Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Poslední červnový den byla na nádvoří Armádního muzea Žižkov otevřena výstava připomínající 25 let od chvíle, kdy Československo opustil poslední voják sovětské armády, která sem přišla v srpnu 1968. Historik Prokop Tomek (vlevo) a tehdejší ministr obrany Luboš Dobrovský (vpravo) návštěvníkům přiblížili nejen politické okolnosti, které v těchto událostech hrály roli, ale i technické podrobnosti odsunu cizích vojsk a osud opuštěných objektů.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 20.7.2016 14:24:20
Zobrazeno 3x
Kategorie: Právě vyšlo

Nejnovější speciál Střelecké revue se výjimečně nehemží zbraněmi. Na jeho stranách převažují paragrafy, ale ve velmi stravitelné formě. Pod titulem Braňte se! jsou shromážděny skutečné případy použití zbraně k sebeobraně. Na rozdíl od mnoha příruček jsou popsány srozumitelnou češtinou a do „lidštiny“ byly přeloženy i mnohdy složité formulace rozsudků, znaleckých posudků a zdůvodnění. Samozřejmou součástí obsahu jsou i příslušná zákonná ustavení, opět se srozumitelným komentářem. Na názory na sebeobranu se autoři seriálu zeptali i renomovaných právníků, obhájce i žalobce. Ze svého pohledu se k sebeobraně se zbraní vyjadřují i soudci, od okresního soudu po Ústavní soud, soudní znalec a policista. Knížečka s praktickým polovičním formátem Střelecké revue přináší na sto stránkách informace téměř nezbytné pro každého, kdo má zbraň a uvažuje o jejím použití i pro případ sebeobrany. A nemusí to být jenom palná zbraň podléhající zbrojnímu zákonu. V některých případech se řeší i použití chladných zbraní a jedna kapitola je dokonce věnována nástražným systémům. Speciál je v prodeji na novinových stáncích od července 2016.

Autor: redakce
Publikováno: 12.7.2016 10:24:19
Zobrazeno 703x
Kategorie: Právě vyšlo

Sběratelské zbraně nechybějí v žádném čísle Střelecké revue. Jeden z článků na toto téma v čísle 7/2016 je věnován pistoli, která patří k nejdéle vyráběným konstrukcím J. M. Browninga. Zbraň s původním označením FN model 1910/22 vznikla jako zakázka pro tehdejší Království Srbů a Chorvatů úpravou modelu 1910.

Autor: redakce
Publikováno: 10.7.2016 10:22:19
Zobrazeno 21x
Kategorie: Právě vyšlo

Lovecké kulovnice Srasser si po skromných začátcích vydobyly své místo na trhu, zvlášť u zákazníků, kteří na nějakou tu korunu nemusejí hledět. Originální koncepci přímotažného závěru a vynikající přesnost a spolehlivost se nyní konstruktéři výrobní firmy rozhodli využít na zbrani nejnáročnější, odstřelovací pušce. Na začátku minulého roku byl představen model Strasser TAC 1.

Autor: redakce
Publikováno: 8.7.2016 10:20:09
Zobrazeno 15x
Kategorie: Právě vyšlo

Na sebeobranu si většina lidí vybírá spíš menší zbraně. Ale najdou se nadšenci, kteří chtějí, aby zbraň odstrašovala případného útočníka hned po vytasení. Pro ně je určen závěrečný díl přehledných článků o pistolích na sebeobranu. Opět je zaměřen přednostně na typy, které se u nás dají koupit. Pod titulkem Velké pistole v ráži 45 ACP najdete minikatalog zbraní, které se nedají přehlédnout, pětačtyřicítky v plné armádní velikosti.

Autor: redakce
Publikováno: 6.7.2016 10:18:19
Zobrazeno 37x
Kategorie: Právě vyšlo

Pistole Coonan patří ke zbraňařským legendám. Vyhraná sázka jednoho mladého konstruktéra má poněkud složitý osud. Výroba se několikrát rozběhla a skončila konkurzem, odborníci mnohokrát předpovídali odchod tohoto modelu do sběratelských kruhů, ale zdá se, že myšlenka pistole na revolverové náboje je nesmrtelná.

Autor: redakce
Publikováno: 4.7.2016 10:13:44
Zobrazeno 15x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 7/2016

Autor: redakce
Publikováno: 29.6.2016 12:56:01
Zobrazeno 162x
Kategorie: Právě vyšlo

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již osm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 25.6.2016 8:30:18
Zobrazeno 15979x
Kategorie: Novinky

Boje u Mladějova/Blosdorfu, 1915-2016
V době 1. světové války se na východní frontě, v rozsáhlé oblasti Karpat střetly ohromné masy vojsk, jimž veleli talentovaní generálové obou válčících stran. Ruské uskupení čtyř armád (3., 4., 5. a 8. armády) měl pod komandem generál jezdectva A. A. Brusilov. Rakousko-uherské síly sestávaly v prvé řadě z 1. a 4. armády (vedle dalších divizí) pod velením německého generála polního maršála A. von Mackensena, a od počátku roku 1915 byla k jejich podpoře určena německá tzv. Jižní armáda generála pěchoty A. von Lisingena.

Autor: redakce, Edgar Pachta
Publikováno: 20.6.2016 13:26:55
Zobrazeno 34x
Kategorie: Akce
Rubrika: Ostatní akce

Společnost českých střelců Louny a KVZ Poldi Kladno pořádají 6. srpna 2016 IV. ročník Mistrovství České republiky ve střelbě útočnou puškou

Autor: redakce, SČS Louny
Publikováno: 17.6.2016 10:01:08
Zobrazeno 285x
Kategorie: Právě vyšlo

Ve dnech 4. a 5. června 2016 se uskutečnil v areálu rekreačního zařízení Srnčí u Moravské Třebové již 18. ročník Mistrovství ČR ve střeleckém víceboji mládeže SBTS ČR ze vzduchových zbraní. Svaz branně technických sportů (dále jen SBTS) pověřil organizací této soutěže ZO SBTS v Moravské Třebové. Soutěž proběhla pod záštitou starosty města Moravská Třebová.

Autor: redakce, Jiří Jurásek
Publikováno: 14.6.2016 10:48:25
Zobrazeno 80x
Kategorie: Právě vyšlo

Oblíbené přehledy celých skupin zbraní nechybějí ani ve Střelecké revui číslo 6/2016. Pro milovníky dlouhých zbraní bude zajímavý přehled novinek a inovací, které redaktoři nasbírali na letošním veletrhu v Norimberku. V článku Dlouhé zbraně na IWA 2016 na stranách 30 až 35 a navazujících článcích Uzkon ZK-18 (strany 36 až 38), Plně stavitelné pažby z Norska (strany 39 až 41) a Malorážky se lvem a spol. (strany 42 až 44) najdete přehled toho nejzajímavějšího, co výrobci pušek na začátku roku představili.

 

Autor: redakce
Publikováno: 10.6.2016 13:22:01
Zobrazeno 77x
Kategorie: Právě vyšlo

Na úvod ošklivý revolver a o pár stran dál podivná pistole. To by si mohl říct čtenář, který jenom zběžně listuje červnovým číslem Střelecké revue ročníku 2016. Na stranách 22 až 24 najde podrobný popis a fotografie dalšího díla rusko-italské společnosti Arsenal Firearms, pistole Strike One Speed. Zbraň zaujme už svým vzhledem, působí jako kříženec Glocku a klasické Beretty.

Autor: redakce
Publikováno: 8.6.2016 13:20:12
Zobrazeno 72x
Kategorie: Právě vyšlo

Malé pistole nemohou plně využít výkon náboje, takže kupovat subkompakt na výkonný náboj je zbytečné. Spolupracovník Střelecké revue Jiří Mandík je už známý tím, že takzvané samozřejmé pravdy radši dvakrát ověřuje. Tentokrát si vzal na paškál právě ono velmi rozšířené mínění.

Autor: redakce
Publikováno: 6.6.2016 13:18:18
Zobrazeno 175x
Kategorie: Právě vyšlo

Revolvery Korth znají zbraňoví nadšenci jako jedny z nejdokonalejších, ale i nejdražších sériově vyráběných zbraní. Většinou se uplatňují v rukou vrcholových sportovních střelců a kupují si je na sebeobranu zákazníci, kteří chtějí něco výjimečného a mají na to. Novinka Korth Sky Marshall naznačuje pokus německého výrobce proniknout i do skupiny obranných a služebních zbraní.

Autor: redakce
Publikováno: 4.6.2016 13:15:39
Zobrazeno 72x
Kategorie: Právě vyšlo

Dovoľujeme si vás pozvať na pripravované športové strelecké podujatie v disciplíne:
SHOOTING EXTRÉM - MAJSTROVSTVÁ SR V STRELECKEJ A TAKTICKEJ VŠESTRANNOSTI DRUŽSTIEV 2016, ktoré sa uskutoční v sobotu dňa 9. Júla  2016 na strelnici ŠSZ MAGNUM v Rimavskej Sobote.

Autor: redakce, Emil Réti
Publikováno: 2.6.2016 10:55:35
Zobrazeno 78x
Kategorie: Závody

I letos se v areálu Army Parku Ořechov o posledním dubnovém víkendu sešlo na 200 nadšenců v dobových uniformách, aby sobě i divákům připomenuli 71. výročí dramatických bojů, předcházejících osvobození Brna Rudou armádou.
Z hlediska funkcí vojenského kuchaře a válečného reportéra jsem měl tu čest být od samého počátku až do konce v jádru dění celé akce, která se na tomto místě pořádala letos naposled. Chci se s vámi podělit o jedinečné zážitky, počínaje pátkem 22. 4. navečer, kdy jsme roztápěli ohniště pod polní kuchyní. Nakrmený voják je základním předpokladem úspěšného vedení boje – dnes, stejně jako před lety.

Autor: redakce, Edgar Pachta
Publikováno: 31.5.2016 9:32:08
Zobrazeno 64x
Kategorie: Akce

Poslední dubnový víkend začal v Semilech tradičním setkáním válečných veteránů a mnoha dalších příznivců střeleckého sportu na IX. ročníku Memoriálu ppor. Petra Šimonky. Tuto střeleckou soutěž každoročně pořádá Liberecká krajská organizace Sdružení válečných veteránů ČR k připomenutí účasti našich vojáků v zahraničních misích a na počest vojáků naší armády, kteří při plnění úkolů v zahraničních misích přišli o život.

Autor: redakce, Ing. Karel Krátký
Publikováno: 27.5.2016 9:21:45
Zobrazeno 41x
Kategorie: Právě vyšlo

Američané jsou ochotní dát za raritní zbraně neuvěřitelné částky. Výrobci zbraní samozřejmě takovou poptávku nemohou nechat bez povšimnutí. Malá firma Cabot Guns se živí výrobou laděných klonů Coltu 1911. Její majitel nedávno oznámil, že připravuje pár pistolí modelu 1911 z neobvyklého materiálu – meteorického železa. Šperky, případně ozdoby nožů ze železných meteoritů známe už delší dobu.

Autor: redakce
Publikováno: 13.5.2016 12:38:12
Zobrazeno 63x
Kategorie: Právě vyšlo

Přehledy a porovnání zbraní různých skupin vítají především ti čtenáři, kteří se právě rozhodují o nákupu nové zbraně. V květnovém čísle Střelecké revue ročníku 2016 najdou hned dva přehledy. Na stranách 23 až 25 jsou pod titulkem Dvaadvacítky pro výcvik a zábavu představeny malorážkové varianty služebních pistolí.

Autor: redakce
Publikováno: 11.5.2016 12:36:50
Zobrazeno 192x
Kategorie: Právě vyšlo

Osmého dubna vstoupilo v platnost nařízení Evropské komise o znehodnocování zbraní (neplést s momentálně projednávanou Směrnicí o nabývání a držení zbraní, to je něco úplně jiného). Jeho účelem je zajistit, že zbraně znehodnocené v kterémkoli státu EU nepůjdou znovu opravit do použitelného stavu. Komise ho vydala 15. prosince minulého roku – dva dny poté, co špatně znehodnocenými a posléze nelegálně uschopněnými zbraněmi teroristé v Paříži zmasakrovali 130 lidí, a sedm let poté, kdy ho podle v současnosti platné Směrnice měla Komise vydat. Právě kvůli tomu, aby se takovéhle věci nestávaly.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 9.5.2016 11:22:50
Zobrazeno 108x
Kategorie: Právě vyšlo

Letošní mistrovství světa v HFT (Hunter Field Target) se konalo během velikonočních svátků ve dnech 27.–28. března 2016 v anglickém Kelmarsh. Tento rok byl mezi střelci o účast na závodech mimořádný zájem a všech 360 míst se zaplnilo již půl roku před uzávěrkou přihlášek. Z České republiky se na mistrovství přihlásilo rekordních 23 střelců, sdružených v organizaci CAFTA (Czech Airgun Field Target Association).

Autor: redakce, Jakub Vicher
Publikováno: 8.5.2016 15:55:21
Zobrazeno 67x
Kategorie: Právě vyšlo