Flobert – 200 let

Jen nemnozí konstruktéři se mohou pochlubit tím, že se po nich jmenuje celá kategorie zbraní. Dvousté výročí narození by letos slavil vynálezce, jehož zbraně nebojovaly v žádné válce, nebojovalo se s nimi na Divokém západě a nebyl s nimi zastřelen žádný potentát. Jmenoval se Luis Nicolas Auguste Flobert.
Flobert a jeho zbraně a náboje mají jednu specialitu. Neuchytily se v USA. Na tamější poměry byly příliš slabé. Prokazatelně se však staly základem prvních malorážkových nábojů, v Americe původně známých jako 22 Smith & Wesson, dnes vyráběné po celém světě jako 22 Short.

V Evropě umožnily sériovou výrobu levných i luxusních zbraní pro střelbu v omezených prostorách veřejných střelnic a pro takzvanou salonní střelbu v domech bohatších měšťanů a šlechticů. Později se staly i loveckými zbraněmi pro lov nejmenší zvěře. Naši dědové je znali pod označením ptáčnice.
Dnes patří flobertky ve většině evropských zemí ke zbraním nepodléhajícím registraci. Jejich počáteční energie je obvykle omezena na 7,5 J, pro lovecké účely jsou tedy už nepoužitelné. Ale pořád je to zbraň, která při výstřelu umí prásknout a na vzdálenost kolem deseti metrů i slušně trefuje.


Flobertovu výročí jsou v devátém čísle Střelecké revue ročníku 2019 věnovány dva články. Na stranách 64 až 65 představujeme pod titulem Na počest pana Floberta omezenou sérii flobertkových revolverů Alfa-Proj. Bude to možná jediná výroční zbraň tohoto typu, zdá se, že ostatní výrobci si výročí nevšimli.
Další článek na stranách 66 až 70 s titulem Flobert – 200 let je věnován osobě pana Floberta a jeho následovníkům a flobertkám od jejich vzniku až po dnešek.

Autor: redakce
Publikováno: 9.9.2019 9:56:00
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 131x