Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Vážení čtenáři,

tento Speciál je nyní možné objednat v tištěné podobě přes objednávkový formulář na hlavní stránce našich webových stránek v rubrice Speciály Střelecké revue po kliknutí na tento Speciál. Formulář, prosím vás, vyplňujte pečlivě, urychlíte tím jeho doručení k vám domů.

Tento speciál Střelecké revue se výjimečně nehemží zbraněmi. Na jeho stranách převažují paragrafy, ale ve velmi stravitelné formě. Pod titulem Braňte se! jsou shromážděny skutečné případy použití zbraně k sebeobraně. Na rozdíl od mnoha příruček jsou popsány srozumitelnou češtinou a do „lidštiny“ byly přeloženy i mnohdy složité formulace rozsudků, znaleckých posudků a zdůvodnění. Samozřejmou součástí obsahu jsou i příslušná zákonná ustavení, opět se srozumitelným komentářem. Na názory na sebeobranu se autoři seriálu zeptali i renomovaných právníků, obhájce i žalobce. Ze svého pohledu se k sebeobraně se zbraní vyjadřují i soudci, od okresního soudu po Ústavní soud, soudní znalec a policista. Knížečka s praktickým polovičním formátem Střelecké revue přináší na sto stránkách informace téměř nezbytné pro každého, kdo má zbraň a uvažuje o jejím použití i pro případ sebeobrany. A nemusí to být jenom palná zbraň podléhající zbrojnímu zákonu. V některých případech se řeší i použití chladných zbraní a jedna kapitola je dokonce věnována nástražným systémům.  

 

Speciál můžete koupit v elektronické podobě zde.

Autor: redakce
Publikováno: 21.10.2016 10:24:19
Zobrazeno 6872x
Kategorie: Právě vyšlo

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již osm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 21.10.2016 8:30:18
Zobrazeno 17657x
Kategorie: Novinky

Na sportovní střelnici v Hradci Králové – Třebši proběhlo 3. září 2015 Mistrovství České republiky ve střelbě malorážkou na mizivé cíle do 50 metrů s puškohledem a s otevřenými mířidly. Český střelecký svaz opět jeho organizací pověřil členy Sportovně střeleckého klubu Policie Hradec Králové. Na střelnici, kterou pořadatelé vybavili plně automatizovaným ovládáním terčů, jejichž pohyb zajišťují elektromotory v kombinaci se vzduchovými válci, se přijelo o mistrovský titul utkat pětatřicet střelců ze šestnácti střeleckých klubů.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 17.10.2016 13:06:44
Zobrazeno 9x
Kategorie: Závody

SSK 0049 Vlašim pořádal

dne 15. 10. 2016 na střelnici ve Vlašimi

Velkou cenu Střelecké revue 2016 s podporou Sellier & Bellot, a. s., Vlašim.

Jednalo se o střelecký závod dvojic v jedné společné kategorii střelců.

Autor: redakce
Publikováno: 16.10.2016 10:46:03
Zobrazeno 321x
Kategorie: Právě vyšlo

Autoři monografie v desátém čísle Střelecké revue ročníku 2016 se tentokrát zaměřili na poměrně neznámou malou firmu z USA, Bond Arms. Tato firma založila svůj výrobní program na jednom typu historické zbraně, klasickém dvojhlavňovém deringeru Remington. Historický vzor je mírně modernizovaný, přednostně se zaměřením na větší bezpečnost, a na možnost používání moderních výkonných nábojů. Zdálo by se, že nabídka modelů bude velmi chudá, ale to je omyl.

Autor: redakce
Publikováno: 11.10.2016 14:58:40
Zobrazeno 34x
Kategorie: Právě vyšlo

Výstava Future Forces 2016 ukáže nejnovější vojenské a bezpečnostní technologie
Špičkové technologie a novinky, které umožňují vojákům v poli získat výhodu nad nepřítelem nebo čelit nepříznivým přírodním podmínkám jsou jednou z důležitých částí nomenklatury výstavy Future Forces, jež proběhne ve dnech 19.–21. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA jako součást projektu Future Forces Forum – letošní nejvýznamnější mezinárodní akce v oblasti obrany a bezpečnosti konané v České republice. Účastní se jí přes 200 českých i zahraničních firem a na 1200 oficiálních delegátů a armádních odborníků ze šedesáti zemí. V rámci expertního programu vystoupí 240 přednášejících z celého světa. Oficiální zahájení proběhne za účasti generála Petra Pavla, předsedy vojenského výboru NATO.

Autor: redakce
Publikováno: 10.10.2016 16:30:58
Zobrazeno 30x
Kategorie: Právě vyšlo

Grand – slavný československý revolver
Štěstí v podobě sériové výroby potkalo během socialistické éry v Československu pouze jediný dvoučinný revolver – proslulý ZKR 590 Grand.
Tento model vznikl v závěru 50. let minulého století v návaznosti na úspěchy terčového jednočinného revolveru ZKR 551 v ráži 38 Special. Na rozdíl od něj byl dvoučinný Grand primárně koncipován jako obranná a služební zbraň, aniž by to vylučovalo jeho sportovní uplatnění; tomu odpovídala i nabídka ráží.
Revolver ZKR 590 Grand se díky svému originálnímu konstrukčnímu řešení a vysoké kvalitě provedení právem řadí k nejobdivovanějším československým zbraním. Daleko za jeho věhlasem ovšem zůstává povědomí o tom, jaký byl jeho skutečný příběh.
Které továrny tento model vyráběly? Od kdy do kdy a v jakých počtech? Jak se od sebe liší kusy různého původu?

Jak to doopravdy bylo s údajným velkým exportním úspěchem Grandů? A proč vlastně výroba těchto legendárních – a mnoha legendami opředených – revolverů skončila?
 

Odpovědi na tyto otázky najdete v prvním svazku nové ediční řady
Pražské vydavatelské společnosti Slavné zbraně.


Speciál je od 10. 10. 2016 k dostání na novinových stáncích.

Autor: redakce
Publikováno: 10.10.2016 16:18:09
Zobrazeno 394x
Kategorie: Právě vyšlo

Články o vzduchovkách od Jakuba Vichera už několik let patří ke klasice Střelecké revue. Zatím se Jakub zabýval vzduchovkami ve vyšších cenových kategoriích. V čísle 10 ročníku 2016 se podíval zblízka na vzduchovku čínské výroby, která patří do nižší kategorie.

Autor: redakce
Publikováno: 8.10.2016 14:56:42
Zobrazeno 38x
Kategorie: Právě vyšlo

Malorážkové samonabíjecí pistole se značkou Smith & Wesson zatím moc velkou díru do světa neudělaly. S výjimkou už beznadějně zastaralého modelu 41 to byly typické americké zbraně pro typickou americkou zábavu, střelbu do plechovek. Navíc byla výroba posledního „plinkeru” ukončena už před dvěma roky a údajně neměl být model 22 nahrazen. Představení nové malorážkové pistole je proto určitým překvapením.

Autor: redakce
Publikováno: 6.10.2016 14:53:21
Zobrazeno 21x
Kategorie: Právě vyšlo

Pod dlouhým anglickým názvem se skrývá zbraň, která vypadá jako malý samopal nebo větší pistole s ramenní opěrkou. Je to další pokus nabídnout vojákům a policistům něco, co bude skladnější než útočná puška a současně přesnější a účinnější než standardní služební pistole. B&T USW pochází ze Švýcarska. Za zkratkou B&T se skrývá bývalá firma Brügger & Thomet, známá jako výrobce odstřelovačských a sportovních pušek a tlumičů vlastní konstrukce.

Autor: redakce
Publikováno: 4.10.2016 14:50:21
Zobrazeno 29x
Kategorie: Právě vyšlo

V poslední době se hodně ozývají hlasy, že by se lidé měli ozbrojit proti teroristům a všeobecně kvůli bezpečnostní situaci. Média se hemží názory expertů – jedni očekávají pohromu, když si „obyčejní lidé“ začnou pořizovat zbraně a nosit je, druzí zase prorokují katastrofu, když to neudělají. Na tyto otázky se občas lidé i média ptají také mne, coby mluvčího sdružení LEX na ochranu práv majitelů zbraní.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 29.9.2016 11:54:44
Zobrazeno 2706x
Kategorie: Právě vyšlo

Také letos, už asi po desáté, se koncem prázdnin uskutečnilo setkání uniformovaných jednotek u obce Mladějov na Moravě, s vyvrcholením v podobě bojové ukázky 27. srpna. Cílem těchto aktivit společnosti „Renata“ Dana Urbánka – nejvýznamnějších tohoto druhu minimálně v rámci ČR – je uctít památku obětí první světové války, navodit pro diváky atmosféru doby před sto lety, zejména však představit armády, druhy vojsk a bojovou techniku z těchto dramatických let.

(Viz též článek na: http//www.streleckarevue.cz/kategorie.aspx/akce/clanek/boje-u-mladejova)

Autor: redakce, Edgar Pachta
Publikováno: 29.9.2016 10:58:52
Zobrazeno 26x
Kategorie: Akce
Rubrika: Ostatní akce

Klub vojenské historie Náchod si dovoluje P. T. zájemce pozvat na akci „Hraničáři – kluci pro každou lotrovinu“, která se koná v neděli 9. října 2016 v pěchotním srubu N-S 82 Březinka v Bělovsi u Náchoda.
Ctění návštěvníci se seznámí nejen s detaily ze života osádek pevnostních objektů, ale též s technickými informacemi – například o speciálních výstrojních součástkách, jež byly zkoušeny Ředitelstvím opevňovacích prací pro potřeby hraničářských útvarů.

Autor: redakce
Publikováno: 27.9.2016 11:47:31
Zobrazeno 54x
Kategorie: Právě vyšlo

Ve druhé polovině července roku 1866 rakouská Severní armáda ustupovala k Vídni a Bratislavě. Prusové se však na dobytém území necítili zdaleka jako suverénní vítězové. Jejich postup zdržoval houževnatý odpor rakouských jednotek. S výjimkou Prahy se Prusům v Čechách a na Moravě nepodařilo obsadit žádné město-pevnost. Vetřelci naráželi na čím dál větší odpor místních obyvatel, tenčily se jim zásoby munice a proviantu. A co bylo nejhorší, rozmáhala se cholera – zákeřná, tehdy prakticky neléčitelná nemoc, která kosila řady pruských vojáků více, než palba rakouských pušek a děl. Berlínská vláda nemohla počítat ani s podporou Itálie, které Rakušané způsobili citelné porážky na pevnině a posléze i na moři.

Autor: redakce, Edgar Pachta
Publikováno: 23.9.2016 11:10:56
Zobrazeno 20x
Kategorie: Akce
Rubrika: Ostatní akce

Zdálo se, že uherskobrodský Scorpion EVO po zavedení do sériové výroby dlouho nebude mít konkurenci a když, tak ze zahraničí. Ale objevil se vážný konkurent, i když zatím nepříliš známý, a dokonce z českých luhů a hájů. Monografie Střelecké revue číslo 9/2016 na stranách 87 až 95 představuje skupinu zbraní firmy Czech Weapons. Samopaly CSV a karabina TCR jsou konstruovány na náboj 9 mm Luger.

Autor: redakce
Publikováno: 19.9.2016 9:47:12
Zobrazeno 71x
Kategorie: Právě vyšlo

Jsou lidi, kterými vášeň pro zbraně necloumá natolik, aby si udělali zkoušky na zbrojní průkaz. Přesto je aspoň občas začne svrbět ukazováček a rádi by si vystřelili. Ti jsou hlavními zákazníky výrobců zbraní, které se dnes vyvíjejí nejrychleji. Záleží jen na vašem nadšení a hloubce kapsy. Můžete mít klasickou zlamovačku, opakovačku i samonabíjecí, pušku nebo pistoli, dokonce i kulomet. Ve vzhledu je také obrovský výběr, od téměř historických po zbraně z hvězdných válek.

Autor: redakce
Publikováno: 16.9.2016 9:45:26
Zobrazeno 103x
Kategorie: Právě vyšlo

Bodyguard. Od dob slavného filmu s Kevinem Costnerem je to mezinárodně známé slovo, které ani v češtině většině lidí nemusíme překládat. Stalo se také oblíbeným názvem pro malé zbraně na osobní obranu. Firma Smith & Wesson už ho použila podruhé. První Bodyguard byl malý revolver, teď si i u nás můžete koupit Bodyguarda v provedení malé pistole.

Autor: redakce
Publikováno: 14.9.2016 9:44:00
Zobrazeno 80x
Kategorie: Právě vyšlo

Udělat sportovní pistoli ze služební dřív nebyl problém. Dala se lepší mířidla, trošku poladila spoušť a už jste mohli rozstřílet desítku. S příchodem Glocků a jim podobných mechanismů už to není tak jednoduché. Délka chodu spouště 6 až 10 mm a odpor spouště 20 až 25 N se považuje za úspěch. Ale stále to někdo zkouší. Nadšenci pro sportovní střelbu Glocky upravují a ti nejlepší z nich i trefují a tak to zkoušejí i jiní se svými oblíbenými modely.

Autor: redakce
Publikováno: 12.9.2016 9:40:39
Zobrazeno 44x
Kategorie: Právě vyšlo

Vláda České republiky letos v květnu schválila Analýzu možných dopadů revize směrnice 91/477/EHS o kontrole nabývání a držení střelných zbraní, připravenou Ministerstvem vnitra, a zaujala k revizi prosazované EK zásadní odmítavé stanovisko. Analýzu zde uvádíme ve zkráceném znění, celý text je na www.mvcr.cz.

Autor: redakce
Publikováno: 30.8.2016 12:21:00
Zobrazeno 88x
Kategorie: Novinky

V sobotu 9. července se utkalo 31 přihlášených dvojčlenných týmů na střelnici v Rimavské Sobotě, aby zabojovaly o titul mistrů Slovenské republiky ve střelecké a taktické všestrannosti podle pravidel Sportovní situační střelby. Na střelecké týmy čekalo devět netradičních parkurových situací (z toho dva noční), na kterých musely ukázat nejen střelecké umění z krátkých a dlouhých zbraní, ale i schopnost analyzovat situaci pod časovým stresem, nebo po fyzické zátěži. Na splnění všech devíti úloh spotřeboval střelecký tým minimálně 130 nábojů do krátké zbraně, 40 nábojů do dlouhé zbraně, osm nábojů do odstřelovačky a jako bonus se počítal i zásah nožem na vzdálenost asi 5 m. Reálně však bylo vystřelených nábojů mnohem víc. Vítězný tým Junior Magnum potřeboval na splnění všech situací celkem 1738,97 sekund.

Autor: redakce, Emil Réti
Publikováno: 24.8.2016 11:12:23
Zobrazeno 65x
Kategorie: Právě vyšlo