Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Střípky ze zkušebny zbraní
Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva většina držitelů zbraní zná alespoň podle jména. Jeho historie je ale dlouhá a rozvitá a metody zkoušení zbraní jsou technicky velmi zajímavé. O tom všem nám tentokrát do učebny brněnské střelnice Trigger přišel vyprávět Ing. Zdeněk Štěpánek.
Od patnáctého století, kdy se začala používat děla, začalo docházet k haváriím, děla praskala a měla i jiné problémy. Proto se důstojníci rozhodli, že je třeba děla před dodáním armádě přezkoušet. Od té doby se zbraně začaly přezkušovat, takzvaně tormentovat - zpočátku děla a s postupným rozvojem puškařství i další palné zbraně.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 28.12.2012 13:16:41
Zobrazeno: 376x
Kategorie: Právě vyšlo

Zbraně, ústava a Obama
Volby v USA potvrdily, že prezidentem bude i další čtyři roky Barack Obama. Prozbraňoví aktivisté se připravují na zlé časy, jejich oponenti na příchod „rozumných omezení“. Do jaké míry jsou tyto obavy a naděje důvodné? Není na škodu se podívat do historie, která může hodně napovědět.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 27.12.2012 13:33:50
Zobrazeno: 185x
Kategorie: Právě vyšlo

Moderní pětiboj a střelba laserem
Moderní pětibojař David Svoboda vzbudil nadšení, když získal zlatou medaili na OH v Londýně. Požádali jsme Mgr. Jakuba Kučeru, trenéra české seniorské reprezentace, předsedu komise vrcholového sportu Českého svazu moderního pětiboje a osobního kouče našich nejlepších pětibojařů včetně Davida Svobody o rozhovor a představení moderního pětiboje jak z hlediska historického vývoje, tak i v jeho nejmodernější podobě.

Autor: redakce
Publikováno: 10.12.2012 13:18:22
Zobrazeno: 91x
Kategorie: Právě vyšlo

Future Soldier 2012
Známý bonmot praví, že vojenské špičky se pokaždé důkladně připravují na minulou válku. Štáby a plánovači se momentálně připravují na válku elektronickou a především počítačovou. Ani pravidelná pražská výstava Future Soldier, které proběhla od 17. do 19. října na výstavišti v Letňanech, o tom nikoho nenechala na pochybách. Jenže mnoho zasvěcených tvrdí, že počítačová válka už je teď v plném proudu...

Autor: redakce
Publikováno: 7.12.2012 12:16:39
Zobrazeno: 150x
Kategorie: Právě vyšlo

Skoro jako Glock
Rakouské pistole Glock jsou známé a uznávané v celém světě. Prodaly se jich miliony a přes řadu větších či menších nedostatků (nelze vyhovět všem), které má každý výtvor lidské mysli a rukou, jsou Glocky velmi dobře prodejný produkt, který oslovil především lidi, kteří pistole nosí do služby a pro sebeobranu. Sortiment pistolí Glock je široký a říká se, že ho už moc není kam rozšiřovat. Ale jeden segment trhu zůstal od Glocka nepokrytý – malorážkové samonabíjecí pistole pro cvičnou, zábavnou a kondiční střelbu.

Autor: redakce
Publikováno: 6.12.2012 12:11:01
Zobrazeno: 263x
Kategorie: Právě vyšlo

Lahůdka pro milovníky starých zbraní
Dr. Vladimír Dolínek je jedním z nejvýznamnějších historiků puškařského řemesla, v prvé řadě českého. Pro Střeleckou revui je proto ctí, že ho může počítat mezi své stálé spolupracovníky. Jak naši čtenáři dobře vědí, články dr. Dolínka jsou vždy plné nových, mnohdy dokonce přelomových informací – a nejinak je tomu i v nejnovější monografii Střelecké revue.

Autor: redakce
Publikováno: 13.11.2012 13:45:54
Zobrazeno: 105x
Kategorie: Právě vyšlo

Zbraně a munice na zombie s bonusem!
Značná část populace západních zemí v čele se Spojenými státy už několik let masově ujíždí na fenoménu zombií. Projevuje se to napříč všemi sférami lidské činnosti, od dětských hraček přes klasickou literaturu po zbraně a střelivo.
Zbraně a zombie jsou přirozený protiklad, něco jako voda a oheň, a tak s prudkým rozmachem zombie mánie bylo jen otázkou času, kdy ji marketingově využije nějaká významná zbrojovka či munička. Proto příliš nepřekvapilo, když se hitem roku 2012 v USA staly zbraně a střelivo optimalizované k tomu, „abyste byli připraveni, až nadejde apokalypsa zombie nebo když na vaší střelnici propukne střelba na zombie“.

Autor: redakce
Publikováno: 8.11.2012 13:51:00
Zobrazeno: 62x
Kategorie: Právě vyšlo

Umarex slaví čtyřicátiny
Německý gigant Umarex, který dlouhodobě patří k významným globálním hráčům na světovém trhu civilních zbraní, letos slaví 40 let své existence. Střelecká revue toho využila k podrobnému zmapování vývoje firmy, představení její aktuální struktury a průřezu aktuální nabídkou.

Autor: redakce
Publikováno: 18.10.2012 13:39:24
Zobrazeno: 52x
Kategorie: Právě vyšlo

Nová slovenská pistole
Po pouze papírové premiéře letos na jaře v Norimberku byla na veletrhu obranné techniky IDEB 2012 konečně v reálu představena zcela nová slovenská služební a obranná pistole ZVS P 20 /P 21.
Tato zbraň je výsledkem konstrukční aktivity známé muničky ZVS z Dubnice nad Váhom, kde jako ředitel a vedoucí vývoje působí Ing. Ladislav Skoupý, v ČR známý díky svému dlouholetému působení v České zbrojovce Uherský Brod.

Autor: redakce
Publikováno: 15.10.2012 13:42:38
Zobrazeno: 496x
Kategorie: Právě vyšlo

Jak vznikla pistole CZ 2075 RAMI?
Zdařilý subkompakt RAMI je na trhu už rovných deset let. Střelecká revue si tohoto výročí všimla jako jediná – a rozhodla se ho oslavit ve velkém stylu.
Pokud si snad myslíte, že o téhle zbrani se dnes těžko můžete dočíst něco nového, čeká vás překvapení. Díky vstřícnosti lidí, kteří „byli u toho“, se Střelecké revui podařilo získat řadu unikátních informací a obrázků, které vůbec poprvé odhalují, jak to vlastně se zrodem RAMI doopravdy bylo.

Autor: redakce
Publikováno: 11.10.2012 13:36:51
Zobrazeno: 127x
Kategorie: Právě vyšlo

Česká premiéra nové malorážkové pistole Smith & Wesson M&P22
Malorážkových zbraní, tvářících se jako služební pistole, je dnes docela dost. Jedna z prvních byla pistole Walther P22, o které se někdy mluvilo jako o pistoli „mladého Bonda, Jamese Bonda“. Marketingově to byl skvělý tahák, ale pistole měla jako tréninková zbraň pro uživatele velké P99, kterou svým vzhledem simulovala, jednu docela dost podstatnou vadu. Byla totiž zmenšená.

Autor: redakce
Publikováno: 4.10.2012 13:31:50
Zobrazeno: 59x
Kategorie: Právě vyšlo

SPECIÁL STŘELECKÉ REVUE FLOBERTKY PRO KAŽDÉHO
Flobertky doprovázely střelce, lovce i kluky už od poloviny 19. století. Ty dnešní vypadají poněkud jinak než ty před sto a více lety. Jsou bezpečnější, technicky dokonalejší. Speciál Střelecké revue je věnován jak historii těchto zajímavých zbraní, tak, a to především, jejich současnosti a nedávné minulosti. Je zde snaha postihnout vše, co je v tomto oboru na našem trhu k dostání.
Vyšlo 8. 12. 2011

Speciál si nyní můžete objednat na dobírku e-mailem:
vodvarkova@pvsp.cz

nebo na našich internetových stránkách na hlavní stránce:

Speciály Střelecké revue

Autor: redakce
Publikováno: 30.3.2012 10:17:57
Zobrazeno: 4139x
Kategorie: Právě vyšlo

Kniha Od bodáku po tryskáče
Čtenáři Střelecké revue, kteří mají v oblibě články našeho stálého spolupracovníka Martina Dubánka, jistě potěší informace, že tomuto autorovi vyšla na začátku listopadu 2011 nová kniha.
Obsáhlá a bohatě obrazově vybavená publikace s názvem Od bodáku po tryskáče / Nedokončené československé zbrojní projekty 1945–1955 je částečně založena právě na článcích ze SR, přináší však mnoho dalších unikátních informací. Výsledkem je systematický přehled vývoje čs. vojenské techniky v prvním desetiletí po druhé světové válce, „kdy se v čs. armádě mísily předmnichovské vlivy s poznatky z druhé světové války, se zkušenostmi získanými z používání kořistní a importované techniky a s technologiemi a doktrínou vítězné sovětské armády, jejíž vliv díky politické situaci nakonec převládl“.

Autor: redakce
Publikováno: 14.11.2011 9:42:06
Zobrazeno: 420x
Kategorie: Právě vyšlo

Ing. Jan Balcar v těchto dnech vydává vlastním nákladem svou další knížku:
Samonabíjecí pistole německých ozbrojených sil 1933-1945, 2. díl

Autor: redakce
Publikováno: 14.10.2011 11:11:47
Zobrazeno: 600x
Kategorie: Právě vyšlo