Bitva o pevnost Dolní Kounice

Jaro 1945 se neslo ve znamení konce nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva. Německá armáda doplňovaná pozůstatky maďarských sborů již neměla jak zacelovat své smrtelné rány a ustupovala na všech frontách, až do nitra Říše a českých zemí.
V dubnu posledního roku 2. světové války se již obyvatelé Moravy i Rakouska setkávali s vítězícími vojáky v sovětských, rumunských a bulharských uniformách, kteří společně přinášeli vytoužený mír. Protivník však nespal, a v polích jihozápadně od Brna se ještě koncem dubna odehrávaly intenzivní bojové operace. Ke krvavým srážkám docházelo také v oblasti vinařského městečka Dolní Kounice s dominantou v podobě starobylého hradu.

Připomínka bojů o kounickou pevnost po 72 letech se uskuteční poprvé 22. dubna letošního roku v Dolních Kounicích, opět pod zasvěceným vedením společnosti Renata (Dan Urbánek) a KVH Osten.
I letos se návštěvníci mohou těšit na setkání s asi 250 členy klubů vojenské historie ve stejnokrojích zúčastněných stran, s doprovodem dobové vojenské techniky. Jako vždy předtím, i letos nebude chybět tradiční burza militárií, nostalgický fotoateliér, polní pošta atd.
A mimo jiné, v Dolních Kounicích, vzdálených nějakých 25 km od Brna, je toho k vidění mnohem víc včetně možnosti ochutnávky zdejší proslavené odrůdy vína – frankovky.
Takže, na shledanou v Dolních Kounicích!
Více na: www.bojoveukazky.cz

Autor: redakce, Edgar Pachta
Publikováno: 23.3.2017 20:52:34
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 159x