Čtyři hlavně Petera Werniga
V minulosti se daleko víc experimentovalo a zkoušelo v oboru loveckých zbraní než v oboru zbraní vojenských. Zatímco u vojenských zbraní mizely nepřijaté modely rychle v zapomnění, v civilu se i u hodně zvláštních konstrukcí občas podařilo pár kousků prodat a jejich odchod ze scény byl pomalejší. Slepých uliček tam ale najdete hodně. A také uliček, které nejsou docela slepé, ale jsou příliš klikaté na to, aby se dané řešení rozšířilo. Jednu z klikatých uliček představují vícehlavňové zbraně. Ty dvojhlavňové trh přijal a zvlášť v oboru brokovnic dnes tvoří většinu. Ale víc hlavní než dvě?
Když se vrátíme v čase o víc než 130let zpátky, zjistíme, že mezi zbraňovými kouzelníky v korutanském Ferlachu existovala firma, která dokonce vyráběla čtyřhlavňové lovecké zbraně továrním způsobem. V tomto středisku rukodělné a dnes i strojové výroby zbraní působil kolem přelomu 19. a 20. století puškař a továrník Peter Wernig.
Wernigův patent ponechával klasické uzamčení, nic na něm neřešil a věnoval se výhradně tomu, jak v libovolném pořadí a co nejpohodlněji odpálit čtyři hlavně lancasterky za pomoci dvou kohoutů a dvou spouští. Dosáhl toho dvěma páčkovými přepínači, které jsou umístěny symetricky za temenní kličkou.
Ve Východočeském muzeu v Pardubicích se shodou okolností sešly dvě čtyřhlavňové lovecké pušky z dílny Petera Werniga. Technicky se tyto zbraně liší jen v detailech. Bohužel se neliší ani jejich aktuální technický stav.
Unikáty ze sbírek pardubického muzea čtenářům představí článek Čtyři hlavně Petera Werniga na stranách 66 až 70 Střelecké revue číslo 2/2023.
Střeleckou revui č. 2/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz