Mauser podle Jelena

Historii československé zbrojní výroby lemuje řada zvučných, ale i méně známých či pozapomenutých jmen... Prvními lety existence samostatné republiky, …, se prolíná postava Rudolfa Jelena – neúspěšného, avšak neúnavného konstruktéra.

Citátem z úvodního odstavce bych chtěl upozornit na monografii Střelecké revue číslo 10/2020. Pod názvem Mauser podle Jelena je představena zajímavá postava, spojená s výběrem a zaváděním jednotné pěchotní pušky a dalších zbraní pro armádu nové republiky. 

Podle pamětníků Rudolf Jelen trochu připomínal daleko slavnějšího Járu da Cimrmana. Všechno znal, vše viděl a vše uměl daleko líp, než ostatní. Zavaloval patentový úřad svými patenty na zlepšení zbraní. Obsáhlý je údajně i archiv jeho podání velitelství československé armády. Mezi zájemci o zbraně jsou asi nejznámější jeho návrhy na úpravy pušek Mauser. V monografii najdeme nejen Jelenův životopis, ale i konkrétní ukázky jeho úprav, dokumentovaných na puškách ze sbírek Vojenského historického ústavu. Jelenovy mauserovky jsou na stranách 85 až 96.

Autor: redakce
Publikováno: 6.10.2020 14:28:38
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 27x