Odešel Jiří Regi Schams

Sedmého ledna nás ve věku 42 let po dlouhé a těžké nemoci opustil nadpraporčík Jiří „Regi“ Schams. Jako voják Armády České republiky se vždy snažil být nejlepší z nejlepších a zúčastnil zahraničních misí v Bosně a Hercegovině, Iráku, Kosovu a Afghánistánu. Při své poslední misi zajišťoval ochranu dánským humanitárním pracovníkům, kteří poskytovali pomoc místnímu obyvatelstvu. Při plnění tohoto úkolu jej zasáhl výbuch nálože nesené sebevražedným atentátníkem a jeho tělo bylo doslova prošpikováno střepinami. I když přežil, jedna ze střepin jej zasáhla do hlavy a téměř úplně jej paralyzovala. Nevzdal se a tvrdým cvičením se mu podařilo získat alespoň malou část pohyblivosti zpět. Věren své povaze ani v této situaci nemyslel jen na sebe a byl hlavním iniciátorem projektu Regi Base, který pomáhá zraněným veteránům nebo, v horším případě, jejich pozůstalým.

Když se zdálo, že je z nejhoršího venku, přišla další rána: lékaři mu diagnostikovali rakovinu. S tou už si jeho organismus ani železná vůle poradit nedokázaly. Ale i když věděl, že jeho dny jsou už sečteny, nepřestal se podílet na projektu, aby alespoň pomohl druhým. Do poslední chvíle dodržel své heslo: „Dokud dýchám, žiju.“
Jiří Schams měl v pražských Strašnicích vojenský pohřeb se všemi poctami. Zúčastnily se ho stovky lidí – vysocí představitelé České republiky, kamarádi a známí z armády a policie i mnoho dalších, kteří Regiho znali nebo o něm třeba jen slyšeli a chtěli jej doprovodit a uchovat si vzpomínku na něj.
Pamatujme si jej jako vzorného, skutečně profesionálního vojáka. Pamatujme si jej jako odvážného muže, který se nenechal zlomit svým zdravotním stavem a odhodlaně s ním bojoval. Ti z nás, kteří měli to štěstí, si jej mohou pamatovat jako skvělého kamaráda. Ale všichni si ho pamatujme hlavně jako hrdinu, který přišel ke svému zranění při pomoci a ochraně těch, kteří se sami bránit nemohli.

Další obrázky naleznete v přiložené fotogalerii.

Publikováno: 20.1.2015 12:14:33
Kategorie: Novinky
Zobrazeno: 151x
Foto: David Karásek