Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Zcivilněná pumpička
Samopal 26 je významnou součástí historie Československa. Originálně konstruovaná zbraň s výstižnou přezdívkou „pumpička“, pod níž je známa celá modelová řada sestávající ze samopalů 23/25 (ráže 9 mm Parabellum) a 24/26 (ráže7,62 mm Tokarev), byla více než jedno desetiletí klíčovou pěchotní zbraní československé armády a nahradila ji teprve útočná puška (samopal) vz. 58.

Autor: redakce
Publikováno: 21.1.2014 13:16:44
Zobrazeno: 427x
Kategorie: Právě vyšlo

Šampionát dálněvýchodní Asie 2013
Poslední listopadové dny roku 2013 proběhlo mistrovství dálněvýchodní Asie (Far East Asia Hangun Championship), uspořádané na střelnici v blízkosti thajského města Pattaya. Toto mistrovství bylo posledním závodem hodnoceným jako level IV před mistrovstvím světa v praktické střelbě, které se uskuteční na podzim 2014 na americké Floridě.

Autor: redakce
Publikováno: 21.1.2014 10:52:10
Zobrazeno: 144x
Kategorie: Právě vyšlo

Osmsetpětka zraje
Střelecká revue věnuje české útočné pušce CZ 805 BREN pozornost od chvíle, kdy se o této zbrani dostaly na veřejnost první informace. Byl to právě náš časopis, kdo jako první přinesl shrnutí vývoje osmsetpětky a její podrobný technický popis. Na rozdíl od jiných médií jsme objektivně popsali, v čem skutečně spočívaly problémy, které s těmito puškami zaznamenali v Afghánistánu čeští vojáci. Nyní přinášíme rekapitulaci poslední série konstrukčních úprav vyžádaných Armádou ČR.

Autor: redakce
Publikováno: 9.12.2013 16:00:38
Zobrazeno: 582x
Kategorie: Právě vyšlo

Revolver Drsného Harryho
Film je nesmírně vlivné médium. Co se objeví na plátně, to se mase diváků nadlouho vryje do paměti, a když nějaký předmět použije sympatický hlavní hrdina, najednou to všichni chtějí mít. Zbrojní firmy to zjistily už dávno a product placement je dnes pro ně běžným marketingovým prostředkem.

Autor: redakce
Publikováno: 5.12.2013 9:30:33
Zobrazeno: 295x
Kategorie: Právě vyšlo

Transplantované Lví srdce
Pod zvučným názvem Lionheart se skrývají moderně vyhlížející samonabíjecí pistole (prozatím jen ráže 9 m Luger), které letos uvedla na trh nová firma Lionheart Industries LLC sídlící v Redmontu ve státě Washington. V našich končinách se s nimi sice asi hned tak nesetkáme, ale rozhodně si zaslouží pozornost.

Autor: redakce
Publikováno: 12.11.2013 9:54:54
Zobrazeno: 250x
Kategorie: Právě vyšlo

Jak „chodí“ spouště SKS, AK, SaPu vz. 52/57, Sa vz. 58 a KSK?
Na světovém trhu včetně českého je už dlouhou dobu k dispozici široká plejáda dříve vojenských dlouhých palných zbraní, které se dnes používají v civilním sektoru pro nesrovnatelně bohulibější účely, sportem počínaje a lovem konče. Pro myslivce se ovšem tyto pušky v původní podobě z řady důvodů příliš nehodí, a proto dochází k jejich větší či menší konstrukční úpravě.

Autor: redakce
Publikováno: 8.11.2013 20:51:54
Zobrazeno: 702x
Kategorie: Právě vyšlo

Garand na kuličky
Kdo se vypravil na letošní Den Střelecké revue v Pardubicích http://www.streleckarevue.cz/kategorie.aspx/prave-vyslo/clanek/den-strelecke-revue-v-pardubicich, na stánku firmy Bohemia Air Soft jistě nepřehlédl pozoruhodnou novinku na českém trhu: airsoftovou verzi legendární americké samonabíjecí pušky Garand.
Dávno pryč jsou časy, kdy nabídku realisticky vyhlížejících zbraní na plastové kuličky tvořila celkem snadno přehlédnutelná řádka konstrukčně poměrně primitivních modelů, kopírujících ostré předobrazy několika málo zvučných značek. Od té doby airsoft učaroval takovému množství lidí po celé planetě, že se z této svérázné odnože zbrojního průmyslu stal velký a trvale rostoucí byznys, a pomalu už asi začne být těžké najít nějakou ostrou zbraň se solidní pověstí, která by neměla svůj kuličkový klon.

Autor: redakce
Publikováno: 11.10.2013 14:20:53
Zobrazeno: 464x
Kategorie: Právě vyšlo

BCM Europearms – odstřelovačky, terčovnice, lovecké kulovnice a spol.
Italská firma BCM Europearms je jednou ze stále početnější řady společností, které se v posledních letech snaží uplatnit v relativně dobře prosperujícím segmentu vysoce přesných dlouhých palných zbraní.
Jak to v podobných případech bývá obvyklé – a známe ostatně i z našich luhů a hájů – za projektem BCM Europearms stojí sportovní střelci, kteří prý na stávajícím trhu nenašli tak úplně přesně to, co pro dosažení nejlepších výsledků považovali za optimální. A tak došlo na vlastní konstruování (s několika opravdu originálními výsledky) a výrobu, což v tomto konkrétním případě – opět ne výjimečně – znamená mj. spolupráci s řadou osvědčených subdodavatelů.

Autor: redakce
Publikováno: 9.10.2013 14:04:20
Zobrazeno: 218x
Kategorie: Právě vyšlo

Ruger SR45 a úspěchy firmy Sturm, Ruger & Co.   
Firmě Sturm, Ruger & Co., v jejímž čele momentálně stojí Michael O. Fifer, se daří skvěle. Období lehké stagnace v první polovině první dekády nového tisíciletí je zjevně definitivně minulostí, společnost rok co rok prudce zvyšuje objem produkce i zisky a pravidelně uvádí na trh další a další úspěšné výrobky. V případě pistolí se nejnověji jedná o služební a obranný model SR45.

Autor: redakce
Publikováno: 7.10.2013 14:31:30
Zobrazeno: 256x
Kategorie: Právě vyšlo

Kulomety pálily pod Sněžníkem
Plejáda slavných kulometů z let 1914–1945 potěšila v sobotu 17. srpna ve Vojenském muzeu Lichkov oči stovek milovníků zbraní. Unikátní sbírku zbraní, používaných vojáky – hrdiny našeho I. a II. zahraničního odboje, tu představila Rota Nazdar, známý to český klub vojenské historie. Úspěch akce s rekordní návštěvností zajistily hlavně střelecké ukázky za účasti militaryfandů v historických vojenských uniformách.

Autor: redakce, Petr Blahuš
Publikováno: 18.9.2013 12:53:15
Zobrazeno: 194x
Kategorie: Právě vyšlo

Napoleon na severu
U Přestanova na svazích Krušných hor hřměly 31. srpna opět salvy z pušek a rány z děl. Několik tisíc diváků a pozvaných hostů z České republiky, Ruska a Francie si zde připomnělo 200. výročí jedné z mála napoleonských bitev, které se odehrály na našem území. Na dohled Ústí nad Labem se 29.-30. srpna 1813 se tu střetla vojska tří císařů a jednoho krále – Francouzů, Rusů, Rakušanů a Prusů. Bitevní ukázky se zúčastnilo kolem 800 dobrovolníků v historických uniformách. (Více ve Střelecké revui č. 10 + pár fotek z akce naleznete níže.)

Autor: redakce, Petr Blahuš
Publikováno: 11.9.2013 13:41:33
Zobrazeno: 132x
Kategorie: Právě vyšlo

PĚCHOTNÍ ZBRANĚ NA BAHNECH 2013
Letošní Bahna (Den pozemního vojska AČR) proběhla ve Vojenském újezdu Brdy u Strašic na Rokycansku velmi netradičně až 31. srpna, poslední prázdninovou sobotu. Důvodem byla zaneprázdněnost naší armády při pomoci řešení následků letošních červnových záplav.

Autor: redakce, Ing Jiří Fencl
Publikováno: 3.9.2013 13:10:27
Zobrazeno: 185x
Kategorie: Právě vyšlo

Beretta Pico
V Česku to možná není až tak patrné, ale ve světě v čele se Spojenými státy už nějaký čas frčí subkompaktní pistole ráže 9 mm Browning krátký a zbrojovky se předhánějí, která nabídne menší, lehčí, hezčí… V tomto směru tak trochu ujel vlak renomovanému gigantu jménem Beretta, který se k tomuto trendu přidal teprve letos na jaře zbrusu novým modelem Pico.

Autor: redakce
Publikováno: 3.9.2013 12:51:49
Zobrazeno: 313x
Kategorie: Právě vyšlo

Výprava do světa Sigu
Firma SIG Sauer je už sice hezkou řádku let čistě německá, ale pro její produkty se stále používá výstižná charakteristika švýcarská kvalita vyrobená s německou důkladností. To se sice všeobecně ví, něco jiného je však číst si o tom a něco jiného je přesvědčit se o tom na vlastní oči.

 

Autor: redakce
Publikováno: 10.8.2013 15:22:47
Zobrazeno: 183x
Kategorie: Právě vyšlo

Coonan je zpátky
Jsou zbraně, které u nás člověk v reálu asi těžko uvidí, ale přesto se mu natrvalo zapsaly do paměti. Patří k nim i pistole Coonan ráže 357 Magnum, které se na trhu poprvé objevily v roce 1985. Velkou díru do světa sice neudělaly, avšak staly se přesvědčivou ukázkou toho, že i na revolverové náboje je možné zkonstruovat funkčně spolehlivou samonabíjecí pistoli.

Autor: redakce
Publikováno: 29.7.2013 14:20:36
Zobrazeno: 199x
Kategorie: Právě vyšlo