme snad všechny čtenáře: nejlevnější pistole. Článek představuje vznik a vývoj amerických pistolí, dnes prodávaných pod značkou Hi-Point. Nejsou to žádné prskavky na malorážkové náboje. Největší z nich mají ráži pětačtyřicet a přesto, že mají plastové tělo, dosahují hmotnosti až  jeden kilogram. V obsáhlém článku najdete popis technického řešení těchto pistolí.

Autor: redakce
Publikováno: 12.9.2015 13:21:52
Zobrazeno: 115x
Kategorie: Právě vyšlo

Slepé uličky ve vývoji můžeme najít v historii i současnosti téměř ve všech oborech lidské činnosti. Mezi prvními pokusy o konstrukci víceranových palných zbraní je takových slepých uliček spousta. Většina nápadů skončila jenom na papíru v patentových přihláškách. O to zajímavější jsou pokusy o realizaci, zvlášť pokud se aspoň jeden nebo víc kusů zachovalo. Treebyho pásová puška je takový vrcholně zajímavý pokus. Britský konstruktér se pokusil udělat perkusní pušku, která by nabízela víc výstřelů na jedno nabití než tehdy známé revolverové systémy.

Autor: redakce
Publikováno: 11.9.2015 13:20:12
Zobrazeno: 184x
Kategorie: Právě vyšlo

Více než sto let starou otázku, pistoli nebo revolver, se pokouší zodpovědět Jiří Mandík v článku Malý revolver na obranu. Přináší téměř úplný přehled kapesních revolverů, převážně s dvoupalcovou hlavní, které jsou v současnosti k dostání i v našich prodejnách. Uvádí důvody, proč v oboru zbraní na sebeobranu ještě nebyly revolvery vytlačeny samonabíjecími pistolemi.

Autor: redakce
Publikováno: 10.9.2015 13:18:48
Zobrazeno: 325x
Kategorie: Právě vyšlo

Zbraně na přežití. V našich podmínkách jsou to jenom rarity do sbírky, ale například pro posádky dálkových bombardérů může taková zbraň rozhodovat o šancích na zvládnutí havárie v řídce obydlených oblastech. Velký článek srovnává požadavky na zbraně pro přežití od druhé světové války po dnešek a způsoby řešení. Výstižná věta definuje hlavní účel: piloti si brali do kokpitů zbraně, aby si v případě potřeby mohli nalovit nějaké to jídlo, popřípadě vysvětlit predátorům, že oni k jídlu nejsou.

Autor: redakce
Publikováno: 9.9.2015 13:16:57
Zobrazeno: 293x
Kategorie: Právě vyšlo

Ve skupině zbraní s označením Military & Police (vojenské a policejní) byste čekali spíš velké a střední pistole a revolvery. Ale vojáci a policisté stále častěji nosí nejen hlavní služební zbraň, ale i jednu malou, pokud možno na stejné náboje, jako záložní. Podobným požadavkům vychází vstříc firma Smith & Wesson. V řadě M&P najdeme nejen velké pistole a revolvery, ale i takzvané subkompakty. Nejnovější model nazvaný výstižně Shield – štít, představujeme na stranách 14 až 17 zářijového čísla Střelecké revue ročníku 2015.

Autor: redakce
Publikováno: 8.9.2015 13:13:05
Zobrazeno: 136x
Kategorie: Právě vyšlo

Jedna z otázek, která ve střeleckých kruzích občas přichází na přetřes, je jak přitáhnout ke sportovní střelbě nové lidi. Řešení je obvykle zřejmé – vzít je na střelnici. Jenže návštěva střelnice se může prodražit, ne každý je ochoten tam jít, a navíc, někteří lidé mají z ostrých zbraní prostě strach. V takovém případě je vhodná náhradní varianta – některé zbraně kategorie D.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 3.9.2015 14:18:31
Zobrazeno: 210x
Kategorie: Právě vyšlo

Dějištěm Mistrovství České republiky 2015 ve sportovní střelbě z předovek v kulových disciplínách se stala střelnice v Lomnici u Sokolova. Perkusními brokovnicemi se na letící cíle střílelo na střelnici v Mělníku. Letos střelci bojovali o třináct mistrovských titulů v pěti disciplínách z krátkých a osmi z dlouhých perkusních, křesadlových a doutnákových zbraní.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 2.9.2015 12:14:50
Zobrazeno: 242x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 9/2015

Autor: redakce
Publikováno: 26.8.2015 13:05:52
Zobrazeno: 88x
Kategorie: Právě vyšlo

Fotografie budou znát i začínající zájemci o zbraně z období první poloviny dvacátého století. Většina bude také vědět, že tato zajímavá československá zbraň skončila po zhotovení několika prototypů a její další osudy zpečetila okupace. Pokud v některém muzeu mají jeden z vyrobených kusů, určitě vám ho nepůjčí pro zkušební střelbu. Přesto si z osmatřicítky můžete zastřílet a dokonce si ji koupit.

Autor: redakce
Publikováno: 17.8.2015 11:22:51
Zobrazeno: 440x
Kategorie: Právě vyšlo

Americká karabina M1 z druhé světové války je opravdu povedená elegantní flintička. Dojem kazí jenom netypické a nejen v Evropě už poněkud drahé střelivo. Různé firmy to řeší všelijak. Někdo překonstruováním na běžnější puškové náboje (například Ruger Mini14 a Mini30), několik výrobců nabízí malorážkovou variantu a s novým nápadem přišla italská firma Chiappa. Puška nazvaná Chiappa M1-9 je stavěná na náboje 9 mm Luger.

Autor: redakce
Publikováno: 15.8.2015 11:21:23
Zobrazeno: 177x
Kategorie: Právě vyšlo

Parabelka patří ke snům téměř každého zájemce o zbraně. Jenže to chce aspoň sběratelský zbroják a poměrně velkou částku, která se s každým rokem prodlení zvyšuje. Jsme v jednadvacátém století, takže to jde i jinak. Máme zbraně kategorie D, čili volně prodejné střelcům starším osmnácti let, a technologie, které umožňují udělat vzduchovku prakticky v jakémkoliv myslitelném tvaru. Zájem o legendární zbraň neunikl ani konstruktérům německého Umarexu a tak se na pultech prodejen zbraní objevila P08 hned ve dvou verzích: airsoftová na šestimilimetrové plastové kuličky a jako vzduchovka na čtyřiapůlmilimetrové ocelové broky.

Autor: redakce
Publikováno: 14.8.2015 11:19:46
Zobrazeno: 143x
Kategorie: Právě vyšlo

Beretta APX aneb glockoidy se množí. Při prvním spatření nové Beretty se asi u Glocka bušili do čela. Stále přemýšlejí jak svoji pistoli inovovat a při tom nic nezměnit na jeho charakteristických vlastnostech. Tvarové řešení nového APXka je opravdu jednoduché a z estetického i výrobního hlediska téměř geniální. Vypadá jako Glock, mechanismus funguje podobně jako Glock, ale přece jenom se od tradičního Glocka liší.

Autor: redakce
Publikováno: 13.8.2015 11:17:35
Zobrazeno: 461x
Kategorie: Právě vyšlo

Na střelnici SSK Tatra Hodonín se v neděli 19. 7. konala tradiční letní soutěž ve střelbě z předovek. Počasí dalo střelcům i organizátorům pořádně zabrat. Teplota na střelnici dosáhla 31 °C, ale některým střelcům to asi pomáhalo k lepším výsledkům. Vítěz v PePuC, Miroslav Malůš, nastřílel 12 desítek a jednu devítku. Byla to už pátá stovka, kterou tento střelec letos v našem okrese nastřílel. Gratulujeme.

Autor: redakce, František Příhoda
Publikováno: 4.8.2015 13:20:55
Zobrazeno: 143x
Kategorie: Právě vyšlo

Ve dnech 27.–28. 6. 2015 uspořádal klub DLK (Drozdovsko – Lipovský kartel) 3. a 4. kolo CAFTA poháru v HFT v turisticky atraktivním prostředí moravské obce Lipová. Akce se konala v krásném okolí Lipovského mlýna. Tratí protékala horská bystřina lemovaná lesem s vzrostlými stromy, na kterých bylo připevněno 30 terčů, které byly nápaditě rozmístěny s využitím okolního terénu. Nechyběla střelba přes vodu nebo pod strmými úhly do kopce. S nástrahami trati se utkalo 72 střelců.

Autor: redakce, Jakub Vicher
Publikováno: 3.8.2015 13:30:33
Zobrazeno: 113x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 8/2015

Autor: redakce
Publikováno: 1.8.2015 12:29:30
Zobrazeno: 124x
Kategorie: Právě vyšlo