krátké zbraně,  Novinky

Zázraky Jefima Chajdurova

Konstruktéři vojenských zbraní se ven z bývalého Sovětského svazu nepouštěli, jen konstruktéři sportovních zbraní to měli o něco lepší. Zvlášť když to byli současně také vynikající sportovní střelci. A tak střelecká veřejnost ve světě znala už od 60. let jméno Jefima Leonťjeviče Chajdurova. Byl to vynikající střelec, konstruktér sportovních zbraní a také trenér.

Jefim Chajdurov nepřišel na svět v ideální době ani na ideálním místě. Narodil se 12. ledna roku 1925 ve městě Molta v Burjatské autonomní republice na Sibiři. Předkové asijského původu byli v jeho usměvavé tváři znát. Po skončení střední školy pracoval v továrně na výrobu letadel v Ulan-Ude, což je město asi 130 kilometrů od Bajkalského jezera…

Sportovní střelbě zůstal věrný i v době studia a podobně jako ve škole byl úspěšný. Mistrovství Sovětského svazu se poprvé zúčastnil v roce 1955. Ve střelbě z velkorážního revolveru, stejně jako v libovolné pistoli, obsadil druhé místo. Na základě těchto výsledků byl přijat do reprezentace. Na mistrovství Evropy roku 1956 získal stříbro v tehdejší disciplíně velkorážní pistole a revolver (dnes 25 m pistole se středovým zápalem) jako jednotlivec i jako člen sovětského družstva. Chajdurovova hvězdná hodina nastala na mistrovství světa UIT/ISU (od roku 1998 ISSF) v Káhiře roku 1962. Jako jednotlivec získal stříbrnou medaili ve střelbě z velkorážní pistole a jako člen družstva bral v této disciplíně zlato (a světový rekord). Zlato tehdy vystřílel také v rychlopalbě (nyní 25 m rychlopalná pistole).

… Od roku 1962 se jeho diplomová pistole začala vyrábět jako TOZ-35 v tulské zbrojovce. První tulské výrobky z roku 1962 šly k nejlepším sovětským sportovním střelcům. TOZ pětatřicítka se vyráběla a používala dlouho po roce 2000 a jde údajně o nejrozšířenější libovolnou pistoli světa. Zbraň má podle ruských zdrojů na kontě vítězství na čtyřech olympiádách a pěti mistrovstvích světa.

… Od ledna 1962 začal Chajdurov konstruovat a později i vyrábět nový revolver T-62 ráže 7,62 mm Nagant. V říjnu 1962 na mistrovství světa v Káhiře vystřílel Jefim druhé místo s družstvem a stal se světovým rekordmanem. To byl křest ohněm revolveru TOZ-36, s jehož modifikovaným modelem TOZ-49 na krátký náboj 7,62 x 26R sovětští střelci ustanovili světový rekord v družstvech…

…Chajdurovovy pistole byly nahrazeny pistolemi IŽ 34 a IŽ 35. Na počátku 90. let minulého století koupila práva na pistoli Chr-64 německá firma Feinwerkbau, kde se dodnes vyrábí jako AW 93…

Další osudy konstruktéra a jeho zbraní mapuje článek Zázraky Jefima Chajdurova na stranách 64 až 66 zářijového čísla Střelecké revue ročníku 2024.

Střeleckou revui č. 9/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis