300 AAC Blackout

Pro zájemce o zbraně je to známá značka poměrně nového náboje. Název náboje je typická americká slovní hříčka. Pojem blackout známe jako plošný výpadek elektrického proudu. Ale má i další významy, vystihující účinek náboje, například upadnutí do bezvědomí, nebo zatemnění. Náboj vyvinula společnost Advanced Armament Corporation (AAC).
Měl dosahovat přinejmenším stejných balistických hodnot jako 7,62x39 mm Kalašnikov, ale musel spolehlivě fungovat v zásobnících pro pušku M16 a po výměně horního dílu s hlavní a komorou této ráže i v puškách řady M16. Zatím to vypadá, že zadání bylo úspěšně splněno. Náboj přijali nejen sportovci a lovci, ale už i několik armádních zvláštních jednotek různých armád.

AAC nedělá jenom náboje, můžete mít i kompletní zbraně na běžné i nově vyvinuté náboje. Většina těchto zbraní je ovšem v USA a na našich luzích a hájích je jich poskrovnu. Náboje se již vyrábějí sériově a jsou k dostání ve dvou základních verzích – podzvukové a nadzvukové. Autor článku 300 AAC Blackout v devátém čísle Střelecké revue ročníku 2019 na stranách 33 až 37 měl možnost důkladně vyzkoušet nejen náboj, ale i zbraň pro něj určenou a vyrobenou firmou, která náboj vyvinula. Dozvíte se, jak fungují různé laborace od několika výrobců. Uvedeny jsou i zkušenosti z vlastní výroby nábojnic a střelby s přebíjenými náboji. Výsledky jsou velmi zajímavé.

Autor: redakce
Publikováno: 6.9.2019 9:49:23
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 96x