Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Vážení příznivci sportovní střelby, rádi bychom i letos uspořádali tradiční podzimní závod. Na jeho přípravě pilně pracujeme my i naši dlouholetí partneři (SSK Vlašim, Sellier & Bellot, Alfa-Proj Brno), termín je stanoven na sobotu 10. října. Bohužel současná situace se stále přítomnou pandemií znamená značnou nejistotu pro jakoukoli událost, která předpokládá účast většího množství lidí. Ani my tedy nebudeme mít do poslední chvíle úplnou jistotu, jestli bude konání závodu možné. 

Autor: redakce
Publikováno: 17.9.2020 13:32:04
Zobrazeno 40x
Kategorie: Právě vyšlo

Přijít s něčím opravdu novým je v oboru zbraní velký problém. Chce to spoustu času a hlavně peněz. Proto se řada firem zaměřuje na více méně drobná zlepšení a úpravy již existující typů a modelů. Dokládá to série článků v zářijovém čísle Střelecké revue ročníku 2020. Na stranách14 a 15 je popis nového klonu Coltu 1911. Zajímavá je země původu: Itálie. Armi Dallera vznikla jako malá ladičská firma, ale postupně si troufala na větší celky zbraní a nyní představuje svůj první kompletní výrobek.

Autor: redakce
Publikováno: 10.9.2020 13:08:16
Zobrazeno 26x
Kategorie: Právě vyšlo

V běžném provozu je to nepohodlné, drahé a výkon nelze využít. Ale který chlap, a i mnohé ženy, by se nechtěli aspoň jednou svézt v automobilu Formule 1, případně si ho i koupit. A proto si každý milovník zbraní na světě chce nejméně jednou v životě vystřelit z pistole Desert Eagle. Ale tu si vlastně může koupit, nebo aspoň vyzkoušet, mnohonásobně víc lidí než Formuli 1.

Autor: redakce
Publikováno: 8.9.2020 13:07:08
Zobrazeno 12x
Kategorie: Právě vyšlo

Henry už víc než dvacet let není jenom jméno z historie vývoje zbraní. Nese ho americká firma, která si v éře M-šestnáctek dovolila vzít pákové opakovačky jako hlavní výrobní náplň. Nejedná se o repliky. V tradičním kabátě se skrývají moderní mechanismy upravené pro sériovou výrobu na moderních strojích.

Autor: redakce
Publikováno: 6.9.2020 13:05:52
Zobrazeno 15x
Kategorie: Právě vyšlo

Jedno staré střelecké pravidlo říká, že hlaveň střílí, ale pažba trefuje. Z toho zřejmě vycházeli u firmy Savage při tvorbě novinek na rok 2020. Tato firma je proslavená tím, že vyrábí slušné pušky za slušnou cenu a neplete se do výroby pistolí nebo revolverů. Letošní novinky jsou technicky shodné se staršími typy, ale nové jsou pažby. Platí to především pro malorážky a kulovnice. Některé pažby jsou na naše zvyklosti dost divoké a navozují dojem, že se konstruktéři inspirovali spíš u vojenských zbraní.

Autor: redakce
Publikováno: 4.9.2020 13:03:53
Zobrazeno 14x
Kategorie: Právě vyšlo

Mohlo by se zdát, že v rozruchu kolem pandemie zanikly hlasy střelců a myslivců, kteří se připojili k petici za zachování práva bezúhonných občanů na zbraň. Není to pravda. Pečlivě sledujte dění v poslanecké sněmovně. První kolo jednání o petici by mělo proběhnout už 8. září. Podrobnosti o současném stavu změn zbraňových zákonů najdete ve Střelecké revui číslo 9/2020 na straně 13.

Autor: redakce
Publikováno: 1.9.2020 13:01:34
Zobrazeno 10x
Kategorie: Právě vyšlo

Moje cesta k černému prachu začala už v klukovských letech, když jsem hltal romány od E. T. Setona a J. F. Curwooda. Obdivoval jsem zálesáky a hraničáře, kteří se nebáli vyzvat divočinu a její nebezpečí – a neodmyslitelnou společnicí každého takového dobrodruha byla puška s dlouhou hlavní, která málokdy minula cíl. Už tehdy jsem si řekl, že si jednou taky pořídím takovou flintu, jako měli Davy Crockett a Daniel Boone. 

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 1.9.2020 10:39:49
Zobrazeno 210x
Kategorie: Právě vyšlo

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již jedenáct Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 31.8.2020 8:30:18
Zobrazeno 32327x
Kategorie: Novinky

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 9/2020

Autor: redakce
Publikováno: 26.8.2020 10:34:06
Zobrazeno 91x
Kategorie: Právě vyšlo

Mne osobně celý život zajímala spíš střelba z krátkých zbraní. Ale obdivoval jsem, a stále obdivuji střelce, kteří dovedou s puškou přesně trefovat na velké vzdálenosti. Určitě nejsem sám. Pro zájemce o střelbu na velké vzdálenosti je určena monografie srpnového čísla Střelecké revue ročníku 2020. Na stranách 89 až 97 čísla 8/2020 najdete rozsáhlý přehled informací o disciplínách, nábojích a zbraních pro tento sport lidí s pevnými nervy a dokonalými zbraněmi.

Autor: redakce
Publikováno: 11.8.2020 11:40:53
Zobrazeno 44x
Kategorie: Právě vyšlo

Srpnové číslo Střelecké revue mohu doporučit všem čtenářů, kteří uvažují o koupi první zbraně, případně o rozšíření svého arzenálu, nebo střelbě nové sportovní disciplíny.
V čísle se totiž sešlo několik velmi zajímavých uživatelských testů.

Na začátku, na stranách 14 až 15 se můžete seznámit se zajímavou variantou CZ P-10. Má přídomek SC, tedy semikompakt. Vznikla kombinací hlavně a závěru v plné délce a těla kompaktu. Na rozdíl od staršího pokusu Beretty o podobnou kombinaci to není nevzhledný zmetek, ale docela zajímavá zbraň nejen na pohled, ale i na střelnici.

Autor: redakce
Publikováno: 8.8.2020 11:28:58
Zobrazeno 65x
Kategorie: Právě vyšlo

Název Puškařství Mařík by podle pravidel z předválečné doby měl znít Puškařství Mařík a Mařík. Jedná se totiž o společný podnik otce a syna. Podobně, jako většina českých puškařů, to nejsou jenom dobří řemeslníci, ale v nejlepším smyslu slova nadšenci pro zbraně. Vedle obchodu a běžných puškařských služeb nabízejí i řadu prací na které si hned tak někdo netroufne. Například zhotovování nových plochých pružin pro starší zbraně.

Autor: redakce
Publikováno: 5.8.2020 11:27:11
Zobrazeno 40x
Kategorie: Právě vyšlo

Název článku čtenářům neznalým právnické řeči moc neřekne. V textu je to jasnější. Autor vysvětluje, proč je tak důležité dostat několik vět o právu na sebeobranu nejen do zákona, ale i do ústavy. Měla by to být pojistka proti různým bruselským zakazovačům všeho možného, ale hlavně soukromě držených zbraní. Článek, který popisuje současný stav projednávání těchto, pro nás vrcholně důležitých, změn zákonů najdete v srpnovém čísle ročníku 2020 Střelecké revue na straně osm.

Autor: redakce
Publikováno: 2.8.2020 11:25:42
Zobrazeno 39x
Kategorie: Právě vyšlo

Střelecká revue bez monografie, to by bylo něco jako pivo bez pěny. Červencové číslo ročníku 2020 se zabývá firmou, která je u nás méně známá, ale v USA vyráběla dlouhou dobu jedinou vážnou konkurenci pákových opakovaček Winchester. Je to firma Marlin a letos slaví 150 let.

Autor: redakce
Publikováno: 10.7.2020 9:55:54
Zobrazeno 65x
Kategorie: Právě vyšlo

Ve druhé polovině Střelecké revue číslo 7/2020 najdou na stranách 64 a 65 sběratelskou lahůdku milovníci starých vzduchovek. Webley Service Air Rifle Mark II patří k těm vzácným typům, u nichž se píst pohybuje proti směru střelby. Vzduchový válec je pod hlavní, a to umožnilo udělat velmi dlouhou hlaveň.

Autor: redakce
Publikováno: 8.7.2020 9:49:18
Zobrazeno 72x
Kategorie: Právě vyšlo

Má smysl koupit z druhé ruky kulovnici na netypické náboje? O tom vypráví Mgr. Miloslav Jančík v dalším dílu volného seriálu Střelecké revue Zbraň mého srdce. Představuje poměrně starou loveckou kulovnici Husqvarna 1651 v neobvyklé ráži 358 Norma Magnum.

Autor: redakce
Publikováno: 6.7.2020 9:48:06
Zobrazeno 48x
Kategorie: Právě vyšlo

Udělat test krátké zbraně je poměrně jednoduché. Horší je, když chcete důkladně vyzkoušet pušku. Střelnic s možností bezpečné střelby na vzdálenost sto metrů a víc je u nás poměrně málo. O to zajímavější je takový důkladný test, navíc provedený se zbraní, která není mezi našimi střelci běžná. Ve Střelecké revui číslo 7/2020 najdete na stranách 40 až 43 podrobný popis zkušeností se samonabíjecí puškou Remington R-15 VTR v ráži 223 Remington. Jak naznačuje typové označení, je to klon americké klasiky, AR-15.

Autor: redakce
Publikováno: 3.7.2020 9:46:43
Zobrazeno 56x
Kategorie: Právě vyšlo

Pod tímto názvem uvádí na stranách 30 až 35 čísla sedm 2020 Jiří Mandík přehled plynovek na českém trhu. Zabývá se nejen výběrem typů od různých výrobců, ale i spolehlivostí a trvanlivostí. Uvádí na pravou míru různé pověry o dostupných náplních a jejich účincích na dvounohé i čtyřnohé útočníky.

Autor: redakce
Publikováno: 1.7.2020 9:44:30
Zobrazeno 93x
Kategorie: Právě vyšlo

Prototypy chorvatské pistole Hsc jsem viděl před mnoha lety na jedné z prvních výstav vojenské techniky v pražských Letňanech. Ve skromném stánku chorvatské armády byly dvě pistole, které vypadaly jako amatérský pokus udělat něco, co by se aspoň vzdáleně podobalo Glocku. Byl to výsledek snahy dát chorvatským vojákům rychle a hlavně lacino pistole vyráběné domácí továrnou. Představa, že by mohly udělat díru do světa, přesněji do amerického trhu, tehdy nenapadla snad ani jejich výrobce. Tomu, kdo přesvědčil nákupčí firmy Springfield, aby zbraň začali nabízet jako Springfield XD Američanům, by měli Chorvati pozlatit ruce.

Autor: redakce
Publikováno: 29.6.2020 9:42:00
Zobrazeno 70x
Kategorie: Právě vyšlo
Autor:
Publikováno:
Zobrazeno 40x
Kategorie: