Zbrojní zákony Evropy: Finsko

Finsko je druhá nejozbrojenější země Evropy – má kolem 40 zbraní na sto obyvatel. Je to pravděpodobně dáno místní tradicí lovu a také soběstačností v obraně – ačkoli se finské ozbrojené síly účastní cvičení NATO, Finsko členem této organizace není. Má však povinnou vojenskou službu a solidní základnu dobrovolníků, kteří se připravují k obraně země v rámci státem podporovaných organizací.

Tímto úvodem pokračuje seriál Davida Karáska o zbrojních zákonech v Evropě. Rozdělení zbraní do skupin je ve Finsku podobné jako u nás. Podobné jsou i požadavky na věk, občanskou spolehlivost a zdravotní způsobilost. Hlavní odlišnost je v tom, že ve Finsku neexistují zbrojní průkazy a zkoušky na zbrojní průkaz. Mají zde i podobná nákupní povolení jako u nás, ale zdůvodnění k žádosti o povolení není tak formální jako u nás. Zajímavý je i seznam platných důvodů k nabytí zbraně. Některé odchylky by pro nás byly nepřijatelné. Například je téměř nemožné získat zbraň na sebeobranu.
Podrobnosti o tom „jak to dělají ve Finsku“ najdete v článku Zbrojní zákony Evropy: Finsko na straně 9 Střelecké revue číslo 9/2019.

Autor: redakce
Publikováno: 2.9.2019 9:45:22
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 83x