26. světový šampionát MLAIC

Vždy po dvou letech se střídají mistrovství světa a mistrovství kontinentální pořádané Muzzle Loaders Associations International Committee. Letošní vrcholný závod předovkářů, 26. Mistrovství světa MLAIC, pořádal od 28. září do 5. října Real Federación Española de Tiro Olímpico na střelnici Centro Especializado de Alto Rendimiento Juan Carlos I ve městě Las Gabias, které leží jen několik kilometrů od španělské Granady.

Mistrovství, které bylo vypsáno ve 24 disciplínách jednotlivců a 26 ve družstvech z perkusních, křesadlových a doutnákových zbraní rozdělených dále ještě na originály a repliky, se zúčastnilo 353 střelců z 24 států. Mezi nimi startovalo i patnáct zástupců naší republiky v 19 disciplínách jednotlivců a 10 ve družstvech. Z nich Ivan Kalina, Stanislav Hromada, Josef Forman, Petr Králíček, Miloslav Panský a Josef Těsnohlídek stříleli krátkými zbraněmi, tedy revolvery a pistolemi, Tereza Bursíková, Gustav Gráf, Antonín Křivák, Miroslav Malůš a Petr Viliš pak puškami. Krátké i dlouhé zkombinoval jen Miroslav Halabrín. Robert Pekárek, Jaroslav Vošoust a Zdeněk Vošoust soutěžili z brokovnic na letící cíle. Až na brokaře všichni stříleli několik disciplín. Celkem bylo ve všech mistrovských soutěžích 1506 startů, z nich 50 s replikami a 11 s originály zbraní absolvovali naši střelci. Všechny disciplíny s výjimkou Walkyrie mají jedinou kategorii, takže střílí muži i ženy společně.
Střelnice v Las Gabias je poměrně rozsáhlý areál se střelišti na 10, 25, 50 a 300 metrů včetně střeleckých stanovišť pro střelbu na letící cíle a běžící terč, na které proběhlo nedávné mistrovství světa ISSF. Na rozdíl od státní reprezentace se však naši předovkáři na místo dopravovali nikoli letecky, ale vlastními silami několika automobily a dlouhá cesta si pak zákonitě vybrala svou daň v podobě únavy.
Hned první den při přejímce zbraní se na naše střelce přilepila smůla. Jeden z komisařů, dokonce Američan, svým nešetrným počínáním nevratně poškodil Panskému spoušť u revolveru. Vzniklý problém pak měl samozřejmě negativní vliv na jeho výsledek, což se samozřejmě projevilo i na umístění družstva. Menší potíže měl i Viliš, ale drobná úprava mechanismu na místě vše vyřešila. Všechny další zbraně prošly přejímkou bez problémů.
První dva tréninkové dny zakončil průvod účastníků ulicemi města a slavnostní zahájení mistrovství  provázené výstřely z pušek a děla vojáky v historických uniformách. Naše výprava budila pozornost kopií historického praporu pojizerské střelecké jednoty, jehož výjimečnost ocenil ve svém proslovu i generální sekretář MLAIC David Bridgen.
Již při trénincích se ukázalo a následně i při soutěžích potvrdilo, že Španělé použili nepříliš kvalitní terče, jejichž materiál připomínal naše krabice na dorty. Zásahy nebyly jasně čitelné, papír se trhal a rozhodčí měli potíže s jejich vyhodnocováním.
Zmíním jen naše nejúspěšnější střelce z každé disciplíny. První den soutěží obsadili shodně hodnotná devátá místa Tereza Bursíková s 93 body s replikou perkusní vojenské pušky (disciplína Lamarmora/R) a s replikou křesadlové pušky (Pennsylvania/R) s 95 body Gustav Gráf, kterého od vítěze dělily pouhé dva body. Tereza Bursíková stejnou puškou, ale vleže na 100 m (Minie/R) skončila se 76 na sedmatřicáté pozici a s replikou perkusního revolveru (Mariette) se Josef Forman s 93 body umístil dvaadvacátý.
Další den začal disciplínou pro originální perkusní revolvery (Colt), ve které obsadil Forman s 89 body třicáté čtvrté místo. Lépe se vedlo s replikou doutnákové pistole (Tanzutsu/R) Petru Králíčkovi, který vybojoval s 91 body cenné osmé místo. Stejný nástřel přitom měli střelci od čtvrtého po deváté. Naše družstvo (Kunitomo) ve složení Králíček, Hromada a Těsnohlídek obsadilo za 266 čtvrté místo se ztrátou pouhé dva body na druhé Němce a třetí Slováky. V civilní perkusní pušce (Vetterli/R) obsadil Miroslav Malůš s 98 body osmé místo a zdatně mu krásným nástřelem 95 bodů asistovala Bursíková, která skončila devatenáctá. Družstvo (Pforzheim) Malůš, Křivák a Gráf s 280 skončilo na sedmé pozici.
Třetí den se na nás konečně usmálo štěstí a zacinkal první barevný kov. Postaral se o něj Ivan Kalina s replikou perkusní civilní pistole (Kuchenreuter/R) nástřelem 97 bodů. Po podaném protestu byl z pátého posunut na třetí místo a bronzové medaile byla jeho. Jenom o jeden bod horší Králíček skončil devátý a družstvo (Forsyth) Králíček, Forman a Hromada obsadilo s 280 body šesté místo. V jediné ryze ženské disciplíně perkusní puškou na sto metrů (Walkyrie) skončila Bursíková s 81 bodem na sedmnáctém místě.
Poslední den soutěží byl pro nás nejúspěšnější. S replikou doutnákové pušky (Hizadai/R) obsadil Malůš s 98 body šesté místo. Shodný nástřel měli střelci od druhého po sedmé místo, od stříbra Malůše dělil jen o 6 mm dál od středu terče umístěný nejhorší zásah. Družstvo (Hinawa) Malůš, Gráf a Křivák bylo s 263 čtvrté. Střílelo se i na brokové střelnici kde s replikou perkusní brokovnice (Lorenzoni/R) obsadil se 43 zasaženými holuby Zdeněk Vošoust deváté místo a družstvo Z. Vošoust, Pekárek a J. Vošoust se 113 skončilo sedmé.
Jediná disciplína střílená z krátkých zbraní na vzdálenost 50 m je určená pro perkusní revolvery. S originálním revolverem (Donald Malson/O) vystřílel se 77 body Forman šesté místo. Bronzovou medaili s replikou (Donald Malson/R) za 84 získal Stanislav Hromada. Je obdivuhodné, že se na tuto vzdálenost někdo trefí do terče s původně vojenskou zbraní starou sto padesát let a umístit deset hodnocených zásahů do černého je skutečné umění. To prokázali naši střelci vrchovatou měrou, neboť v soutěži družstev (El Alamo) Hromada, Kalina a Forman se značným náskokem s nástřelem 242 bodů získali zlaté medaile.
Úplně nakonec pořadatelé vyhlásili výsledky disciplíny Remington/O (součet výsledků z disciplín Colt a Donald Malson), a Remington/R (Mariette a Donald Malson). S originálním revolverem skončil se 166 Forman osmý, s replikou nástřelem 175 bodů obsadil Hromada čtvrté místo. Stejný nástřel měl i Belgičan na třetím místě, Hromadu z něj ale odsunul vyšším nástřelem v Mariette.
V celkovém hodnocení úspěšnosti jednotlivých států podle získaných medailí skončila naše výprava za jedno zlato a dva bronzy na třinácté příčce. Suverénně nejlepší byli Němci s třiceti zlatými, čtrnácti stříbrnými a šestnácti bronzy. Na mistrovství padly čtyři nové rekordy v jednotlivcích a osm ve družstvech, jedenáct v jednotlivcích a dva ve družstvech byly vyrovnány.
I přes skromné amatérské poměry, ze kterých naši předovkáři vycházejí, tedy bez trenérů, soustředění, rehabilitace či fyzioterapie, se jim již nějakou dobu docela daří držet krok se světovou předovkářskou špičkou. Dokázali to kromě získaných medailí i řadou hodnotných umístění těsně pod stupni vítězů na tomto vrcholném světovém šampionátu.

Fotky ze závodů naleznete v přiložené fotogalerii.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 14.11.2014 11:01:53
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 276x