VYŠLO ČÍSLO 7/2022
Myslím, že v souvislosti s 80. výročím operace Anthropoid, barbarského vyhlazení Lidic, posledního hrdinského boje československých vojáků v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje a dalších nespočetných lidských obětí si většina z nás rovněž připomněla, že situace ohrožení a nezbytnost adekvátní reakce může vyvstat kdykoliv, i dnes.
Také obsah tohoto čísla našeho časopisu s operací Anthropoid částečně souvisí. Podívali jsme se, jak o atentátu informoval dobový tisk, ale zejména jsme nahlédli do historie Stenu. Nechtěli jsme se zde zabývat dalšími spekulacemi o důvodu, proč Josef Gabčík v Heydrichově zatáčce nevystřelil ze svého samopalu Mk. II. Jan Skramoušský v časopisu Historie a vojenství č. 2/2022 považuje tuto otázku za uzavřenou a odkazuje na práce historika Vojtěcha Šustka. Podle nalezeného opisu úředního záznamu protektorátní pražské policie druhý pachatel pokoušel se vystřeliti z automatické pistole na osoby sedící ve voze, avšak náboj se vzpříčil v hlavni… dále na místě činu zanechána byla jedním z pachatelů automatická puška, v jejíž hlavni byl vzpříčený náboj. Určitá náchylnost ke vzpříčení náboje byla známá slabina samopalů Sten, která se projevovala zejména při naplnění zásobníku plným počtem 32 nábojů.
K této historii se vztahuje také informace o nálezu Gabčíkovy pistole, se kterou střílel na širším místě atentátu, a nepřímo i článek o amnestovaném nálezu zatrámovky Sten Mk. II a jejím testu.
Přemysl Liška