Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Scorpion bez pažby nebo Bren jako pistole. To jsou zbraně se značkou CZ, které v našich obchodech nenajdete. Jsou výsledkem přizpůsobení českých zbraní pro specifické předpisy USA a najdeme je v nabídce dceřiné společnosti CZ-USA. Prodej samonabíjecích civilních zbraní odvozených od vojenských je v USA zlý sen pro dovozce. Musí se splnit federální předpisy, navíc má řada států Unie svoje zákony, které nabývání a držení těchto zbraní ještě ztěžují. Vytvoření variant, které propluly houštím americké zbraňové legislativy a dostaly patřičné schválení je obrovský úspěch pobočky.

Autor: redakce
Publikováno: 13.3.2015 11:34:20
Zobrazeno: 364x
Kategorie: Právě vyšlo

Fort Sumter u Charlestonu v Jižní Karolíně patří k nejvýznamnějším symbolům americké občanské války. V rámci posilování obrany tohoto přístavu po skončení války mezi USA a Velkou Británií byl v rámci tzv. Třetího systému z let 1816-1860 přebudován fort Moultrie bránící hlavní plavební kanál a zřízena baterie fort Johnson. V roce 1826 bylo rozhodnuto také o výstavbě fortu Sumter ležícího na malém ostrůvku v plavebním kanálu u vjezdu do přístavu.

Autor: redakce
Publikováno: 1.3.2015 11:21:59
Zobrazeno: 50x
Kategorie: Právě vyšlo

Monografie únorového čísla ročníku 2015 tentokrát navazuje na sérii článků o kriminalistické balistice. V meziválečném období patřil k legendárním zločincům Martin Lecián. Zpočátku ho někteří považovali za modernější vtělení Jánošíka, ale nakonec se z něj vyklubal  zločinec, který bral bohatým i chudým cokoliv, co mu přišlo pod ruku.  Pochybnou slávu mu zajistilo několik útěků z věznice a naprosto bezohledné používání pistolí. Obvykle měl u sebe dvě a navíc pořádný nůž.

Autor: redakce
Publikováno: 12.2.2015 12:52:42
Zobrazeno: 162x
Kategorie: Právě vyšlo

V historické části Střelecké revue číslo 2/2015 je mimo jiné představena jedna z legend amerického puškařství. Opakovačky systému Spencer byly po revolverových puškách Colt druhou víceranovou puškou ve výzbroji americké armády. V občanské válce je používala přednostně armáda Unie.

Autor: redakce
Publikováno: 10.2.2015 12:47:24
Zobrazeno: 224x
Kategorie: Právě vyšlo

V posledních letech řada armád likviduje sklady staré výzbroje a po úpravě na civilní verzi se tak střelcům dostávají do rukou i zbraně, které dřív mohli vidět jenom v muzeích nebo ve filmech. Jednou z těchto zbraní je i PPŠ 41, který v minulém roce uvedl na náš trh Zelený sport. Měli jsme možnost vyzkoušet si civilní pepešku na střelnici.

Autor: redakce
Publikováno: 8.2.2015 12:46:01
Zobrazeno: 297x
Kategorie: Právě vyšlo

Obchod s airsoftem dnes představuje obrovské objemy peněz i zboží, které možná přesahují objemy peněz, jež se pohybují v oboru ostrých civilních zbraní. Kuličkovky dnes můžeme dostat ve všech podobách od levných plastových „manuálů“ po dokonalé modely ostrých zbraní poháněné stlačeným plynem nebo elektřinou, které se prodávají za ceny srovnatelné s jejich vzory. Pro lidi, kteří nemají hluboko do kapsy se v poslední době vyrábějí zvláštní provedení, které odpovídají luxusním zbraním.

Autor: redakce
Publikováno: 5.2.2015 12:44:15
Zobrazeno: 121x
Kategorie: Právě vyšlo

Browning ji nikdy neudělal, ale zvenku to tak vypadá. Pod označením Browning Black Label 1911 - 380 je nabízena pistole vypadající jako Colt M 1911, zmenšená asi na 85 procent původní velikosti a na náboj 9 mm Browning krátký (380 Browning). Další podivnost je materiál těla pistole, speciální černý plast s vloženým zesílením z lehké slitiny na nejnamáhanějších místech.

Autor: redakce
Publikováno: 3.2.2015 12:37:59
Zobrazeno: 151x
Kategorie: Právě vyšlo

Venezuelská pistole s moravskými kořeny. Tak by se dala stručně označit Zamorana, první moderní samonabíjecí pistole venezuelské výroby. Zájemci o zbraně snadno poznají typický profil pistole, která na přelomu století byla k dostání v celé České republice, CZ-G 2000. Jak se tato zbraň dostala do výzbroje venezuelských ozbrojených sil a čím se liší od známé pistole od Arms Moravia se dovíte na stranách 24 a 25 SR číslo 1/2015.

Autor: redakce
Publikováno: 9.1.2015 11:48:11
Zobrazeno: 141x
Kategorie: Právě vyšlo

Vypadá jako pytlácká pistole přestavěná z Drulova, ale je to novinka. Oficiální označení říká, že by to měla být veterinární pistole. Jednu z nejpodivnějších nových zbraní, pistoli s integrovaným tlumičem VP9 nabízí švýcarská firma B&T. S civilním použitím to asi nebude tak horké. Výrobce je známý produkcí samopalů pro zvláštní jednotky a přesných pušek pro sportovce i odstřelovače.

Autor: redakce
Publikováno: 7.1.2015 11:46:15
Zobrazeno: 409x
Kategorie: Právě vyšlo

Malé pistole na sebeobranu, takzvané subkompakty, patří k nejprodávanější a v současné době k nejrychleji se vyvíjející skupině zbraní. Velmi slušnou nabídku má jedna z největších světových zbrojovek se značkou Ruger.  Ale ani této firmě se nepodaří vše. Poměrně krátce po uvedení jedné z nejmenších „plnotučných“ devítek, modelu LC9, se konstruktéři museli podívat na její spoušťový a bicí mechanismus.

Autor: redakce
Publikováno: 5.1.2015 11:43:35
Zobrazeno: 221x
Kategorie: Právě vyšlo

To je další z článků věnovaných stému výročí vypuknutí první světové války. Zhodnocení podílu a účinnosti chladných zbraní ve výzbroji armád zúčastněných ve světovém konfliktu je věnován rozhovor Andreje Halady s kurátorem Vojenského historického ústavu Mgr. Janem Šachem.

Autor: redakce
Publikováno: 12.12.2014 10:51:57
Zobrazeno: 159x
Kategorie: Právě vyšlo

Firma Sellier & Bellot je nejen velkovýrobce nábojů, ale i strážce firemních tradic, sahajících do devatenáctého století. Firemní sbírka zbraní obsahuje řadu unikátů a zvláštní skupinu představují památky na zakladatele firmy. K nim nedávno přibyla velmi dobře zachovalá perkusní brokovnice se vzácným pražským skřínkovým zámkem a signaturou L. SELLIER A PRAG.

Autor: redakce
Publikováno: 10.12.2014 10:50:35
Zobrazeno: 165x
Kategorie: Právě vyšlo

Chtěl bych vás požádat o radu nebo váš názor, který se týká odevzdávání zbraní při amnestii. Jsem držitelem ZP skupiny A, B a E, tudíž vím k čemu amnestie je a jaké zbraně se mají odevzdávat. Nicméně by mě zajímal názor na odevzdávání a požádání o zlegalizování zbraně takzvaně „vykopané“, jelikož zákon nezná pojem, jak se mezi sběrateli užívá, „znehodnocení časem“. Je to prostě střelná zbraň, podléhající zákonu o střelných zbraních.

Autor: redakce
Publikováno: 9.12.2014 11:06:53
Zobrazeno: 1289x
Kategorie: Právě vyšlo

Vypadá jako M16, ale ústí hlavně má průměr přes 18 mm. Na střelnici s touto zbraní vzbudíte zasloužený rozruch. Jmenuje se jako americký prezident, pochází z Turecka a je to brokovnice. Barak BR99 je samonabíjecí brokovnice ráže 12.

Autor: redakce
Publikováno: 8.12.2014 10:48:06
Zobrazeno: 188x
Kategorie: Právě vyšlo

Walther žije. O tom se nás stále pokoušejí přesvědčit konstruktéři a manažeři této značky, dnes jenom divize koncernu Umarex. Koncept pistole pro 21. století Walther P99 nebyl špatný. Bohužel přišel s velkým zpožděním za Glockem. V poslední době se téměř každý rok objevuje nějaký nový Walther, odvozený od P 99. Zatím poslední v řadě je model CCP.

Autor: redakce
Publikováno: 5.12.2014 10:45:51
Zobrazeno: 347x
Kategorie: Právě vyšlo