Podzimní LOS v Žalanech

Stejně jako vloni uspořádal Klub vojáků v záloze Teplice podzimní závod v lidové obranné střelbě. Přesto, že předpověď počasí nedávala příliš nadějí na krásný slunný den, na střelnici v Žalanech se 16. 11. 2014 sjelo 80 střelců. Během dne všichni párkrát zmokli a užili si i trochu toho bláta, ale na půlku listopadu bylo poměrně teplo, kolem 9 °C.

Všichni závodníci prošli šesti náročnými situacemi, z nichž nejnáročnější byla asi stage 1. Ta byla také pro všechny závodníky velkým překvapením. Stage 1 měla terče i na 50 m! Mezi často diskutovaná témata patří při závodech v obranné střelbě vzdálenost terčů. Mezi střelci převládá názor, že terče by měly být umístěny poměrně blízko, neboť obrana palnou zbraní na vzdálenosti větší, než téměř kontaktní, je před případným soudem v reálu těžko obhajitelná. Praxe při výkladu práva na osobní obranu je v naší malé zemičce opravdu velmi nejednotná a nezřídka je některými soudci právo na obranu života, zdraví a majetku doslova popíráno. A to i v situacích, kdy se obránce bránil na kontaktní vzdálenost. Jak by to dopadlo u našich soudů, kdybychom se bránili na vzdálenost 20 m nebo třeba 25 m anebo dokonce na 50 m, toť otázka.
Protože LOS je nejen o střílení, ale i o výchově k odpovědnosti použití zbraně při obraně v reálné situaci, snažil se pořadatel vytvořit situace s co největším přiblížením se k realitě. To je koneckonců v Žalanech již tradice. Hned v první situaci měli závodníci možnost se přesvědčit, že si lze představit obrannou situaci, kdy obrana střelnou zbraní na větší vzdálenost, je možná. Tedy pokud není zákon soudem účelově překrucován a právo na obranu není soudem obránci upíráno. Ne vždy je prostě možné se spasit útěkem. V situaci jedna je člen mysliveckého sdružení na posedu a monitoruje zvěř. Dělá foto i video, proto si ani kulovnici nebral s sebou. Náhodně natočí skupinku pytláků. Ti nechtějí před soud za pytláctví a tak se rozhodli zmocnit se nejen fotodokumentace, ale též skoncovat se svědkem své činnosti. Na posed začnou létat kulky z jejich kulovnic. Myslivec se může nechat zastřelit, anebo se pokusit se bránit s krátkou zbraní, kterou při sobě nosí na obranu. Možná bych se u soudu dozvěděl, že jsem se měl nechat zastřelit, anebo že mě ti pytláci střelbou jen strašili, abych jim vydal fotodokumentaci. Kdo ví, já bych v takové situaci střílel.
Ostatních 5 situací bylo již na relativně krátké vzdálenosti od 3 do asi 12 m. Ukázalo se, že když střelci trénují jenom na tyto krátké vzdálenosti, často ani netuší, že jejich zbraně nemají správně nastavena mířidla. To se významně projevilo při střelbě na stage 1, kde zásahy na vzdálených terčích byly nezřídka hodně mimo osu terčů, pokud vůbec na terči byly. Není proto na škodu občas potrénovat klasickou mířenku na „větší“ vzdálenost. Vždyť mířenka je u střelby základ. Střílet rychle nestačí, je potřeba se také trefovat. Kompletní výsledky ze závodu lze najít na http://los.zbranekvalitne.cz/zavody/401/ . Kdo se o střelbu dle pravidel LOS zajímá více nebo by se jí chtěl i věnovat, jistě ho mohou inspirovat fotky, které lze najít na http://honza-senior.rajce.idnes.cz/Podzimni_LOS_-_16.11.2014/# .

Jan Prepletaný
předseda KVZ Teplice

Autor: redakce, Jan Prepletaný
Publikováno: 20.11.2014 11:15:10
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 306x