NAPOLEONSKÁ STRÁŽNICE

Jarní den na moravské dědině. Život zde probíhá poklidně, v rámci zažitých zvyklostí a zdá se, že jej nic nemůže narušit. Je však válka, další z řady těch, které vede habsburská monarchie proti velkému Napoleonovi. Do vesnice vchází zásobovací jednotka. Vesnický rychtář, který je předveden před velitele, poslouchá s třesoucími se koleny výčet proviantu pro množství vojáků, obroku pro stovky koní – a ještě aby hodně z toho dodali na vlastních vozech. Strohá slova důstojníka znějí jako těžký ortel. Unavení vojáci se mlsně ohlížejí za ženskými, jejichž sukně se občas mihnou mezi chalupami, odhadují velikost a obsah vinných sklepů, stojících v řadě opodál. Najednou odněkud práskne výstřel a do vesnice se s řevem hrne nepřítel. Ani on dnes nechce přijít zkrátka. Válečné jeviště se v okamžiku téměř ztrácí pod příkrovem dýmu výstřelů a oblak zvířeného prachu, skrze něž začínají probleskovat plameny na doškových střechách. Venkovská idyla je vystřídána obrazem Dantova pekla.

I takto nebo velmi podobně mohl probíhat jeden den na vesnici (nejen moravské) v dramatickém období napoleonských válek. Tento druh válečných strastí hodlají předvést návštěvníkům skanzenu v jihomoravské Strážnici (okres Hodonín) v sobotu 4. května členové i hosté spolku Acaballado. Pod vedením Ivana Vystrčila, předsedy spolku, již řadu let probíhají akce s vojensko-historickou tematikou na zámku ve Slavkově u Brna, na hradě Veveří, ve Znojmě či v Sokolnicích u Brna. Ikonou těchto aktivit se stala fiktivní postava Jana Nepomuka Prokeše, vojáka tehdejší rakouské armády. Letos ve strážnickém skanzenu však uslyšíme hlas Prokešovy sestry Marty, jejíž zážitky budou podtrhovat atmosféru doby před více než 200 lety.

 

Aakce bude probíhat v sobotu 4. května v areálu skanzenu lidové architektury ve Strážnici. Skanzen bude přístupný pro veřejnost od 10 do 17 hodin, ukázka bojů započne ve 14 hodin (viz mapka vytvořená studiem Ekipagrafik, www. ekipagrafik.cz). Akce se zúčastní na 200 členů klubů vojenské historie z ČR i zahraničí, s 30 koňmi, dělostřelectvem a dalším příslušenstvím. Po celý den bude možné sledovat vojáky při výcviku a běžném táborovém životě, chybět nebude ani prodej militárií a suvenýrů, stánky s občerstvením apod. (více na www. acaballado.cz). 
Edgar Pachta 
Ilustrační foto: Karel Návoj, 2. bugský kozácký pluk; Vlastimil Dostalík, 1. hulánský pluk Merveldt.

Akce bude probíhat v sobotu 4. května v areálu skanzenu lidové architektury ve Strážnici. Skanzen bude přístupný pro veřejnost od 10 do 17 hodin, ukázka bojů započne ve 14 hodin (viz mapka vytvořená studiem Ekipagrafik, www. ekipagrafik.cz). Akce se zúčastní na 200 členů klubů vojenské historie z ČR i zahraničí, s 30 koňmi, dělostřelectvem a dalším příslušenstvím. Po celý den bude možné sledovat vojáky při výcviku a běžném táborovém životě, chybět nebude ani prodej militárií a suvenýrů, stánky s občerstvením apod. (více na www. acaballado.cz). 

Edgar Pachta 

Ilustrační foto: Karel Návoj, 2. bugský kozácký pluk; Vlastimil Dostalík, 1. hulánský pluk Merveldt.

 

Autor: redakce
Publikováno: 1.5.2019 15:00:48
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 130x