Stippling Nitra
Za účelem odlišení a přizpůsobení zbraní našemu vkusu ryjeme do kovu, řežeme do dřeva a tyto materiály barvíme. Na to jsme si už zvykli. Dlouhá léta této snaze po odlišení vzdorovaly plastové rámy pistolí, popřípadě revolverů. Jenomže to už několik let není pravda. Kde je poptávka po úpravách a zdokonalení, tam se v dnešním světě prostě časem najdou technologie, které této poptávce vyhoví. A lidí, kteří mají doma plasťák, valem přibývá, protože v kategorii služebních zbraní i zbraní pro každodenní nošení se zbraně s polymerovým rámem prosazují. Čili lidí, kteří mají pistoli s polymerovým rámem a chtějí ji nějak ozvláštnit, je stále víc – a v posledních letech se daří jim vyhovět. Samozřejmě jenom v jisté míře.
Technologie, která umožňuje individualizaci polymerových rámů pistolí a současně (většinou) zlepšuje úchop, je stippling. Vychází ze skutečnosti, že mnohé polymery se dají opracovat a případně různě tvarovat, zvlášť zatepla. Pod pojmem stippling se rozumí úprava polymerových rámů a částí zbraní pomocí stipplovací sady.
Pojem stippling byl převzat z výtvarného umění, kde vyjadřuje technologii tečkování. Stippling používaný na ručních palných zbraních spočívá v tom, že se nejprve opatrně odstraní původní vzor. Ne vždy je to nutné, protože záleží na tom, co chce majitel se zbraní dělat
Poté se za pomoci stipplovací sady vytváří vzor. Stipplovací sada sestává ze zdroje tepla, který má podobu rukojeti, do níž se vkládá stipplovací hrot. Podle toho, jak moc se polymer hrotem zahřeje (ono to také trochu kouří a smrdí) a jak se na zařízení tlačí, vzniká mělký nebo hlubší nový vzor.
Jaký je výsledný vzhled a jak se to dělá se dočtete v článku Stippling Nitra na stranách 20 a 21 Střelecké revue číslo 3/2021.