Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

<<<3738>>>

Jak vznikly revolvery Grand
O legendárních československých revolverech ZKR 590 Grand, které se zrodily koncem 50. let minulého století a postupně je vyráběly hned tři čs. podniky (v celkově nijak ohromujících počtech), jsme toho ve Střelecké revui už otiskli – a nejspíš ještě otiskneme – hodně. Tentokrát ovšem došlo na text autora, který již 45 let není mezi námi: proslulého konstruktéra Otakara Galaše.

Autor: redakce
Publikováno: 5.4.2013 11:39:26
Zobrazeno: 276x
Kategorie: Právě vyšlo

Dezinformační termín „útočné zbraně“
Po každé větší tragédii, při níž se střílí, ve Spojených státech vytáhnou do boje prosazovatelé přísnější zbraňové legislativy. Pro drtivou většinu z nich naneštěstí platí, že svůj zápal zaměřují ne tak úplně správným směrem a že ve svém svatém zápalu neváhají podnikat značně diskutabilní až zcela chybné kroky. Typickým příkladem toho je fenomén tzv. útočných zbraní, jimiž američtí politici a protizbraňová lobby straší veřejnost již od konce 80. let minulého století.

Autor: redakce
Publikováno: 5.4.2013 11:33:39
Zobrazeno: 325x
Kategorie: Právě vyšlo

PPX, aneb jak zlevnit walthera
Jednou z nejzajímavějších pistolových novinek letošního roku je model PPX německé firmy Walther. Naše redakce se díky přístupu k exkluzivním informacím mohla této „ekonomické“ zbrani podrobně věnovat ještě před její evropskou premiérou, která proběhla ve dnech od 8. do 11. března 2013 na veletrhu IWA.

Autor: redakce
Publikováno: 15.3.2013 12:17:51
Zobrazeno: 388x
Kategorie: Právě vyšlo

Flobertka CZ 75
Zbraně na náboj Flobert se u nás těší stále větší popularitě. Důvodem je samozřejmě jejich dostupnost i těm zákona dbalým občanům, kteří si z nejrůznějších důvodů nechtějí nebo nemohou pořídit „normální“ palné zbraně. Mezi firmy, které na zvyšující se poptávku po flobertkách reagují nejpružněji, patří Zbrojovka Holice, jejíž majitel Pavel Kupec v oboru působí již 15 let a toto kulaté výročí se rozhodl oslavit zcela novou flobertkou.

Autor: redakce, ev
Publikováno: 15.3.2013 12:02:28
Zobrazeno: 816x
Kategorie: Právě vyšlo

Přestěhování pražské prodejny
Firma Arms-CZ, známá jako dovozce kvalitních, zejména loveckých zbraní a doplňků, v lednu ohlásila přestěhování své pražské prodejny. Nově sídlí na Pankráci poblíž stanice metra Vyšehrad, v ulici Mikuláše z Husi. Při příležitosti jejího otevření se konal křest knihy Václava Chaloupka a Jaroslava Vogeltanze „Okouzleni přírodou, okouzleni lovem“, která popisuje život v české přírodě od jara do podzimu a neopakovatelnou atmosféru mysliveckých lovů a honů; kmotrem knihy se stal herec Václav Vydra. V moderních a příjemných prostorách, dýchajících atmosférou myslivosti, si zákazníci mohli prohlédnout a poslechnout odborný výklad ke zbraním Merkel, Sauer, Voere, Lanber, Christensen Arms, a dalším.

Publikováno: 7.2.2013 14:06:03
Zobrazeno: 217x
Kategorie: Právě vyšlo

První slovenská u nás
Celoocelová pistole PS 97, známá také pod názvem Arrow, byla první krátká palná zbraň zkonstruovaná a vyráběná v samostatném Slovensku. S její výrobou to ovšem bylo poněkud složitější, a tak jsou dnes tyto solidní slovenské klony nadčasového modelu CZ 75 vnímány především jako sběratelská zajímavost – i když stále neztrácejí ani uživatelskou hodnotu.

Autor: redakce, Mgr. Jan Tetřev
Publikováno: 1.2.2013 11:17:12
Zobrazeno: 362x
Kategorie: Právě vyšlo

Jak vypadá nejošklivější malorážka všech dob?
Malorážky frčí, a tak rok co rok na trhu přibývají další a další zbraně střílející nestárnoucím nábojem 22 long rifle. Zjevně bylo jen otázkou času, kdy se v této záplavě vedle atraktivních modelů, jako je třeba malorážkový Sturmgewehr, o němž jsme psali ve Střelecké revui č. 1/2013, objeví nějaká podivnost. Ta chvíle přišla v závěru roku 2012, kdy byla na trh uvedena „modulární zbraňová platforma“ s registrovaným názvem ZiP.

Autor: redakce
Publikováno: 31.1.2013 9:30:13
Zobrazeno: 218x
Kategorie: Právě vyšlo

Při příležitosti 110. výročí úmrtí významného českého puškaře a vynálezce Sylvestra Krnky uspořádalo občanské sdružení Sylvestr Krnka pietní akt k uctění jeho památky. Na pražském hřbitově Zelená Liška se 4. ledna sešli členové sdružení i příznivci tohoto velkého tvůrčího ducha. Země, ve kterých Krnkovy zbraně v historii našly uplatnění, zastupoval zástupce ambasády Ruské federace major Alexandr Fedjajev a zástupce maďarské menšiny v ČR Ing. Kovács. Na místě byla i delegace z rodiště mistra Krnky – Nového Boru, vedená starostou Václavem Zábranským.

Publikováno: 29.1.2013 11:24:05
Zobrazeno: 149x
Kategorie: Právě vyšlo

Památky na špiona ve VHÚ
V čísle 12/2012 Střelecké revue jsme psali o senzačním nálezu chladných zbraní a osobních předmětů generála Františka Moravce (náčelník čsl. špionáže před II. světovou válkou a za války) v Čáslavi. V článku bylo uvedeno, že rozhodnutím nálezce pana Bohuslava Veselého a JUDr. Oldřicha Skaláka mají být předměty předány do Vojenského historického ústavu v Praze.

K předání došlo 15. ledna 2013 přímo v pracovně ředitele VHÚ plk. Mgr. Aleše Knížka.

Autor: redakce, ev
Publikováno: 25.1.2013 10:55:19
Zobrazeno: 171x
Kategorie: Právě vyšlo

Pietní shromáždění u hrobu Sylvestra Krnky - již dnes!

Občanské sdružení Sylvestr Krnka, o. s., úspěšně pokračuje ve svých chvályhodných aktivitách. Aktuálně je na pořadu dne slavnostní připomínka výročí Krnkova úmrtí.

Při příležitosti 110. výročí úmrtí významného českého puškaře a vynálezce Sylvestra Krnky se koná v pátek 4. ledna 2013 od 14 hodin pietní shromáždění u jeho hrobu na Nuselském hřbitově (Zelená liška) v Praze 4, Krčská 108/81. Na shromáždění jsou pozvány významné osobnosti z oboru a další představitelé veřejného a politického života.

Autor: redakce, David Pazdera
Publikováno: 4.1.2013 13:44:25
Zobrazeno: 78x
Kategorie: Právě vyšlo

Střípky ze zkušebny zbraní
Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva většina držitelů zbraní zná alespoň podle jména. Jeho historie je ale dlouhá a rozvitá a metody zkoušení zbraní jsou technicky velmi zajímavé. O tom všem nám tentokrát do učebny brněnské střelnice Trigger přišel vyprávět Ing. Zdeněk Štěpánek.
Od patnáctého století, kdy se začala používat děla, začalo docházet k haváriím, děla praskala a měla i jiné problémy. Proto se důstojníci rozhodli, že je třeba děla před dodáním armádě přezkoušet. Od té doby se zbraně začaly přezkušovat, takzvaně tormentovat - zpočátku děla a s postupným rozvojem puškařství i další palné zbraně.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 28.12.2012 13:16:41
Zobrazeno: 384x
Kategorie: Právě vyšlo

Zbraně, ústava a Obama
Volby v USA potvrdily, že prezidentem bude i další čtyři roky Barack Obama. Prozbraňoví aktivisté se připravují na zlé časy, jejich oponenti na příchod „rozumných omezení“. Do jaké míry jsou tyto obavy a naděje důvodné? Není na škodu se podívat do historie, která může hodně napovědět.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 27.12.2012 13:33:50
Zobrazeno: 187x
Kategorie: Právě vyšlo

Moderní pětiboj a střelba laserem
Moderní pětibojař David Svoboda vzbudil nadšení, když získal zlatou medaili na OH v Londýně. Požádali jsme Mgr. Jakuba Kučeru, trenéra české seniorské reprezentace, předsedu komise vrcholového sportu Českého svazu moderního pětiboje a osobního kouče našich nejlepších pětibojařů včetně Davida Svobody o rozhovor a představení moderního pětiboje jak z hlediska historického vývoje, tak i v jeho nejmodernější podobě.

Autor: redakce
Publikováno: 10.12.2012 13:18:22
Zobrazeno: 94x
Kategorie: Právě vyšlo

Future Soldier 2012
Známý bonmot praví, že vojenské špičky se pokaždé důkladně připravují na minulou válku. Štáby a plánovači se momentálně připravují na válku elektronickou a především počítačovou. Ani pravidelná pražská výstava Future Soldier, které proběhla od 17. do 19. října na výstavišti v Letňanech, o tom nikoho nenechala na pochybách. Jenže mnoho zasvěcených tvrdí, že počítačová válka už je teď v plném proudu...

Autor: redakce
Publikováno: 7.12.2012 12:16:39
Zobrazeno: 150x
Kategorie: Právě vyšlo

Skoro jako Glock
Rakouské pistole Glock jsou známé a uznávané v celém světě. Prodaly se jich miliony a přes řadu větších či menších nedostatků (nelze vyhovět všem), které má každý výtvor lidské mysli a rukou, jsou Glocky velmi dobře prodejný produkt, který oslovil především lidi, kteří pistole nosí do služby a pro sebeobranu. Sortiment pistolí Glock je široký a říká se, že ho už moc není kam rozšiřovat. Ale jeden segment trhu zůstal od Glocka nepokrytý – malorážkové samonabíjecí pistole pro cvičnou, zábavnou a kondiční střelbu.

Autor: redakce
Publikováno: 6.12.2012 12:11:01
Zobrazeno: 264x
Kategorie: Právě vyšlo
<<<3738>>>