Feodosia 1941/2017

V sobotu 28. ledna se v areálu Markland ve Skalici nad Svitavou uskutečnilo tradiční zimní setkání klubů vojenské historie, předvádějících rekonstrukci bojů z období druhé světové války, tentokrát na téma „boj o ztracené město Feodosia“. Ačkoli občanské sdružení Renata zastoupené Danem Urbánkem pořádá lednovou „zimní bitvu“ již pěknou řádku let, na půdě skalického Marklandu to bylo letos poprvé, pokud nepočítáme malou akci, která proběhla již vloni v září.

Terén Marklandu s řídkým stromovím a protínaný meandrem řeky Svitavy není velký co do rozlohy, ale přímo vybízí k provozování činnosti spojené s vojenskou historií. Kolem stovky členů KVH z ČR a Slovenska, stejně jako téměř 500 diváků se sem vměstnalo pohodlně, a vešlo by se i víc. Vzhledem k tomu, že charakter počasí, které nám dopřála letošní zima, byl i poslední lednovou sobotu v „dobovém“ stylu, všichni uvítali také přítomnost stánků s teplým občerstvením. Další stánky nabízely repliky dobových odznaků, vyznamenání a další militaria.
Přístavní město Feodosia (Theodosia – Bohem daná), ležící na Krymu při vstupu na Kerčskou šíji, není u nás moc známé, ale má bohatou a pohnutou historii. Bylo založeno v 6. stol. př. n. l. řeckými kolonisty, poté bylo součástí římské a byzantské říše. Ve 13. století je ovládli Tataři, po nich sem rozšířili své impérium Janované; tehdy bylo město známé pod názvem Kaffa (Kefe). Od 15. stol. zde 300 let zde hospodařili osmanští Turci, které nakonec v roce 1771 vyhnala vojska carevny Kateřiny II. V ruských rukách je Feodosia od té doby až dodnes.
Výjimku představuje období Velké vlastenecké války, když v listopadu 1941 tuto důležitou námořní základnu na březích Černého moře obsadila vojska nacistického Německa a jeho spojenců.
Ve dnech 26.–30. prosince 1941 se u přístavu vylodil velký výsadek Rudé armády, a Feodosia se na tři týdny znovu stala sovětskou. To však nemělo dlouhé trvání, neboť již 18. ledna následujícího roku bylo město znovu ovládnuto německými jednotkami, což trvalo až do dubna 1944. Tehdy se dočkalo definitivního osvobození Rudou armádou.
Scénář letošní bojové ukázky, vypracovaný KVH Osten, čerpal právě ze situace na konci roku 1941, kdy ve Feodosii proběhl úspěšný sovětský výsadek. První výstřely v Marklandu tedy zazněly 28. ledna 2017 krátce po 13. hodině. Jednotky wehrmachtu v pevných pozicích kladly houževnatý odpor rudoarmějcům, překonávajícím s podporou polního dělostřelectva vodní tok. Krátce nato jim však vpadla do boku rumunská pěchota podporovaná tanketkou (velmi zdařilou replikou tančíku Praga AH IV-R předválečné československé provenience), což spolu s německým protiútokem sovětské vojáky načas zastavilo. Přesně mířená palba sovětské artilerie však obrněnce vyřadila z boje, načež střelci pozemních sil spolu s námořníky Černomořské flotily vyrazili na zteč. S mohutným „Urá!“ zahnali na ústup Rumuny a zmocnili se německých postavení.

Tak jako ve skutečnosti před 76 lety neměli rozhořčení rudoarmějci – pod vedením komisařů – pražádné slitování se zajatci, raněné a zdravotnice nevyjímaje. Tři čtvrtě hodiny trvající bitva skončila vítězstvím sovětských zbraní.
Ačkoli celou dobu drobně sněžilo a panoval třeskutý mráz, účinkující i diváci si přišli na své. Členové KVH v perfektně vyladěných uniformách, s dobovou výzbrojí a technikou se ovšem již těší na další tradiční akci, tentokrát při příležitosti osvobození Brna Rudou armádou v roce 1945. Ukázky bojů z konce druhé světové války pořádalo sdružení Renata již téměř čtvrt století, pravidelně v Ořechově, letos však čeká na návštěvníky překvapení. Pevnost na předpolí Brna, obsazenou německými a maďarskými jednotkami, budou rudoarmějci a jejich spojenci dobývat v Dolních Kounicích, malebném vinařském městečku nedaleko moravské metropole. Akce se bude konat v sobotu 22. dubna 2017 (www.bojoveukazky.cz).
Fotografie byly použity s laskavým svolením Františka Petermanna (http://starec.rajce.idnes.cz).

Autor: redakce, Edgar Pachta
Publikováno: 1.3.2017 13:16:36
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 86x