VYŠLO ČÍSLO 3/2022
V lednu po roční přestávce zase v USA proběhla živá SHOT Show (v tomto čísle přinášíme několik zpráv) a začátkem března se podle všeho do Norimberku vrátí IWA. Můžeme snad tedy doufat, že se pandemická situace vyvíjí příznivým směrem.
Oba veletrhy nejenom já považuji za obrovské zbraňařské a střelecké svátky. Na SHOT Show jsem shodou okolností několik let nebyl, ale zejména IWA už mi citelně chyběla. Samozřejmě tam můžete na vlastní oči vidět a případně si i osahat většinu světových novinek ve zbraních a příslušenství z poslední doby. Můžete ohodnotit invenci vynálezců a konstruktérů, stejně jako šikovné ruce, které jejich výtvory dokážou realizovat. Můžete si udělat představu, kam svět civilní zbrojařiny směřuje a kam bude směřovat. Co je stejně důležité, v Norimberku jsem každoročně potkával řadu přátel a známých – nejen zahraničních, ale i těch českých, protože doma nám na to třeba celý rok nezbýval čas. Těším se, že to tak bude i letos…
Nicméně přes veškeré nadšené očekávání jsou moje pocity ze současnosti a blízké budoucnosti světa zbraní – řekněme – smíšené. Proč, to se dozvíte dál z vyjádření Ondřeje Duška. K tomu chci dodat jenom to, že každá negativně pociťovaná společenská situace dřív nebo později skončí, obrátí se k lepšímu nebo si zvykneme. Druhou možnost bych si nepřál, a než nastane ta první, nezbývá než doufat, že to nebude trvat příliš dlouho.
Přemysl Liška
Ondřej Dušek z CB Servis Centrum s.r.o. po lednovém návratu z USA:
Mimo jiné jsem tam probíral obchodně neutěšenou situaci s našimi partnery a ptal se po důvodech, proč je všechno z našeho oboru tak obtížně dostupné, drahé, anebo (častěji) obojí dohromady. Odpovědi mě rozhodně neuklidnily.
Zbrojní průmysl tam postihla řada na sebe navazujících katastrof. Na začátku všeho špatného Trumpova administrativa zahájila celní válku s Čínou, odkud americké firmy odebíraly značnou část surového materiálu (hliník, ocel) pro výrobu zbraní. To bylo někdy v letech 2019–2020. Do toho přišel v prvním čtvrtletí roku 2020 covid, který kvůli karanténám a dalším opatřením srazil výrobu na minimum. Řada výrobců, kteří najednou neměli v USA odbyt, si našla jiné trhy, například automotive, a už se k výrobě drobných součástek pro zbraňový průmysl nevrátili.
Když už to začínalo vypadat, že se situace stabilizuje a všichni, kdo chtějí přežít, se nějak adaptují na aktuální situaci, vyhrál volby Biden a všechno se začalo zamotávat ještě víc, než si my u nás dokážeme představit. Dokáže si snad někdo představit, že v USA nastane situace, kdy se nekvalifikovanému dělníkovi, který doteď kompletoval třeba lowery na AR-15, bude vyplácet tak vysoká podpora v nezaměstnanosti, že raději bude sedět doma a brát prachy od státu?
Takže aktuální situace (nejen) ve zbraňovém průmyslu je taková, že když už se podaří sehnat materiál, tak není dost lidí, kteří by ho zpracovali do podoby zbraní. Tím se natahují dodací termíny a samozřejmě rostou ceny. Celý trh je navíc deformován tím, že velcí výrobci a dodavatelé dílů preferují velké objednávky s platbami předem, což si naprostá většina menších firem nemůže dovolit. Leží na stole nabídka ve stylu zaplať mi teď tři mega za díly a dostaneš je za půl roku, na jistotu, nebo si to objednej, zálohu neplať a dostaneš to, až na tebe zbyde… Americká realita se samozřejmě přenáší na trh se zbraněmi v jiných zemích a co vidíme v USA teď, bude se promítat na náš trh za půl roku nebo dřív…
(Ve zkráceném a mírně upraveném znění, reprodukujeme se souhlasem autora z Facebooku.)
Střeleckou revui č. 3/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz