AVZO Budišov nad Budišovkou:

Zahájení nové sportovní sezony
Začal nový rok a spustili jsme naše sportovně střelecké soutěže. Je dobré pokračovat v osvědčených akcích. Některé z těchto soutěží se postupně stávají pěknou tradicí setkávání sportovců s velmi náročným sportem. Velmi náročným především na přísné dodržování zákonů, předpisů a pravidel, a to po celou dobu – příprava, cesta, soutěž i cesta zpět. Prostě, naše sportovní nářadí je vždy přísně sešněrováno přísnými předpisy, a pokud chceme i v budoucnu tento sport provozovat, musíme to respektovat. Z tohoto hlediska se dá říci, holt to není pro všechny, je to sport pouze pro zodpovědné.

Moravská lucerna je jedna ze specifických soutěží a pomalu se chystá být tradicí. Letošní ročník již byl v pořadí třetí. Opět se vydařil, sešli jsme se ještě za světla, vše jsme přichystali. Příchozí soutěžící se zaregistrovali a podepsali poučení. Do úplného setmění jsme měli trochu času na posezení s občerstvením a probráním všeho důležitého.
Po setmění proběhlo zahájení s ukázkami a poučením, jak bezpečnosti, tak o postupu při soutěži. Proběhla krátká diskuze k upřesnění. Na střelišti mohli účastníci používat pouze neoslňující lucerny.
Vlastní střelba probíhala ve směnách na šesti stanovištích. Vzhledem k časovým limitům, pro samonabíjecí zbraně 7 sekund a pro opakovací zbraně 14 sekund, jsme začali s kratšími časy.
Při rožnutých reflektorech na stolech před střelci svítících na terče a na pokyn řídícího střelby nastoupilo prvních šest střelců na stanovištích 1–6. Další pokyn, zbraně nabít a hlásit připravenost. Postupně každý hlásí podle čísla stanoviště připravenost. Jakmile je celá směna připravena, světla zhasnou a za chvíli rožnou, což je čas ke střelbě. V první směně tedy po sedmi sekundách se opět zhasnou, což je konec střelby. Po chvilce se rožnou a následuje kontrola vybití zbraní, následuje pokyn k terčům.
Již od prvních výsledků se ukazuje, že letos budou vynikající a vyrovnané výsledky. Po odstřílení samonabíjecích se střílejí opakovací, tj. v čase 14 sekund.
V průběhu celé akce se zapojili všichni účastníci ve všech potřebných činnostech ve spolupráci se zkušeným týmem pořadatelů. Za dynamický a bezproblémový průběh musíme tedy všechny pochválit a poděkovat jim. Stejně vysoko hodnotíme jednoznačnou kontrolu a bezpečnou manipulaci se zbraněmi.
Vyvrcholením soutěže je slavnostní vyhlášení výsledků. Na prvním místě se umístil Antonín Kopečný z AVZO Odry s téměř neuvěřitelným výsledkem 174 bodů ze 180 možných. Na druhém místě František Šťastný z téhož klubu. Na třetím místě se umístil zástupce z našeho klubu Pavel Opletal ml. Soutěže se celkem zúčastnilo 13 závodníků. Sedm z Avzo Budišov n. Bud., pět z Avzo Odry a jeden ze Staré Bělé. Všichni účastníci obdrželi drobné dárky na památku. Poděkování patří také sponzorům CZ UB, BOIS Opava a MNO.

Autor: redakce, Pavel Opletal st.
Publikováno: 18.3.2017 12:51:03
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 91x