Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již jedenáct Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 15.10.2020 8:30:18
Zobrazeno 32546x
Kategorie: Novinky

Vzhledem k vládním opatřením jsme nuceni informovat o zrušení závodů Střelecké revue 10. října 2020 ve Vlašimi.
Je nám to moc líto, až do poslední chvíle jsme doufali, že se soutěž bude moci uskutečnit.
Věříme, že se s vámi sejdeme v příštím roce v jiném termínu.

Autor: redakce
Publikováno: 7.10.2020 10:32:04
Zobrazeno 100x
Kategorie: Právě vyšlo

Historii československé zbrojní výroby lemuje řada zvučných, ale i méně známých či pozapomenutých jmen... Prvními lety existence samostatné republiky, …, se prolíná postava Rudolfa Jelena – neúspěšného, avšak neúnavného konstruktéra.

Citátem z úvodního odstavce bych chtěl upozornit na monografii Střelecké revue číslo 10/2020. Pod názvem Mauser podle Jelena je představena zajímavá postava, spojená s výběrem a zaváděním jednotné pěchotní pušky a dalších zbraní pro armádu nové republiky. 

Autor: redakce
Publikováno: 6.10.2020 14:28:38
Zobrazeno 27x
Kategorie: Právě vyšlo

Známý výrobce replik amerických historických palných zbraní A. Uberti před dvěma lety rozšířil nabídku o sběratelskou řadu Outlaws & Lawmen. Třetí model této řady je věnován u nás méně známému desperátovi Daltonovi. Standardní šestiraňák je ozvláštněn dobovou rytinou, mramorovým kalením rámu a rukojetí z umělé perleti. 

Autor: redakce
Publikováno: 4.10.2020 14:27:18
Zobrazeno 24x
Kategorie: Právě vyšlo

Jak omylem získat kvalitní pušku na africké lovy. Tak by se dal shrnout do jedné věty článek s názvem Tygří puška z Kalifornie na stranách 42 až 46 říjnového čísla Střelecké revue ročníku 2020. Autor popisuje starosti se sháněním levnější, ale kvalitní a výkonné lovecké kulovnice a situaci, do které se dostal špatným kliknutím při internetové aukci. Tímto omylem ale získal pravděpodobně lepší zbraň, než čekal. 

Autor: redakce
Publikováno: 2.10.2020 14:25:29
Zobrazeno 30x
Kategorie: Právě vyšlo

V oboru loveckých opakovacích kulovnic se v posledních letech moc technických novinek neobjevilo. Spíš se jednalo o rozvíjení starších nápadů. Změny byly patrné víc na pažbách a v kombinaci ráží. Řada firem usilovně pracovala na systémech s možností výměny hlavní. Víceméně stojatý rybníček narušila firma Steyr s modelem, který jde výslovně proti stávajícím trendům. Hlaveň se nedá vyměnit a je vyrobena z jednoho kusu oceli s pouzdrem závěru. Nový typ dostal výstižné označení Monobloc. 

Autor: redakce
Publikováno: 30.9.2020 14:24:11
Zobrazeno 27x
Kategorie: Právě vyšlo

HK SOCOM Mk 23 je jedna z největších služebních pistolí. V ostré verzi by asi uspokojila jenom sběratele a milovníky pro velké rány. Ti méně nároční střelci a hlavě nadšenci pro airsoftové boje ale mohou mít model na plastové kuličky. Vypadá velmi realisticky a od originálu se odlišuje jenom značením a celkovou hmotností. 

Autor: redakce
Publikováno: 28.9.2020 14:22:33
Zobrazeno 31x
Kategorie: Právě vyšlo

Značku Chiappa u nás proslavila modelová řada netradičně konstruovaných revolverů Rhino a například samonabíjecí malorážka s bubnovým zásobníkem na padesát ran. Nově se v našich prodejnách objevila další zajímavá zbraň: Chiappa CBR-9 Black Rhino. Názvem zřejmě chce navázat na popularitu revolverů, ale je to něco mezi velkou pistolí a malou karabinou na pistolové náboje. Může tedy konkurovat civilní verzi Scorpionu EVO. 

Autor: redakce
Publikováno: 25.9.2020 14:20:18
Zobrazeno 48x
Kategorie: Právě vyšlo

V minulém čísle Střelecké revue se zákonům o zbraních věnoval jenom jeden krátký článek. Zřejmě ještě dozníval prázdninový zákonotvorný klid. Toto číslo je poněkud bohatší. Jeden článek je optimistický – rozhovor s prozbraňovým senátorem JUDr. Miroslavem Antlem, druhý je spíš pro naštvání. Název Olovo na mokřadech nepotřebuje další upřesnění. Evropská komise zřejmě bude chtít vyzkoušet postup, který se osvědčil v případě protizbraňové směrnice a protlačit zelené bludy za každou cenu. Rozhovor s JUDr. Antlem a olovo najdete na stranách 8 až 11 Střelecké revue číslo 10/2020. Vzhledem k tomu, že se blíží senátní volby, můžete se ještě podívat na straně 13 na přehled, jak se ke zbraním staví jednotliví senátoři.

Autor: redakce
Publikováno: 23.9.2020 14:11:28
Zobrazeno 44x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 10/2020

Autor: redakce
Publikováno: 23.9.2020 9:22:37
Zobrazeno 108x
Kategorie: Právě vyšlo

Přijít s něčím opravdu novým je v oboru zbraní velký problém. Chce to spoustu času a hlavně peněz. Proto se řada firem zaměřuje na více méně drobná zlepšení a úpravy již existující typů a modelů. Dokládá to série článků v zářijovém čísle Střelecké revue ročníku 2020. Na stranách14 a 15 je popis nového klonu Coltu 1911. Zajímavá je země původu: Itálie. Armi Dallera vznikla jako malá ladičská firma, ale postupně si troufala na větší celky zbraní a nyní představuje svůj první kompletní výrobek.

Autor: redakce
Publikováno: 10.9.2020 13:08:16
Zobrazeno 85x
Kategorie: Právě vyšlo

V běžném provozu je to nepohodlné, drahé a výkon nelze využít. Ale který chlap, a i mnohé ženy, by se nechtěli aspoň jednou svézt v automobilu Formule 1, případně si ho i koupit. A proto si každý milovník zbraní na světě chce nejméně jednou v životě vystřelit z pistole Desert Eagle. Ale tu si vlastně může koupit, nebo aspoň vyzkoušet, mnohonásobně víc lidí než Formuli 1.

Autor: redakce
Publikováno: 8.9.2020 13:07:08
Zobrazeno 62x
Kategorie: Právě vyšlo

Henry už víc než dvacet let není jenom jméno z historie vývoje zbraní. Nese ho americká firma, která si v éře M-šestnáctek dovolila vzít pákové opakovačky jako hlavní výrobní náplň. Nejedná se o repliky. V tradičním kabátě se skrývají moderní mechanismy upravené pro sériovou výrobu na moderních strojích.

Autor: redakce
Publikováno: 6.9.2020 13:05:52
Zobrazeno 65x
Kategorie: Právě vyšlo

Jedno staré střelecké pravidlo říká, že hlaveň střílí, ale pažba trefuje. Z toho zřejmě vycházeli u firmy Savage při tvorbě novinek na rok 2020. Tato firma je proslavená tím, že vyrábí slušné pušky za slušnou cenu a neplete se do výroby pistolí nebo revolverů. Letošní novinky jsou technicky shodné se staršími typy, ale nové jsou pažby. Platí to především pro malorážky a kulovnice. Některé pažby jsou na naše zvyklosti dost divoké a navozují dojem, že se konstruktéři inspirovali spíš u vojenských zbraní.

Autor: redakce
Publikováno: 4.9.2020 13:03:53
Zobrazeno 63x
Kategorie: Právě vyšlo

Mohlo by se zdát, že v rozruchu kolem pandemie zanikly hlasy střelců a myslivců, kteří se připojili k petici za zachování práva bezúhonných občanů na zbraň. Není to pravda. Pečlivě sledujte dění v poslanecké sněmovně. První kolo jednání o petici by mělo proběhnout už 8. září. Podrobnosti o současném stavu změn zbraňových zákonů najdete ve Střelecké revui číslo 9/2020 na straně 13.

Autor: redakce
Publikováno: 1.9.2020 13:01:34
Zobrazeno 57x
Kategorie: Právě vyšlo

Moje cesta k černému prachu začala už v klukovských letech, když jsem hltal romány od E. T. Setona a J. F. Curwooda. Obdivoval jsem zálesáky a hraničáře, kteří se nebáli vyzvat divočinu a její nebezpečí – a neodmyslitelnou společnicí každého takového dobrodruha byla puška s dlouhou hlavní, která málokdy minula cíl. Už tehdy jsem si řekl, že si jednou taky pořídím takovou flintu, jako měli Davy Crockett a Daniel Boone. 

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 1.9.2020 10:39:49
Zobrazeno 274x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 9/2020

Autor: redakce
Publikováno: 26.8.2020 10:34:06
Zobrazeno 137x
Kategorie: Právě vyšlo

Mne osobně celý život zajímala spíš střelba z krátkých zbraní. Ale obdivoval jsem, a stále obdivuji střelce, kteří dovedou s puškou přesně trefovat na velké vzdálenosti. Určitě nejsem sám. Pro zájemce o střelbu na velké vzdálenosti je určena monografie srpnového čísla Střelecké revue ročníku 2020. Na stranách 89 až 97 čísla 8/2020 najdete rozsáhlý přehled informací o disciplínách, nábojích a zbraních pro tento sport lidí s pevnými nervy a dokonalými zbraněmi.

Autor: redakce
Publikováno: 11.8.2020 11:40:53
Zobrazeno 82x
Kategorie: Právě vyšlo

Srpnové číslo Střelecké revue mohu doporučit všem čtenářů, kteří uvažují o koupi první zbraně, případně o rozšíření svého arzenálu, nebo střelbě nové sportovní disciplíny.
V čísle se totiž sešlo několik velmi zajímavých uživatelských testů.

Na začátku, na stranách 14 až 15 se můžete seznámit se zajímavou variantou CZ P-10. Má přídomek SC, tedy semikompakt. Vznikla kombinací hlavně a závěru v plné délce a těla kompaktu. Na rozdíl od staršího pokusu Beretty o podobnou kombinaci to není nevzhledný zmetek, ale docela zajímavá zbraň nejen na pohled, ale i na střelnici.

Autor: redakce
Publikováno: 8.8.2020 11:28:58
Zobrazeno 130x
Kategorie: Právě vyšlo

Název Puškařství Mařík by podle pravidel z předválečné doby měl znít Puškařství Mařík a Mařík. Jedná se totiž o společný podnik otce a syna. Podobně, jako většina českých puškařů, to nejsou jenom dobří řemeslníci, ale v nejlepším smyslu slova nadšenci pro zbraně. Vedle obchodu a běžných puškařských služeb nabízejí i řadu prací na které si hned tak někdo netroufne. Například zhotovování nových plochých pružin pro starší zbraně.

Autor: redakce
Publikováno: 5.8.2020 11:27:11
Zobrazeno 90x
Kategorie: Právě vyšlo

Název článku čtenářům neznalým právnické řeči moc neřekne. V textu je to jasnější. Autor vysvětluje, proč je tak důležité dostat několik vět o právu na sebeobranu nejen do zákona, ale i do ústavy. Měla by to být pojistka proti různým bruselským zakazovačům všeho možného, ale hlavně soukromě držených zbraní. Článek, který popisuje současný stav projednávání těchto, pro nás vrcholně důležitých, změn zákonů najdete v srpnovém čísle ročníku 2020 Střelecké revue na straně osm.

Autor: redakce
Publikováno: 2.8.2020 11:25:42
Zobrazeno 78x
Kategorie: Právě vyšlo

Střelecká revue bez monografie, to by bylo něco jako pivo bez pěny. Červencové číslo ročníku 2020 se zabývá firmou, která je u nás méně známá, ale v USA vyráběla dlouhou dobu jedinou vážnou konkurenci pákových opakovaček Winchester. Je to firma Marlin a letos slaví 150 let.

Autor: redakce
Publikováno: 10.7.2020 9:55:54
Zobrazeno 107x
Kategorie: Právě vyšlo

Ve druhé polovině Střelecké revue číslo 7/2020 najdou na stranách 64 a 65 sběratelskou lahůdku milovníci starých vzduchovek. Webley Service Air Rifle Mark II patří k těm vzácným typům, u nichž se píst pohybuje proti směru střelby. Vzduchový válec je pod hlavní, a to umožnilo udělat velmi dlouhou hlaveň.

Autor: redakce
Publikováno: 8.7.2020 9:49:18
Zobrazeno 111x
Kategorie: Právě vyšlo

Má smysl koupit z druhé ruky kulovnici na netypické náboje? O tom vypráví Mgr. Miloslav Jančík v dalším dílu volného seriálu Střelecké revue Zbraň mého srdce. Představuje poměrně starou loveckou kulovnici Husqvarna 1651 v neobvyklé ráži 358 Norma Magnum.

Autor: redakce
Publikováno: 6.7.2020 9:48:06
Zobrazeno 95x
Kategorie: Právě vyšlo

Udělat test krátké zbraně je poměrně jednoduché. Horší je, když chcete důkladně vyzkoušet pušku. Střelnic s možností bezpečné střelby na vzdálenost sto metrů a víc je u nás poměrně málo. O to zajímavější je takový důkladný test, navíc provedený se zbraní, která není mezi našimi střelci běžná. Ve Střelecké revui číslo 7/2020 najdete na stranách 40 až 43 podrobný popis zkušeností se samonabíjecí puškou Remington R-15 VTR v ráži 223 Remington. Jak naznačuje typové označení, je to klon americké klasiky, AR-15.

Autor: redakce
Publikováno: 3.7.2020 9:46:43
Zobrazeno 106x
Kategorie: Právě vyšlo