BOJ O BRNĚNSKOU PŘEHRADU

Opět je tu jaro, a s ním nerozlučně spjaté výročí osvobození naší vlasti v závěrečné fázi druhé světové války v Evropě. Zvlášť těžké boje probíhaly v dubnu před 74 lety v okolí Brna. Tehdy měli němečtí okupanti v plánu vyhodit do povětří Brněnskou přehradu, což mělo zpomalit postup sovětské a rumunské armády. Díky hrdinství členů našeho odboje i aktivitě spojeneckých vojsk se této katastrofě podařilo zabránit. Sovětským střelcům, kozákům, tankistům a dalším se po prudkém boji podařilo obsadit hrad Veveří, který sloužil jako výcvikový a posádkový objekt jednotkám Wehrmachtu a Zbraní SS.

Cenné svědectví o těchto událostech z konce dubna 1945 nám podávají vzpomínky současnice, Dr. Hany Kubínové, zaznamenané v roce 2006 Vlastimilem Schildbergerem starším. Z těchto vzpomínek také vycházeli organizátoři letošní akce při psaní scénáře bojových ukázek.
Organizování první ze série akcí připomínajících osvobození Brna se tentokrát ujalo sdružení Acaballado ve spolupráci s ÚMČ Brno - Bystrc, správou hradu Veveří a s podporou Jihomoravského kraje, které již řadu let pořádá zejména ukázky bojů, táborového života atd. z období napoleonských válek. Dlouhodobé zkušenosti a profesionální přístup pořadatelů se jistě projeví i v tomto případě.
Zahájení akce pod názvem „Hrad Veveří, připomenutí 74. výročí osvobození Brna“ proběhne v pátek 12. dubna 2019. Toho dne mezi 13. a 17. hodinou bude probíhat statická ukázka bojové techniky, výzbroje a výstroje tehdejších armád, kombinovaná s historickými vstupy, hudbou, komentáři historiků atd. Poté se kolona historických vozidel přesune na hrad Veveří.
V areálu tohoto skvostu středověké pevnostní architektury, vévodícímu Brněnské přehradě, bude také pořádána stěžejní část akce v sobotu 13. dubna. Již od rána si návštěvníci budou moci prohlédnout zde vybudované sovětské i německé ležení, sídla štábů armád, vojenské lazarety, polní poštu a další zajímavosti navozující atmosféru posledních dnů krvavého konfliktu. Od 10.00 h zde budou probíhat ukázky dobových zbraní a uniforem, života v protektorátu Čechy a Morava, ukázka módy 40. let, vše s odborným komentářem.
Akce vyvrcholí ve 14 hodin v podobě dynamické ukázky útoku sovětských kozáků na německou kolonu a bojů v okolí přehrady 26. dubna 1945, podkreslené výtažky ze vzpomínek Dr. H. Kubínové v audio podání známého dabingového režiséra Jiřího Balcárka. Celý program bude ukončen v 17.00 h, kdy bude také uzavřen hrad.
Podotýkám, že akce se zúčastní kolem 220 členů vojenskohistorických klubů z ČR, SR a Ruské federace. Samozřejmě nebude chybět množství dobových zbraní a vojenské techniky vč. slavného sovětského středního tanku T-34, nebo německého kolopásového transportéru Pkzf 252, známého jako „Hakl“.

Program akce naleznete zde.

A pro úplnost – zajímavou a poučnou akci, přibližující divákům dobu před osmi desetiletími, je možné spojit s plavbou parníkem po Brněnské přehradě, nebo s návštěvou expozic hradu. Samozřejmě, že zde nebude chybět ani nabídka občerstvení. Nezbývá tedy, než si přát pěkné počasí, dobrou náladu a příjemné zážitky.
Tak nashledanou na Veveří!

Pozvánku naleznete zde.

Autor: redakce, Edgar Pachta
Publikováno: 14.3.2019 9:41:23
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 163x