MLADĚJOV - BLOSDORF

VZPOMÍNKA NA VELKOU VÁLKU
V sobotu 24. srpna 2019 bude v obci Mladějov (okres Svitavy) pořádána tradiční akce, připomínající boje v Karpatech v období Velké války. Ukázek bojů i táborového života, tentokrát v roce 1915, se zúčastní kolem 200 členů vojensko-historických klubů z ČR i sousedních zemí, s mohutnou palebnou podporou v podobě děl a kulometů. K bojové ukázce bude využit i vlak tažený parní lokomotivou na zdejší úzkokolejce.

Bojů se zúčastní také tři repliky obrněných automobilů. Na straně Centrálních mocností (tedy Německa a Rakousko-Uherska) to budou obrněnce Romfell a Russo-Balt. První z nich byl zdařilým výsledkem spolupráce c. a k. důstojníků Romanica a Fellnera (název Romfell vznikl spojením částí jmen obou konstruktérů) z roku 1915. Spolu s obrněnými vozidly jiných značek sloužil v sestavě K.u.K. Panzerautozug Nr.1, a ještě v roce 1919 jej používali vojáci Maďarské republiky rad.
Stroj Russo-Balt má zajímavý příběh. Tato auta byla produktem Rusko-Baltických závodů v Rize, tehdy na území carského impéria, v celkovém počtu 19 kusů. Zdejší replika obrněného vozu, vyrobená na podvozku multikáry, však dokumentuje rčení, že ve válce se situace mění každým okamžikem. Coby kořistní exemplář jezdí a bojuje v rakouských barvách.
Na ruské straně do boje zasáhne „broněvik“ značky Austin, jehož výrobou – zpočátku licenční, později s ruskými specifiky – se před více než sto lety zabývaly Putilovské závody v Petrohradě. Replika našeho Austinu je zajímavá hned ze dvou důvodů. Zatímco standardní obrněnce tohoto typu měly dvě kulometné věže, tato verze je pouze jednověžová a – z dnes již neznámých důvodů – byla sestavena z částí vozů Austin 1. a 2. série. Tohoto obrněnce se v roce 1918 zmocnili čs. legionáři (stál na plošinovém vagónu bolševického obrněného vlaku, který padl našim do rukou v sibiřském městě Penza) a pokřtili jej jménem „Juráš“. Vůz je na první pohled nápadný, protože má na věži namalovaný symbol úderných jednotek – lebku a zkřížené hnáty.
Stojí za zmínku, že automobilka Russ-Balt, dnes na území Lotyšska, „vstává z mrtvých“. V současnosti však nenabízí obrněná vozidla, ale luxusní osobní automobily za pohádkové ceny.
Akci tradičně pořádá Společnost Renata, jejíž členové Vás srdečně zvou.

Edgar Pachta (Osmanská císařská armáda),
Dan Urbánek (c. k. armáda)

Autor: redakce
Publikováno: 23.7.2019 13:50:52
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 28x