Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Na vlastní kůži to už nikdo z nás nezažije, ale dobře se o té době čte. Míním tím dobu pověstných dobrodruhů, kteří na přelomu devatenáctého a dvacátého století brázdili Afriku a lovili nejnebezpečnější zvířata kontinentu z tehdy nepřehledných stád. Jednomu z nejznámějších lovců té doby je věnována monografie Střelecké revue číslo 1/2002. Na stranách 89 až 97 se představuje Karmojo Bell, skotský dobrodruh, voják, lovec a lovecký průvodce.

Autor: redakce
Publikováno: 11.1.2020 13:49:51
Zobrazeno: 59x
Kategorie: Právě vyšlo

Majitelé civilních verzí různých samopalů a útočných pušek si často povzdechnou nad cenou střeliva. Občas slyšíme „kdyby to tak bylo na malorážkové náboje, to by se střílelo“. Majitelé osmapadesátek se už dočkali. Žhavou novinkou je adaptér na další ikonu z československé produkce, Sa vz. 61 Škorpion. Czech small arms (CSA) z Jablůnky se důkladně podívali na Škorpiona a zjistili, že pro malorážkový náboj se dá předělat řada původních dílů.

Autor: redakce
Publikováno: 9.1.2020 13:47:51
Zobrazeno: 123x
Kategorie: Právě vyšlo

Odborných testů běžných i vzácnějších nábojů najdete plno v odborné literatuře i na internetu. Pro většinu uživatelů zbraní jsou články plné statistik a vyšší matematiky těžko srozumitelné. O to populárnější jsou víceméně laické testy, ze kterých se dá snadno pochopit, co daný náboj dokáže v praxi. V letošním prvním čísle Střelecké revue se v článku na stranách 20 až 22 autor poměrně podrobně podíval na vlastnosti náboje 45 Auto.

Autor: redakce
Publikováno: 7.1.2020 13:45:03
Zobrazeno: 84x
Kategorie: Právě vyšlo

Vrcholem střelecké sezony sportovní střelby F-class byl pro řadu českých střelců závod Long Range Euro Cup – LREC a vyhodnocení Polské ligy.
Long Range Euro Cup proběhl ve dnech 6.–8. 9. 2019 na vojenské střelnici Drawsko – Pomorskie v severní části Polska. Celkem se tohoto závodu zúčastnilo více jak 300 střelců z celé Evropy. Českou republiku reprezentovalo celkem pět závodníků. Čeští střelci soutěžili v kategoriích Sniper Open s celkovým počtem 54 závodníků, Open s 34 střelci a Magnum se 41 závodníky.

Autor: redakce, Ing. Petr Mothejl
Publikováno: 6.1.2020 14:16:15
Zobrazeno: 179x
Kategorie: Právě vyšlo

Začínající střelci, nebo ti, kteří chtějí zbraň takzvaně „pro jistotu“ patří k zákazníkům slyšícím na nízkou cenu zbraní. Jeden z našich dovozců chtěl doplnit nabídku o levnější kousky a objednal si zásilku od Rock Island Armory. Pod americky znějícím názvem se skrývá filipínská zbrojovka Armscor. Celnice avizovala dodávku, a tak šel přejímat.

Autor: redakce
Publikováno: 5.1.2020 13:43:17
Zobrazeno: 68x
Kategorie: Právě vyšlo

CZ Shadow je pistole proslavená po celém světě. Zvlášť jako zbraň pro sportovní střelbu. Na úspěšný začátek nedávno navázal model Shadow 2 a ten již letos dostal bratříčka. Tentokrát je to vysloveně sportovní provedení Shadow 2 SA.

Autor: redakce
Publikováno: 3.1.2020 13:41:47
Zobrazeno: 66x
Kategorie: Právě vyšlo

Je to ošklivé, většinou z plastu, trčí z toho šrouby, ale má to velice slušnou kapacitu zásobníku. Co je to? Ano, samozřejmě, nový Kel-Tec.
Třiatřicetiranovou malorážkovou pistoli Kel-Tec CP33 jsme čtenářům představovali v loňském ročníku. Ale to je ještě ošklivější a navíc značně objemná obluda. Na tento rok si výrobce připravil něco menšího a přece jenom poněkud vzhlednějšího – samonabíjecí pistoli velikosti služebního kompaktu se 100 mm dlouhou hlavní a zásobníkem na šestnáct nábojů 22 LR.

Autor: redakce
Publikováno: 1.1.2020 13:39:37
Zobrazeno: 43x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 1/2020

Autor: redakce
Publikováno: 27.12.2019 13:31:55
Zobrazeno: 166x
Kategorie: Právě vyšlo

Koncem letošního listopadu a počátkem prosince probíhaly v Brně a okolí tradiční akce věnované 214. výročí střetu, kterému dal vítězný Napoleon pojmenování bitva u Slavkova. Vyvrcholení akcí představovaly jako vždy ukázky bojů v sobotu 30. listopadu, v neděli 1. prosince pak menší bitva v Sokolnicích a konečně pietní akt u Mohyly míru, která se již více než 100 let vypíná na Prateckém návrší a vévodí celému bojišti.

Autor: redakce, Edgar Pachta
Publikováno: 11.12.2019 9:20:05
Zobrazeno: 77x
Kategorie: Právě vyšlo

Kdo dělal lepší pépékáčka, Walther nebo Manurhin? Tyto dohady uslyšíte téměř pokaždé, když se sejdou nadšenci pro německé policejní pistole. Pro zbraňové začátečníky to může být překvapení. O klonech i licenčních kopiích samozřejmě každý něco ví, ale Walther PP a PPK je v hlavě většiny z nich tak spojen s Německem, že další možnosti vnímají až se značným zpožděním. Někteří i ke své škodě, když se nechají chytit na krásně zachovalý kousek, ale při bližší prohlídce najdou francouzské značky.

Autor: redakce
Publikováno: 9.12.2019 10:58:40
Zobrazeno: 178x
Kategorie: Právě vyšlo

Název našeho časopisu naznačuje i pestrost témat, kterými se zabývá. Nikoho ze stálých čtenářů nepřekvapí, když vedle článků o civilních i služebních ručních zbraních najde i těžké vojenské zbraně. Na stranách 52 až 55 jsou ve dvanáctém čísle nové informace o skupině těch z nejzajímavějších moderních vražedných strojů.

Autor: redakce
Publikováno: 7.12.2019 10:56:38
Zobrazeno: 58x
Kategorie: Právě vyšlo

Vývoj nabídky nejen pistolí rychle reaguje i na vývoj v politice a s tím související vnitřní bezpečností. Poměrně nedávno se došlo k závěru, že šest nábojů je dostatečná kapacita zásobníku obranné pistole. Bohužel, v některých případech to nemusí být pravda. Ta minimální kapacita platí v oblastech, kde běžný občan může být napaden jednotlivcem nebo malou skupinkou útočníků s noži, revolvery, případně běžnými pistolemi. Jiná situace nastane, když se nechtěně stane terčem teroristického útoku a začnou práskat útočné pušky. Pak je dobrý každý náboj navíc. Z této filosofie vycházela firma Springfield při vývoji nejmenšího člena rodiny XD, vzniklé z osvědčené spolupráce s Chorvaty.

Autor: redakce
Publikováno: 5.12.2019 10:55:08
Zobrazeno: 182x
Kategorie: Právě vyšlo

aneb i plastová pistole může vyrůst. Tímto žertem by se dal stručně shrnout vývoj poslední novinky od Taurusu. Ten, kdo novou pistoli vidí poprvé a nezná její historii, uvidí jenom služební zbraň moderní konstrukce a vzhledu. Zájemci o zbraně a jejich vývoj, a přednostně čtenáři Střelecké Revue, budou vědět, že za nově uvedenou zbraní je přes dvacet let postupného vývoje. Navíc se zajímavými stupni a mezitypy.

Autor: redakce
Publikováno: 3.12.2019 10:53:47
Zobrazeno: 131x
Kategorie: Právě vyšlo

V posledních měsících poměrně často zmiňované ustanovení o sebeobraně a obraně obydlí. Určitý náznak je už v dnešním znění zákonů o sebeobraně a krajní nouzi. Musí se ale složitě odvozovat od zjištěných skutečností při každém konkrétním případu sebeobrany a často jsou výsledky soudů dost rozporné. Proto vznikl celkem logický požadavek, aby takzvaná doktrína hradu byla jasně a jednoznačně zařazena i do našeho práva.

Autor: redakce
Publikováno: 1.12.2019 10:50:40
Zobrazeno: 117x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 12/2019

Autor: redakce
Publikováno: 27.11.2019 9:15:32
Zobrazeno: 140x
Kategorie: Právě vyšlo