Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Nejen winchesterovky psaly historii amerického Divokého západu. Přezbrojení americké armády z předovek na zadovky po občanské válce sice sledovalo dění na celém tehdejším pokročilém světě, ale poněkud zaškobrtlo. Tehdejší generalita neuměla využít technického a technologického náskoku proti Evropě.

Autor: redakce
Publikováno: 11.4.2015 11:20:56
Zobrazeno: 147x
Kategorie: Právě vyšlo

Nedávno byli i odborníci přesvědčeni, že výkony vzduchovek dosáhly hranice a dál se nedají zvyšovat. Tlak na omezování civilního držení palných zbraní přinesl své ovoce, i když těmi omezovači asi nechtěné. Do výzkumu a technického rozvoje vzduchovek se najednou vyplatilo investovat a výsledky můžeme vidět i u našich prodejců.

Autor: redakce
Publikováno: 9.4.2015 11:19:29
Zobrazeno: 281x
Kategorie: Právě vyšlo

Začátek roku je vždy ve znamení velkých výstav zbraní. Vzhledem k tomu, že Střelecká revue je měsíčník, informace o výstavách mají určité zpoždění. V čísle 4/2015 na stranách 16 až 19 najdete první informaci o asi největší výstavě převážně civilních zbraní na světě, americké Shot Show.

Autor: redakce
Publikováno: 7.4.2015 11:17:35
Zobrazeno: 119x
Kategorie: Právě vyšlo

To je titulek zajímavého článku Davida Karáska, který reaguje na dohady, co by se stalo, kdyby někdo z napadených vražednými atentátníky měl u sebe zbraň. Rozebírá dva případy. První je pokus s paintballovými zbraněmi zopakovat situaci v redakci Charlie Hebdo a možnosti řešení situace v případě, že by aspoň jeden z novinářů měl u sebe zbraň. Druhý případ je skutečný. Došlo k němu v roce 1993. Čtyři útočníci napadli granáty a střelbou věřící na mši v kostele v jihoafrickém Kapském městě. Jeden z věřících měl u sebe malý kapesní revolver a použil ho.

Jak modelová i skutečná situace dopadla se dočtete na straně 9 dubnového čísla Střelecké revue ročníku 2015.

Autor: redakce
Publikováno: 3.4.2015 11:16:00
Zobrazeno: 122x
Kategorie: Právě vyšlo

S pomocí moderního designu a především chytrého nápadu lze zlepšit už v základu velmi dobré vlastnosti moderních krátkých palných zbraní. Přesně takovou vychytávkou jsou i konverzní sady izraelské firmy CAA Tactical určené pro služební modely nejznámějších a nejrozšířenější světových značek jako Beretta, HK, Sig Sauer, Springfield, Jericho a v neposlední řadě i pistole značky ČZ. V chomutovské prodejně zbraní a střeliva Nimrod, do které v nedávné době dorazila větší zásilka těchto izraelských výrobků, jsme měli možnost si detailně prohlédnout a seznámit se s karabinovou konverzí RONI G2 9mm/0.40 druhé generace určenou v tomto případě pro neméně rozšířené rakouské pistole Glock modely 17, 18, 19, 22, 23, 25, 31 a 32.

Autor: redakce, JM
Publikováno: 1.4.2015 11:02:13
Zobrazeno: 584x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 4/2015

Autor: redakce
Publikováno: 25.3.2015 10:56:18
Zobrazeno: 106x
Kategorie: Právě vyšlo

Milovníci sportovních i služebních zbraní v České republice už několik let velmi dobře znají značku PAR. Zavedla ji česká firma Proarms Armory a vyrábí pod ní samonabíjecí pušky na bázi AR 15 s pístovým systémem. Zbraně této značky, konkrétně různé varianty modelu Mk3 si vydobyly vynikající pověst nejen na našem trhu, ale nepochybně i za oceánem, kde předpokládáme hlavní odbytiště. Stále se vyvíjejí. V brzké době by u nich měla být možná změna ráže z klasické 223 Remington na několik dalších ráží pouhou výměnou hlavně, závorníku a zásobníku.

Autor: redakce, Mgr. Jan Tetřev
Publikováno: 24.3.2015 11:29:57
Zobrazeno: 217x
Kategorie: Právě vyšlo

Pro milovníky historických zbraní je tentokrát určena monografie Střelecké revue s názvem Werder – bavorská specialita. Puška nebo pistole systému Werder patří ke snům všech sběratelů historických zbraní. Je výsledkem snah o rychlé přezbrojení evropských armád na zadovky, vyvolanými úspěchy pruské jehlovky Dreyse ve válkách ve druhé polovině devatenáctého století.

Autor: redakce
Publikováno: 18.3.2015 8:40:37
Zobrazeno: 115x
Kategorie: Právě vyšlo

Opakovací brokovnice se závěrem ovládaným pohybem předpažbí, lidově nazývané pumpy, u nás už také dobře známe. Jedna z ve světě nejpopulárnějších je Remington 870. Tento legendární model se stále vyrábí a dobře prodává v desítkách variant. Ale ani v této situaci firma nespí na vavřínech a pokračuje ve vývoji. Nejnovější model Remington 887 Nitro Mag spojuje to nejlepší, co se v konstrukci brokových opakovaček za poslední roky objevilo.

Autor: redakce
Publikováno: 16.3.2015 11:49:46
Zobrazeno: 111x
Kategorie: Právě vyšlo

Zpočátku se zdálo, že jde o poněkud zoufalý pokus slovenských konstruktérů o narušení suverenity Glocků a klonů CZ 75 na trhu. Dnes je to na celém světě známá značka slovenských pistolí, navíc konstrukčně originálních a na rozdíl od mnoha jiných typů neporušujících cizí patenty. V rozsáhlém článku na stranách 25 až 29 Střelecké revue číslo 3/2015 předkládá Ing. Jiří Fencl přehled modelů a variant pistolí Grand Power z nabídky pro tento rok.

Autor: redakce
Publikováno: 15.3.2015 11:48:04
Zobrazeno: 154x
Kategorie: Právě vyšlo

Scorpion bez pažby nebo Bren jako pistole. To jsou zbraně se značkou CZ, které v našich obchodech nenajdete. Jsou výsledkem přizpůsobení českých zbraní pro specifické předpisy USA a najdeme je v nabídce dceřiné společnosti CZ-USA. Prodej samonabíjecích civilních zbraní odvozených od vojenských je v USA zlý sen pro dovozce. Musí se splnit federální předpisy, navíc má řada států Unie svoje zákony, které nabývání a držení těchto zbraní ještě ztěžují. Vytvoření variant, které propluly houštím americké zbraňové legislativy a dostaly patřičné schválení je obrovský úspěch pobočky.

Autor: redakce
Publikováno: 13.3.2015 11:34:20
Zobrazeno: 364x
Kategorie: Právě vyšlo

Fort Sumter u Charlestonu v Jižní Karolíně patří k nejvýznamnějším symbolům americké občanské války. V rámci posilování obrany tohoto přístavu po skončení války mezi USA a Velkou Británií byl v rámci tzv. Třetího systému z let 1816-1860 přebudován fort Moultrie bránící hlavní plavební kanál a zřízena baterie fort Johnson. V roce 1826 bylo rozhodnuto také o výstavbě fortu Sumter ležícího na malém ostrůvku v plavebním kanálu u vjezdu do přístavu.

Autor: redakce
Publikováno: 1.3.2015 11:21:59
Zobrazeno: 48x
Kategorie: Právě vyšlo

Monografie únorového čísla ročníku 2015 tentokrát navazuje na sérii článků o kriminalistické balistice. V meziválečném období patřil k legendárním zločincům Martin Lecián. Zpočátku ho někteří považovali za modernější vtělení Jánošíka, ale nakonec se z něj vyklubal  zločinec, který bral bohatým i chudým cokoliv, co mu přišlo pod ruku.  Pochybnou slávu mu zajistilo několik útěků z věznice a naprosto bezohledné používání pistolí. Obvykle měl u sebe dvě a navíc pořádný nůž.

Autor: redakce
Publikováno: 12.2.2015 12:52:42
Zobrazeno: 162x
Kategorie: Právě vyšlo

V historické části Střelecké revue číslo 2/2015 je mimo jiné představena jedna z legend amerického puškařství. Opakovačky systému Spencer byly po revolverových puškách Colt druhou víceranovou puškou ve výzbroji americké armády. V občanské válce je používala přednostně armáda Unie.

Autor: redakce
Publikováno: 10.2.2015 12:47:24
Zobrazeno: 222x
Kategorie: Právě vyšlo

V posledních letech řada armád likviduje sklady staré výzbroje a po úpravě na civilní verzi se tak střelcům dostávají do rukou i zbraně, které dřív mohli vidět jenom v muzeích nebo ve filmech. Jednou z těchto zbraní je i PPŠ 41, který v minulém roce uvedl na náš trh Zelený sport. Měli jsme možnost vyzkoušet si civilní pepešku na střelnici.

Autor: redakce
Publikováno: 8.2.2015 12:46:01
Zobrazeno: 297x
Kategorie: Právě vyšlo