Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Posledním velkým závodem v letošní letní sezoně 2014 bylo Mistrovství České republiky ve sportovní střelbě z kulových zbraní, které se uskutečnilo ve dnech 19.–21. 9. 2014. Místem konání se stal opětovně střelecký areál Plzeň – Lobzy, který tak zůstal po prodeji sportovní střelnice v Brně prakticky jediným místem, kde lze uspořádat tak velkou soutěž pro všechny účastníky. Od loňského roku mohli střelci z puškových disciplín střílet na tzv. elektronické terče, umožňující vyhodnocení rány s přesností na desetinu. Toto moderní zařízení se využívá na všech vrcholných soutěžích, jejichž pořadatelem je mezinárodní střelecká federace ISSF. Střelci našeho oddílu si mohli střelbu na „elektroniku“ vyzkoušet jak v rámci Českého poháru talentované mládeže (ČPTM), tak v rámci soutěží s názvem Kontrolní závod reprezentace (KZR), který se výhradně uskutečnil právě v Plzni.

Autor: redakce
Publikováno: 30.9.2014 10:11:50
Zobrazeno: 131x
Kategorie: Právě vyšlo

Smrt sedmnáctiletého Trayvona Martina v únoru 2012 nevzbudila v našich médiích větší ohlas. Ve Spojených státech, kde se tato událost odehrála, však pozornost médií a ohlas veřejnosti zastínily i blížící se prezidentské volby. Případ se totiž dotknul tří kontroverzních témat: zbraní, zákona Stand your ground, a otázky rasismu, která je v USA bohužel věčně živá. Při psaní tohoto článku jsme vycházeli ze spolehlivých zdrojů: výpovědí svědků, zveřejněných vyšetřovacích zpráv, záznamů soudního procesu. Je to první skutečný popis případu u nás, protože česká média se soustředila právě na úvahy o zbraních a rasismu, místo aby skutečně informovala.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 25.9.2014 11:05:36
Zobrazeno: 879x
Kategorie: Právě vyšlo

Téma první světové nebo také Velké války je letos nejfrekventovanější ve výstavním plánu českých muzeí. Někdo výstavu pojal regionálně, někdo má větší ambice. A není to dáno jen velikostí muzea. Připomenutí války se zvláště intenzivně věnovala (a věnují) moravská muzea, k nimž patří také Vlastivědné muzeum v Olomouci. Úkolu udělat pořádnou, tedy obsažnou, rozsáhlou a atraktivní výstavu, se ujal tamní kurátor sbírky zbraní a historik PhDr. Karel Podolský.

Autor: redakce, jav
Publikováno: 23.9.2014 10:49:01
Zobrazeno: 227x
Kategorie: Právě vyšlo

Kdekdo dělá odstřelovačky, tvrdí skupina autorů monografie ve střelecké revui číslo 9/2014. Jedenáct stran je věnováno přehledu současného stavu v nabídce pušek pro střelbu na velké vzdálenosti, jak se tyto zbraně oficiálně označují. Patří k vrcholům současné zbrojní vědy a techniky v oboru konstrukce a výroby ručních palných zbraní. Vyrábějí se většinou kusově, nebo v malých sériích. Ve sdělovacích prostředcích se čas od času objevují senzační články o fantastických zásazích armádních odstřelovačů na vzdálenosti až dva kilometry.

Autor: redakce
Publikováno: 19.9.2014 14:22:36
Zobrazeno: 106x
Kategorie: Právě vyšlo

Martini nejsou jenom aperitivy. Zájemci o zbraně okamžitě u tohoto jména zpozorní. Jednoranové zadovky se sklopným závěrem systému Martini až donedávna ovládaly svět, zpočátku vojenských a později sportovních a loveckých pušek. Osudy úspěšného vynálezu a jeho podstatně méně úspěšného autora podrobně sleduje článek Když se řekne Martini.

Autor: redakce
Publikováno: 17.9.2014 14:21:10
Zobrazeno: 100x
Kategorie: Právě vyšlo

Zájemci o těžkou vojenskou techniku mohou zajásat nad podrobným článkem o historii i současném použití a výrobě bojových vozidel pěchoty řady BVP. Známý odborník v tomto oboru Lukáš Visingr sleduje cestu a vývoj bévépéček československé a později české a slovenské výroby.

Autor: redakce
Publikováno: 15.9.2014 14:19:48
Zobrazeno: 92x
Kategorie: Právě vyšlo

Myslivce a sportovní střelce může zajímat článek věnovaný u nás málo známým malorážkám značky Marlin. Americká továrna kdysi patřila k největším výrobcům zbraní na světě. Dnes ze širokého sortimentu zůstaly jenom dlouhé zbraně s některými zajímavými konstrukčními prvky. Platí to i o malorážkách, které většinou patří do nižší cenové skupiny, i když kvalitou a výkony mohou soutěžit s podstatně dražšími výrobky. Připomínkou historie jsou malorážky s opakovacím mechanismem ovládaným spodní pákou. Malorážky i kulovnice Marlin kdysi úspěšně konkurovaly winchesterovkám, malorážkový Marlin je dokonce o řadu let předstihl.

Autor: redakce
Publikováno: 14.9.2014 14:18:10
Zobrazeno: 145x
Kategorie: Právě vyšlo

Německá firma Heckler & Koch je považována za jednoho z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších světových výrobců služebních, obranných a částečně i sportovních pistolí. A to bez ohledu na vyšší cenu, která patří k charakteristickým rysům všech zbraní HK. Zákazníci vědí, že za své peníze dostanou špičkovou kvalitu. Těmito slovy uvádí skupina autorů obsáhlý článek o výrobcích německé firmy Heckler & Koch. Postupně jsou představeny všechny pistole této značky, od prvních pokusů  přes originální, ale méně úspěšné modely až po první jednoznačný úspěch, HK USP.

Autor: redakce
Publikováno: 12.9.2014 14:16:31
Zobrazeno: 145x
Kategorie: Právě vyšlo

Armi Olmi, nová značka mezi výrobci zbraní a její aktuální nabídka. To je téma článku ze stran 14 až 16 čísla 9 střelecké revue. Nová zbrojovka je zajímavá tím, že jako první výrobek představuje revolver, v dnešní době zbraň spíš pro nadšence než pro profesionály. A hned s prvním typem si výrobce nastavil laťku hodně vysoko. Zřejmě by se rád stal něčím jako Sphinx mezi výrobci pistolí.

Autor: redakce
Publikováno: 10.9.2014 14:12:59
Zobrazeno: 97x
Kategorie: Právě vyšlo

- to je asi nejprobíranější zbraňové téma v současnosti nejen mezi střelci, ale diskuze nad možností odevzdat nelegální zbraně slyšíme i v obyčejných hospodách. Amnestie byla vyhlášena v souvislosti s novelou zbrojního zákona. Změny zákona jsme probírali již v minulých číslech. Tento článek Davida Karáska je určen všem, kteří by chtěli amnestii využít.

Autor: redakce
Publikováno: 10.8.2014 10:19:07
Zobrazeno: 94x
Kategorie: Právě vyšlo

Zbraně z tiskárny, to je věc, která se poprvé objevila v USA v minulém roce a hned vzbudila celosvětovou senzaci. Američtí zákonodárci okamžitě spustili pokřik a žádali zákaz, nebo kontrolu 3D tiskáren. Vynálezci nařídili stáhnout z internetu program na tištěnou pistoli Liberator. Opatření ale přišlo pozdě, program už je mezi zájemci a šíří se dál. Jak je známo, v dnešní době není nutné nový vynález sprostě okopírovat. Stačí informace, že to jde a může fungovat. Takže místo jednoho nadšence se již objevila celá řada následovníků.

Autor: redakce
Publikováno: 8.8.2014 10:17:29
Zobrazeno: 93x
Kategorie: Právě vyšlo

Nožům a chladným zbraním se Střelecká revue věnuje jenom okrajově. Ale v článku „Minitest mininástrojů“ na stranách 28 až 31 osmého čísla letošní Střelecké revue se autor zaměřil na opomíjenou a podceňovanou skupinu mininástrojů. Začíná vzpomínkou na obyčejný otvírák na konzervy z vojenských dávek, ale další testované nástroje už patří k těm, které si můžete celkem běžně koupit v prodejnách nožů, army shopech, na internetu a za nejnižší ceny i na vietnamských tržištích.

Autor: redakce
Publikováno: 6.8.2014 10:15:41
Zobrazeno: 372x
Kategorie: Právě vyšlo

Ne, to není nový náboj. Jenom si puškař a konstruktér zajímavých zbraní Libor Novák z firmy Highland Arms tentokrát vzal na paškál starý dobrý kulomet vzor 59. Zbraň sice byla na svou dobu vynikající, ale dnes již zastarala a většina z nich odpočívá v armádních skladech a čeká je výprodej nebo likvidace. Zcivilněné samopaly a útočné pušky upravené, nebo již nově vyrobené jako samonabíjecí, jsou dnes v prodejnách zbraní celkem běžné. K jejich pořízení potřebujete zbrojní průkaz a nákupní povolení na zbraň kategorie B. Kulomet české, nebo československé výroby zatím v nabídce chyběl.

Autor: redakce
Publikováno: 4.8.2014 10:11:58
Zobrazeno: 363x
Kategorie: Právě vyšlo

Podle www.vhu.cz je výstava V zákopech první světové války nejvýznamnější akcí Vojenského historického ústavu Praha v roce 2014 a patří také k nejdůležitějším domácím výstavním událostem tohoto roku. Výstava je součástí projektu Velká válka, na kterém se podílí devět paměťových institucí z celé České republiky.

Autor: redakce, red
Publikováno: 25.7.2014 15:21:35
Zobrazeno: 200x
Kategorie: Právě vyšlo

Tak nám zabili Ferdinanda – a jelikož se to stalo před sto lety, česká a moravská muzea, která jinak výročí Velké války většinou nechávají v klidu, odstartovala působivý maraton výstav a doprovodných akcí věnovaných světovému konfliktu v letech 1914–1918. Vernisáž jedné z prvních letošních prvoválečných expozic proběhla v úterý 3. června v Národním technickém muzeu v Praze, jež v duchu c. a k. hesla Viribus Unitis přispívá ke společnému dílu připomenutím toho, že Rakousko-Uhersko mělo docela impozantní válečné loďstvo a že významnou roli v něm sehrávali lidé a výrobky z Českých zemí.

Autor: redakce, RED
Publikováno: 23.7.2014 13:30:03
Zobrazeno: 138x
Kategorie: Právě vyšlo