Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Jedním z důvodů, které Evropská komise uvádí při snaze omezovat legální držení zbraní, jsou masakry, které občas vyšinutá osoba těmito zbraněmi spáchá. Podívali jsme se tedy na tyto případy a zauvažovali, co by se na nich změnilo, kdyby byla navrhovaná omezení v té době v platnosti.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 26.10.2016 13:37:01
Zobrazeno 2970x
Kategorie: Právě vyšlo

Vážení čtenáři,

tento Speciál je nyní možné objednat v tištěné podobě přes objednávkový formulář na hlavní stránce našich webových stránek v rubrice Speciály Střelecké revue po kliknutí na tento Speciál. Formulář, prosím vás, vyplňujte pečlivě, urychlíte tím jeho doručení k vám domů.

Tento speciál Střelecké revue se výjimečně nehemží zbraněmi. Na jeho stranách převažují paragrafy, ale ve velmi stravitelné formě. Pod titulem Braňte se! jsou shromážděny skutečné případy použití zbraně k sebeobraně. Na rozdíl od mnoha příruček jsou popsány srozumitelnou češtinou a do „lidštiny“ byly přeloženy i mnohdy složité formulace rozsudků, znaleckých posudků a zdůvodnění. Samozřejmou součástí obsahu jsou i příslušná zákonná ustavení, opět se srozumitelným komentářem. Na názory na sebeobranu se autoři seriálu zeptali i renomovaných právníků, obhájce i žalobce. Ze svého pohledu se k sebeobraně se zbraní vyjadřují i soudci, od okresního soudu po Ústavní soud, soudní znalec a policista. Knížečka s praktickým polovičním formátem Střelecké revue přináší na sto stránkách informace téměř nezbytné pro každého, kdo má zbraň a uvažuje o jejím použití i pro případ sebeobrany. A nemusí to být jenom palná zbraň podléhající zbrojnímu zákonu. V některých případech se řeší i použití chladných zbraní a jedna kapitola je dokonce věnována nástražným systémům.  

 

Speciál můžete koupit v tištěné podobě zde a v elektronické podobě zde

Autor: redakce
Publikováno: 21.10.2016 10:24:19
Zobrazeno 8212x
Kategorie: Právě vyšlo

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již osm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 21.10.2016 8:30:18
Zobrazeno 18530x
Kategorie: Novinky

Na sportovní střelnici v Hradci Králové – Třebši proběhlo 3. září 2015 Mistrovství České republiky ve střelbě malorážkou na mizivé cíle do 50 metrů s puškohledem a s otevřenými mířidly. Český střelecký svaz opět jeho organizací pověřil členy Sportovně střeleckého klubu Policie Hradec Králové. Na střelnici, kterou pořadatelé vybavili plně automatizovaným ovládáním terčů, jejichž pohyb zajišťují elektromotory v kombinaci se vzduchovými válci, se přijelo o mistrovský titul utkat pětatřicet střelců ze šestnácti střeleckých klubů.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 17.10.2016 13:06:44
Zobrazeno 28x
Kategorie: Závody

SSK 0049 Vlašim pořádal

dne 15. 10. 2016 na střelnici ve Vlašimi

Velkou cenu Střelecké revue 2016 s podporou Sellier & Bellot, a. s., Vlašim.

Jednalo se o střelecký závod dvojic v jedné společné kategorii střelců.

Autor: redakce
Publikováno: 16.10.2016 10:46:03
Zobrazeno 346x
Kategorie: Právě vyšlo

Autoři monografie v desátém čísle Střelecké revue ročníku 2016 se tentokrát zaměřili na poměrně neznámou malou firmu z USA, Bond Arms. Tato firma založila svůj výrobní program na jednom typu historické zbraně, klasickém dvojhlavňovém deringeru Remington. Historický vzor je mírně modernizovaný, přednostně se zaměřením na větší bezpečnost, a na možnost používání moderních výkonných nábojů. Zdálo by se, že nabídka modelů bude velmi chudá, ale to je omyl.

Autor: redakce
Publikováno: 11.10.2016 14:58:40
Zobrazeno 47x
Kategorie: Právě vyšlo

Výstava Future Forces 2016 ukáže nejnovější vojenské a bezpečnostní technologie
Špičkové technologie a novinky, které umožňují vojákům v poli získat výhodu nad nepřítelem nebo čelit nepříznivým přírodním podmínkám jsou jednou z důležitých částí nomenklatury výstavy Future Forces, jež proběhne ve dnech 19.–21. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA jako součást projektu Future Forces Forum – letošní nejvýznamnější mezinárodní akce v oblasti obrany a bezpečnosti konané v České republice. Účastní se jí přes 200 českých i zahraničních firem a na 1200 oficiálních delegátů a armádních odborníků ze šedesáti zemí. V rámci expertního programu vystoupí 240 přednášejících z celého světa. Oficiální zahájení proběhne za účasti generála Petra Pavla, předsedy vojenského výboru NATO.

Autor: redakce
Publikováno: 10.10.2016 16:30:58
Zobrazeno 38x
Kategorie: Právě vyšlo

Grand – slavný československý revolver
Štěstí v podobě sériové výroby potkalo během socialistické éry v Československu pouze jediný dvoučinný revolver – proslulý ZKR 590 Grand.
Tento model vznikl v závěru 50. let minulého století v návaznosti na úspěchy terčového jednočinného revolveru ZKR 551 v ráži 38 Special. Na rozdíl od něj byl dvoučinný Grand primárně koncipován jako obranná a služební zbraň, aniž by to vylučovalo jeho sportovní uplatnění; tomu odpovídala i nabídka ráží.
Revolver ZKR 590 Grand se díky svému originálnímu konstrukčnímu řešení a vysoké kvalitě provedení právem řadí k nejobdivovanějším československým zbraním. Daleko za jeho věhlasem ovšem zůstává povědomí o tom, jaký byl jeho skutečný příběh.
Které továrny tento model vyráběly? Od kdy do kdy a v jakých počtech? Jak se od sebe liší kusy různého původu?

Jak to doopravdy bylo s údajným velkým exportním úspěchem Grandů? A proč vlastně výroba těchto legendárních – a mnoha legendami opředených – revolverů skončila?
 

Odpovědi na tyto otázky najdete v prvním svazku nové ediční řady
Pražské vydavatelské společnosti Slavné zbraně.


Speciál je od 10. 10. 2016 k dostání na novinových stáncích.

Autor: redakce
Publikováno: 10.10.2016 16:18:09
Zobrazeno 420x
Kategorie: Právě vyšlo

Články o vzduchovkách od Jakuba Vichera už několik let patří ke klasice Střelecké revue. Zatím se Jakub zabýval vzduchovkami ve vyšších cenových kategoriích. V čísle 10 ročníku 2016 se podíval zblízka na vzduchovku čínské výroby, která patří do nižší kategorie.

Autor: redakce
Publikováno: 8.10.2016 14:56:42
Zobrazeno 55x
Kategorie: Právě vyšlo

Malorážkové samonabíjecí pistole se značkou Smith & Wesson zatím moc velkou díru do světa neudělaly. S výjimkou už beznadějně zastaralého modelu 41 to byly typické americké zbraně pro typickou americkou zábavu, střelbu do plechovek. Navíc byla výroba posledního „plinkeru” ukončena už před dvěma roky a údajně neměl být model 22 nahrazen. Představení nové malorážkové pistole je proto určitým překvapením.

Autor: redakce
Publikováno: 6.10.2016 14:53:21
Zobrazeno 41x
Kategorie: Právě vyšlo

Pod dlouhým anglickým názvem se skrývá zbraň, která vypadá jako malý samopal nebo větší pistole s ramenní opěrkou. Je to další pokus nabídnout vojákům a policistům něco, co bude skladnější než útočná puška a současně přesnější a účinnější než standardní služební pistole. B&T USW pochází ze Švýcarska. Za zkratkou B&T se skrývá bývalá firma Brügger & Thomet, známá jako výrobce odstřelovačských a sportovních pušek a tlumičů vlastní konstrukce.

Autor: redakce
Publikováno: 4.10.2016 14:50:21
Zobrazeno 39x
Kategorie: Právě vyšlo

V poslední době se hodně ozývají hlasy, že by se lidé měli ozbrojit proti teroristům a všeobecně kvůli bezpečnostní situaci. Média se hemží názory expertů – jedni očekávají pohromu, když si „obyčejní lidé“ začnou pořizovat zbraně a nosit je, druzí zase prorokují katastrofu, když to neudělají. Na tyto otázky se občas lidé i média ptají také mne, coby mluvčího sdružení LEX na ochranu práv majitelů zbraní.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 29.9.2016 11:54:44
Zobrazeno 2775x
Kategorie: Právě vyšlo

Také letos, už asi po desáté, se koncem prázdnin uskutečnilo setkání uniformovaných jednotek u obce Mladějov na Moravě, s vyvrcholením v podobě bojové ukázky 27. srpna. Cílem těchto aktivit společnosti „Renata“ Dana Urbánka – nejvýznamnějších tohoto druhu minimálně v rámci ČR – je uctít památku obětí první světové války, navodit pro diváky atmosféru doby před sto lety, zejména však představit armády, druhy vojsk a bojovou techniku z těchto dramatických let.

(Viz též článek na: http//www.streleckarevue.cz/kategorie.aspx/akce/clanek/boje-u-mladejova)

Autor: redakce, Edgar Pachta
Publikováno: 29.9.2016 10:58:52
Zobrazeno 34x
Kategorie: Akce
Rubrika: Ostatní akce

Klub vojenské historie Náchod si dovoluje P. T. zájemce pozvat na akci „Hraničáři – kluci pro každou lotrovinu“, která se koná v neděli 9. října 2016 v pěchotním srubu N-S 82 Březinka v Bělovsi u Náchoda.
Ctění návštěvníci se seznámí nejen s detaily ze života osádek pevnostních objektů, ale též s technickými informacemi – například o speciálních výstrojních součástkách, jež byly zkoušeny Ředitelstvím opevňovacích prací pro potřeby hraničářských útvarů.

Autor: redakce
Publikováno: 27.9.2016 11:47:31
Zobrazeno 58x
Kategorie: Právě vyšlo

Ve druhé polovině července roku 1866 rakouská Severní armáda ustupovala k Vídni a Bratislavě. Prusové se však na dobytém území necítili zdaleka jako suverénní vítězové. Jejich postup zdržoval houževnatý odpor rakouských jednotek. S výjimkou Prahy se Prusům v Čechách a na Moravě nepodařilo obsadit žádné město-pevnost. Vetřelci naráželi na čím dál větší odpor místních obyvatel, tenčily se jim zásoby munice a proviantu. A co bylo nejhorší, rozmáhala se cholera – zákeřná, tehdy prakticky neléčitelná nemoc, která kosila řady pruských vojáků více, než palba rakouských pušek a děl. Berlínská vláda nemohla počítat ani s podporou Itálie, které Rakušané způsobili citelné porážky na pevnině a posléze i na moři.

Autor: redakce, Edgar Pachta
Publikováno: 23.9.2016 11:10:56
Zobrazeno 26x
Kategorie: Akce
Rubrika: Ostatní akce

Zdálo se, že uherskobrodský Scorpion EVO po zavedení do sériové výroby dlouho nebude mít konkurenci a když, tak ze zahraničí. Ale objevil se vážný konkurent, i když zatím nepříliš známý, a dokonce z českých luhů a hájů. Monografie Střelecké revue číslo 9/2016 na stranách 87 až 95 představuje skupinu zbraní firmy Czech Weapons. Samopaly CSV a karabina TCR jsou konstruovány na náboj 9 mm Luger.

Autor: redakce
Publikováno: 19.9.2016 9:47:12
Zobrazeno 87x
Kategorie: Právě vyšlo

Jsou lidi, kterými vášeň pro zbraně necloumá natolik, aby si udělali zkoušky na zbrojní průkaz. Přesto je aspoň občas začne svrbět ukazováček a rádi by si vystřelili. Ti jsou hlavními zákazníky výrobců zbraní, které se dnes vyvíjejí nejrychleji. Záleží jen na vašem nadšení a hloubce kapsy. Můžete mít klasickou zlamovačku, opakovačku i samonabíjecí, pušku nebo pistoli, dokonce i kulomet. Ve vzhledu je také obrovský výběr, od téměř historických po zbraně z hvězdných válek.

Autor: redakce
Publikováno: 16.9.2016 9:45:26
Zobrazeno 119x
Kategorie: Právě vyšlo

Bodyguard. Od dob slavného filmu s Kevinem Costnerem je to mezinárodně známé slovo, které ani v češtině většině lidí nemusíme překládat. Stalo se také oblíbeným názvem pro malé zbraně na osobní obranu. Firma Smith & Wesson už ho použila podruhé. První Bodyguard byl malý revolver, teď si i u nás můžete koupit Bodyguarda v provedení malé pistole.

Autor: redakce
Publikováno: 14.9.2016 9:44:00
Zobrazeno 92x
Kategorie: Právě vyšlo

Udělat sportovní pistoli ze služební dřív nebyl problém. Dala se lepší mířidla, trošku poladila spoušť a už jste mohli rozstřílet desítku. S příchodem Glocků a jim podobných mechanismů už to není tak jednoduché. Délka chodu spouště 6 až 10 mm a odpor spouště 20 až 25 N se považuje za úspěch. Ale stále to někdo zkouší. Nadšenci pro sportovní střelbu Glocky upravují a ti nejlepší z nich i trefují a tak to zkoušejí i jiní se svými oblíbenými modely.

Autor: redakce
Publikováno: 12.9.2016 9:40:39
Zobrazeno 49x
Kategorie: Právě vyšlo

Vláda České republiky letos v květnu schválila Analýzu možných dopadů revize směrnice 91/477/EHS o kontrole nabývání a držení střelných zbraní, připravenou Ministerstvem vnitra, a zaujala k revizi prosazované EK zásadní odmítavé stanovisko. Analýzu zde uvádíme ve zkráceném znění, celý text je na www.mvcr.cz.

Autor: redakce
Publikováno: 30.8.2016 12:21:00
Zobrazeno 101x
Kategorie: Novinky