Jarní LOS 2017

Kvalitní závod v LOS (puška, 7. 5. 2017) lze u nás v Česku úspěšně dělat jen na některých střelnicích. Nejen technické zázemí střelnice je však důležité. Dobrý závod dělají v LOS pěkné střelecké situace a kvalitní rozhodčí. Vymyslet pěkné střelecké situace považuji za nejtěžší. Střelecká situace stojí v LOS na příběhu, legendě. V LOS pořadatel nemůže jen tak nějak nainstalovat terče a zástěny do prostoru a pak na ně nechat střílet. V LOS se snažíme nejen si jako sportovci pěkně zastřílet, ale snažíme se také střeleckou veřejnost vychovávat k bezpečnému a zákonnému používání zbraně.

Správně vymyšlená legenda zadává, alespoň rámcově, důvod použití zbraně podle zákona. Tedy v případech obrany nebo krajní nouze. Ne vždy se to pořadatelům povede tak, aby nad zpracovanými legendami nekroutili právníci z našich řad hlavou. Ale kdo dnes dokáže s jistotou říci, jak naše obranné počínání posoudí soud v reálné situaci. Proto jsou skvělou inspirací skutečné události, o kterých již víme, jak soud rozhodl a také události z naší historie. U závodů z pušky to pak platí dvojnásob. Ono vymyslet důvody použití pušky v obranné situaci není vůbec snadné. Pušku většina z nás běžně nenosí pod kabátem, aby se s ní bránila nenadálému útoku agresora. Na to většině z nás stačí zbraň krátká. Pro závody v pušce hledají pořadatelé proto inspiraci nejčastěji v historii. Obrana národa v souladu s historickými událostmi se pro pušku přímo nabízí.
V Žalanech u Teplice je už tradičně jarní závod v pušce dle pravidel LOS spojen s květnovým povstáním lidu ČR v roce 1945 proti nacizmu a německým okupantům. Vloni prvně byly v LOS z pušky v tomto závodě odzkoušeny speciální malované terče znázorňující celkem reálné postavy německých vojáků. No postavy, spíš by se dalo říci postavičky. Terče jsou opravdu malé a jejich zasahování dělá při závodech potíže téměř všem účastníkům. Ale je to závod v pušce a tady se předpokládá střelba na větší vzdálenosti. Ty na našich střelnicích chybí a tak se musí alespoň simulovat malými terči. Protože po loňském odzkoušení těchto terčů jsme na ně zaznamenali jen pozitivní ohlas, zařadili jsme do jarního závodu v pušce tyto terče i letos. Ukázalo se, že největší potíže dělal závodníkům dvojitý terč motohlídky s kulometčíkem v sidecaru, česky řečeno v sajdce. Přes spoustu missů převládalo mezi střelci nadšení. LOS nás prostě baví.
Závod měl 6 samostatných situacích, které střelci stříleli na různé vzdálenosti, maximálně však na 50 m. Na hlavním střelišti bylo možné střílet i na kovové padací terče, které tu byly kombinovány s papírovými dvojterči. Kovové padací terče jsou atraktivní, protože střelec i diváci okamžitě vidí, zda k zásahu došlo. U papírových dvojterčů, které stály o hezkých pár metrů blíž než terče kovové, to bylo ale úplně jinak a zuby si na nich vylámali i velmi zkušení střelci.
Výsledky závodu najde každý na stránkách LOS. Pár fotografií ze závodu pak může zájemce zhlédnout na http://honza-senior.rajce.idnes.cz/Jarni_LOS_-_puska_7.5.2017/. Důležitější než výsledky je však to, že se všichni na závodě z pušky v Žalanech dobře bavili a získali další cenné zkušenosti ze závodů. Ty mohou brzy zúročit při dalším závodě z pušky dle pravidel LOS, který se bude konat 20. 8. 2017 a bude spojen s další, pro ČR, historicky významnou událostí, jakou byla okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy dne 21. 8. 1968.

Autor: redakce, Jan Prepletaný
Publikováno: 27.5.2017 10:01:40
Kategorie: Závody
Zobrazeno: 99x