krátké zbraně,  Novinky

Ruger Old Army

Zbraně se značkou Ruger jsou i u nás poměrně dobře známé. Firma letos slaví 75. výročí zahájení výroby zbraní (výročním modelům se věnujeme v článku Ruger 75 na stranách 10 a 11 tohoto čísla Střelecké revue. Monografie Střelecké revue je věnována raritě ve výrobním programu této firmy.

Nejmohutnější, nejvýkonnější, nejodolnější, nejpřesnější – a těžký! To je perkusní revolver Ruger Old Army. Nemá žádnou historickou předlohu, i když jeho podobnost s Coltem SAA se přímo nabízí. Počátky jeho výroby sahají až do roku 1972 a ukončena byla v roce 2008 kvůli poklesu prodeje. Vyráběly se modely modřené z uhlíkové oceli i nerezové, s ocelovým rámem rukojeti i s mosazným. Všechny varianty byly v ráži .45, třebaže na rámu je u raných exemplářů vyražena ráže .44.

V 60. a 70. letech minulého století se v USA pořádaly soutěže ve střelbě z replik historických revolverů. Tato disciplína byla stále víc oblíbená, ale kvalita tehdy nabízených replik (historických revolverů) nebyla vždy nejlepší. Mnozí střelci soutěžili s originálními revolvery z poloviny 19. století, ale vzhledem k jejich stoupající ceně bylo škoda je opotřebovávat na střelnicích.

Na tuto vlnu zájmu zareagovala mimo jiné také firma Ruger. V jejím výrobním programu byly tehdy kvalitní revolvery, zvlášť model Blackhawk, který nezapřel svůj vzor v revolveru SAA. Blackhawk, představený v roce 1955, měl proti Coltu SAA překonstruovaný spoušťový a bicí mechanismus pro zvýšení pádové bezpečnosti a životnosti, šroubové pružiny namísto plochých a přenosové páky, která pouze při úplném stisknutí spouště přenáší úder kohoutu na zápalník.

Právě z modelu Blackhawk vychází Ruger Old Army, který přebírá stejný rám rukojeti a stavitelná mířidla. Z Coltu SAA si zase vypůjčil vysoce ceněný tříšroubový mechanismus, jehož součásti jsou však řešeny podle vzoru Ruger. Zde ale Bill Ruger nepoužil pádovou pojistku na principu přenosové páky jako u modelu Blackhawk, ale bezpečnostní drážky mezi jednotlivými komorami válce, do kterých se spouští kohout, pokud je všech šest komor nabito. Toto řešení je převzato z revolveru Remington New Model Army 1858.

… Válec je šestikomorový, jedna komora pojme až 40 grainů (2,6 g) černého prachu zrnitosti FFFG. Průměr válce je 42,60 mm a délka 54,73 mm. Tloušťka stěny mezi komorami je 1,9 mm. Mezera mezi válcem a hlavní je ideálních 0,15 mm. Válec se otáčí z pohledu střelce ve směru hodinových ručiček. Nemá klasickou rohatku, posunovač zapadá do šesti otvorů průměru 4,8 mm, vyvrtaných do zadní části těla válce. Toto řešení částečně snižuje výrobní náklady.

… Mnozí majitelé perkusních revolverů jistě uvítají informace o měření rychlosti střel a o jejich energii. Sférická střela má hmotnost 9,29 g (143 grainů), průměr střely je 11,61 mm (.457). Ogivální střela má hmotnost 16,2 g (250 grainů), průměr střely je 11,53 mm (.454). Při testech byly použity černé prachy Vesuvit LC – 3Fg a černý prach Swiss No.2 – 3Fg. Rychlost střel byla měřena hradly Caldwell Ballistic ve vzdálenosti 2,5 metru při teplotě vzduchu 15 °C na venkovní střelnici…

Další údaje o konstrukci a výkonech této rarity mezi Rugery najdete na stranách 75 až 81 Střelecké revue číslo 7 ročníku 2024 pod titulem Ruger Old Army. Střeleckou revui č. 7/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis