Nabídka článků z čísla 9/2020

Přijít s něčím opravdu novým je v oboru zbraní velký problém. Chce to spoustu času a hlavně peněz. Proto se řada firem zaměřuje na více méně drobná zlepšení a úpravy již existující typů a modelů. Dokládá to série článků v zářijovém čísle Střelecké revue ročníku 2020. Na stranách14 a 15 je popis nového klonu Coltu 1911. Zajímavá je země původu: Itálie. Armi Dallera vznikla jako malá ladičská firma, ale postupně si troufala na větší celky zbraní a nyní představuje svůj první kompletní výrobek.

Hned na dalších stranách najdeme ZEV Z320 X. Na první pohled připomíná nějakou variantu na Glocka. Až po upozornění autora si všimneme malých rozdílů, které prozrazují odlišný původ, vzorem je SIG Sauer P320. Je zřejmé, že stále více firem bude využívat ukončení platnosti patentů a tak se varianty budou množit.

 

 

Na straně 18 je představena varianta pistole vytvořená původním výrobcem. Pro české čtenáře bude zdrojem vtipů rozlišovací označení modelu. Novinka americké pobočky FN má totiž označení FN 509 Midsize MRD. Asi s vývozem do Čech nepočítali.

 

 

 

Na aukcích historických zbraní se občas objeví naprosto šokující unikáty. Jeden z nic objevil Mgr. Jan Tetřev. Je to větrovka se vzhledem křesadlové pistole. Staré větrovky bývají nápadné neforemnou bublinou tlakové nádoby před lučíkem, nebo kovovou rukojetí, která skrývá vzduchojem. U této pistole londýnského puškaře Bate podobný rušivý prvek nenajdete. Kam schoval tlakovou nádobu a další podrobnosti o této zajímavé konstrukci najdete na stranách 60 a 61.

Autor: redakce
Publikováno: 10.9.2020 13:08:16
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 86x