Revolver s výkonem africké kulovnice
Revolver, se kterým můžete bez obav vyrazit na medvěda, se běžně nevidí. Přesto je již delší dobu ve výrobě a nezdá se, že by producent měl nouzi o zákazníky.
Magnum Research Inc. (MRI) s aktuálním sídlem v Pillageru (Minnesota) založili Jim Skildum a John Risdall v roce 1979; od roku 2010 je součástí nynější skupiny Kahr Firearms Group. Prakticky po celou dobu své existence je Magnum Research především vývojová a distribuční firma. Její nejatraktivnější a nejdůležitější produkty – pistole Desert Eagle a revolvery BFR – se vyráběly a vyrábějí podle dokumentace MRI v rámci jiných, už řadu let výhradně amerických podniků. Tuto informaci na nich nenajdeme, avšak aktuálním producentem je větší rodinná společnost Pequot Tool & Manufacturing, resp. jeden z jejích výrobních závodů v Jenkinsu (Minnesota).
… jejich skutečným vzorem byl moderní Ruger Blackhawk. Jim Tertin jako duchovní otec BFR ve své firmě jednoho muže Contract Manufacturing opatřil Blackhawk prodlouženým nábojovým válcem a snížil jeho kapacitu na pět nábojů. Měl na mysli možnost střelby brokovými náboji ráže 410, jenže Skildum s Risdallem mu v roce 2000 nabídli, aby revolvery vyráběl pro Magnum Research, ovšem nikoliv výhradně na broky. Tak vznikly dva základní typy rámů BFR se dvěma délkami válce 48,3 mm nebo 77,7 mm, přičemž ten delší je samozřejmě určen pro náboje, zejména puškové, které se do krátkého nevejdou. Válce mají jednotný průměr 44 mm. Od roku 2020 jsou k dostání také zbraně se šestiranovými válci, ale jenom v několika málo revolverových rážích. Celonerezové jednočinné revolvery BFR jsou po konstrukční, materiálové i výrobní stránce přizpůsobeny požadavkům bezpečnosti střelby i těmi nejvýkonnějšími náboji, dlouhé životnosti a vyšší přesnosti střelby…
Lze předpokládat, že většina kupujících jsou prostě milovníci velké rány, kteří chtějí mít něco zvláštního, co se hned tak nevidí. Magnum Research jim tuto možnost poskytuje s revolvery BFR (a pistolemi Desert Eagle), navíc za celkem únosné ceny. Nové revolvery BFR se ještě nedávno prodávaly zhruba za 1000–1300 USD, případné zakázkové úpravy však mohou přijít – bez rytin – až třeba na 3000 $. V Evropě jsou tyto ceny vyšší…
… Protože se náboj osvědčil, vyrábějí ho dál a na přání upravují revolvery BFR pro tuto ráži. Pro takové dělo už by se opravdu těžko hledalo nějaké praktické uplatnění, ale rána to musí být strašná a o to asi tvůrcům šlo – a také aby dokázali, že to dokážou. Vždyť ten náboj v jejich podání může mít 26g, 27g nebo 34gramovou střelu s počáteční rychlostí 630–730 ms-1 (z 10palcové hlavně) a energií až 7110 J. To už by byla hodně výkonná puška, jaké se vyrábějí a používají ke střelbě na těžkou a nebezpečnou africkou zvěř!
Podrobnosti o revolverech s extrémním výkonem najdete na stranách 20 až 22 Střelecké revue číslo 11/2023 v článku Revolver s výkonem africké kulovnice.
Střeleckou revui č. 11/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz