Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

28. ročník historického festivalu Bitva Libušín u Kladna se uskuteční v sobotu 27. dubna 2019. Organizátoři očekávají tisíce návštěvníků. Bohatý odpolední program nabídne největší středověkou bitvu v Evropě, středověké rugby, ukázky středověkých řemesel, speciální program pro děti a další dobové aktivity.

Autor: redakce
Publikováno: 20.3.2019 11:11:16
Zobrazeno: 58x
Kategorie: Právě vyšlo

Opět je tu jaro, a s ním nerozlučně spjaté výročí osvobození naší vlasti v závěrečné fázi druhé světové války v Evropě. Zvlášť těžké boje probíhaly v dubnu před 74 lety v okolí Brna. Tehdy měli němečtí okupanti v plánu vyhodit do povětří Brněnskou přehradu, což mělo zpomalit postup sovětské a rumunské armády. Díky hrdinství členů našeho odboje i aktivitě spojeneckých vojsk se této katastrofě podařilo zabránit. Sovětským střelcům, kozákům, tankistům a dalším se po prudkém boji podařilo obsadit hrad Veveří, který sloužil jako výcvikový a posádkový objekt jednotkám Wehrmachtu a Zbraní SS.

Autor: redakce, Edgar Pachta
Publikováno: 14.3.2019 9:41:23
Zobrazeno: 121x
Kategorie: Právě vyšlo

Téměř pro všechny čtenáře Střelecké revue jsou zajímavé zbraně, které sice dělají menší rámus, ale jsou dostupné bez zbrojáku. Pro mladé i starší jsou zajímavé vzduchovky a v poslední době se rozšiřuje i počet sběratelů vzduchovek. Zajímavé konstrukci, která má následovníky dodnes, je věnován článek Benjamin Sheridan 397P.

Autor: redakce
Publikováno: 10.3.2019 13:41:26
Zobrazeno: 80x
Kategorie: Právě vyšlo

To je opravdu převratná novinka. Tato tradiční americká firma nevyrábí krátké zbraně asi devadesát let. Teď se zřejmě šéfové rozhodli poněkud osvěžit nabídku a vedle tradičních brokových pump se objevila kapesní pistolka. Vzhledem k tomu, že poslední předchozí vyráběný model krátké zbraně byl čtyřhlavňový deringer, dá se říct, že Mossberg navazuje na tradici.

Autor: redakce
Publikováno: 8.3.2019 13:40:15
Zobrazeno: 73x
Kategorie: Právě vyšlo

Ruger je dnes nejen jeden z největších výrobců ručních zbraní na světě, ale i náplň práce dalších přidružených firem. Ladičů je bezpočetně, podobně jako u Smith & Wessonů, Coltů a dalších. V poslední době jim firma poněkud ubírá vítr z plachet a začíná nabízet různé varianty svých výrobků v zajímavých malosériových provedeních. Článek Ruger – vyšlechtěné malorážky se právě takovým variantám věnuje. 

Autor: redakce
Publikováno: 6.3.2019 17:30:06
Zobrazeno: 68x
Kategorie: Právě vyšlo

U pistole označené jako Glock 45 by zákazník čekal pořádný kalibr, pravděpodobně 45 ACP. K překvapení trhu je to další varianta klasického základního modelu spojující řadu vylepšení z minulých let. Několik poměrně malých změn na povrchu způsobilo, že pětačtyřicítka se zdá zaoblenější. 

Autor: redakce
Publikováno: 4.3.2019 17:32:36
Zobrazeno: 56x
Kategorie: Právě vyšlo

V Anglii kdysi vzniklo přísloví: „Občané, chraňte své životy a majetky. Parlament zasedá!“
Dnes si to musíme říkat přinejmenším o svých zbraních pokaždé, když zasedá Evropský parlament a současně pečlivě hlídat naše „zástupce“ co s eurokoninami udělají. Zatím se zdá, že u nás převažují ti rozumnější. Ve Střelecké revui číslo 3/2019 je na stranách 8 až 10 základní informaci o návrhu zákona o zbraních a o kousek dál na stranách 12 a 13 stav jednání o zákazu olova na výrobu střel.

Autor: redakce
Publikováno: 2.3.2019 13:28:56
Zobrazeno: 47x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 3/2019

Autor: redakce
Publikováno: 27.2.2019 12:28:37
Zobrazeno: 165x
Kategorie: Právě vyšlo

V místě jeho posledního bydliště před zatčením v roce 1942, Na Folimance 19, Praha 2.
Termín se přímo nabízí (80. výročí boje, pod velením kpt. Pavlíka, o Czajánkovy kasárny, obecně 80. let od okupace) a je stanoven na čtvrtek 14. března 2019 od 17.00 h.

Autor: redakce
Publikováno: 19.2.2019 13:42:00
Zobrazeno: 46x
Kategorie: Právě vyšlo

Nasazení prvních tanků vojáky v zákopech zaskočilo. Paniku ale rychle vystřídaly pokusy o odpor a zjistilo se, že ty plechové obludy může zastavit i dobře mířená střela z pušky. Jenže pak nastala typická soutěž mezi střelou a pancířem. Pušky běžné ráže už nestačily. Vojáci jsou tvorové konzervativní. Pušky se osvědčily a tak si řekli, že když nestačí běžná ráže, uděláme si větší pušku.

Autor: redakce
Publikováno: 11.2.2019 12:13:49
Zobrazeno: 78x
Kategorie: Právě vyšlo

patří ke svatým grálům sběratelů vzduchovek. Jestli se dá o nějaké zbrani říct, že předběhla svou dobu, platí to o pistolích a puškách tohoto francouzského vynálezce. Od pumpovacích vzduchovek se postupně dostal k prvním plynovkám na kapalný kysličník uhličitý. Pro dnešní sběratele jsou to zbraně s překvapivě moderní konstrukcí skrytou v tradičním kabátě dobových kulovniček, flobertek a salonních pistolí.

Autor: redakce
Publikováno: 9.2.2019 12:12:36
Zobrazeno: 64x
Kategorie: Právě vyšlo

Typická ukázka britské konstrukční školy v tomto oboru zbraní a snad nejdéle sloužící samopal s boční polohu zásobníku. Starší střelci ho budou pamatovat ze záběrů z bojů o Falklandy, pro mladší už je to jenom muzeální exemplář. Byla to jedna z mála britských vojenských zbraní, která ještě neměla airsoftovou repliku. Už ji má.

Autor: redakce
Publikováno: 7.2.2019 12:10:06
Zobrazeno: 61x
Kategorie: Právě vyšlo

Copak dělá Makarov v Turecku? Má se čile k světu, s ruskou pistolí nemá nic společného a dá se koupit i u nás. Článek Makarov z Turecka na stranách 38 až 40 druhého letošního čísla Střelecké revue totiž popisuje novinku v našich prodejnách zbraní – samonabíjecí brokovnici Balikli Makarov BS-12. Proč Makarov? Rusové zřejmě poněkud zapomněli zaregistrovat si „copyright“ a Turci, jak známo, jsou dobří a draví obchodníci.

Autor: redakce
Publikováno: 5.2.2019 12:08:28
Zobrazeno: 61x
Kategorie: Právě vyšlo

Jednou za čas, a vždy nečekaně, se v konstrukci zbraní objeví něco nového. Nemusí to být úplně nový princip, častější je nové použití už jednou vyzkoušených a zavržených řešení, nebo originální sestava starších nápadů v novém pořadí. Když vám bude někdo popisovat novou pistoli Alien a máte aspoň základní znalosti historie vývoje zbraní, budete si asi potichu říkat: pevná hlaveň a závěr brzděný odběrem plynů – to je přece skoro sto let staré.

Autor: redakce
Publikováno: 3.2.2019 12:05:52
Zobrazeno: 104x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 2/2019

Autor: redakce
Publikováno: 30.1.2019 10:24:16
Zobrazeno: 225x
Kategorie: Právě vyšlo