Nové zbraně Winchester
Čtenáři Střelecké revue moc dobře vědí, že Winchester dnes už není žádná zbrojovka, ale jen skvělá značka v rukou skupiny Olin, která ji sama používá pro svoje náboje, a pokud se týká zbraní, značku pronajímá tomu, kdo zaplatí a je ochoten pod ní vyrábět ve slušné kvalitě. Od roku 2006 je tím, kdo si značku Winchester pro ruční palné zbraně pronajal, zbrojovka Browning jako součást Herstal Group.
Tato společnost nabízí zbraně se značkou Winchester v celém světě. Browning má ovšem jinou nabídku pro USA s Kanadou a jinou (omezenější) pro zbytek světa, což je hlavně Evropa. Podívejme se ale napřed na stávající sortiment zbraní pod značkou Winchester.
Laik by v nabídce této značky celkem s jistotou očekával pákovou opakovačku Winchester 1866, protože bez ní přece Winchester nemůže být Winchesterem. Jenomže může. Winchester žlutého hocha v nabídce už dlouho nemá. Na světě je zřejmě tolik pákových opakovaček se žlutým pouzdrem závěru, že ty jedině pravé od Winchesteru asi nestojí za to vyrábět. V aktuálním katalogu firmy jsou však další modely pákových winchesterovek 1873, 1885, 1886, 1892 a dokonce 1895. Všechny vyrábí japonská firma Miroku. Tyhle po konstrukční stránce 120 a víc let staré zbraně ovšem rozhodně nepředstavují vlajkovou loď firmy, a přestože jsou lehce modernizované, není zde vidět snaha učinit z nich zbraně pro 21. století. Dřevěné pažby, mramorovaná pouzdra závěrů, černěné hlavně a především tu nejsou žádné lišty, montáže puškohledů nebo kolimátorů, ani polymerové pažby s odvážným vzorem. Tím se současné pákové winchesterovky od Winchesteru liší od moderních Marlinů…
Přehled moderních dlouhých zbraní z letošní nabídky se značkou Winchester čtenáři najdou v článku Nové zbraně Winchester na stranách 27 až 29 Střelecké revue číslo 5/2023.
Střeleckou revui č. 5/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz