Bretton
Darne, Charlin, Manufrance nebo Verney-Carron. To jsou jména těch známějších z dlouhé řady firem a firmiček, které v minulosti působily ve francouzském Saint-Étienne. Přicházely s fůrou technických řešení, která se však mimo Francii obvykle příliš nerozšířila a postupně mizela v propadlišti dějin zbrojní techniky. S výrobou civilních i vojenských ručních palných zbraní ve Francii to začalo jít hodně z kopce po druhé světové válce a pro civilní výrobu to bylo špatné už mezi světovými válkami.
Zbraně systému Bretton se v Saint-Étienne vyráběly přibližně od roku 1934. V roce 1930 si Georges Bretton (zakladatel stejnojmenné zbrojní firmy) dal patentovat výměnné hlavně ke kozlicím, zatímco jeho firma snad měla vzniknout už o rok dřív. V roce 1932 přihlásil Bretton k patentové ochraně brokovnici s nahoru výklopným závěrem. Ani to ho neproslavilo, stejně jako patent z roku 1933. Ale v roce 1935 se už objevuje patent, který připomíná zbraň systému Bretton s dopředu odsuvnými hlavněmi, jak ji známe dodnes.
Firma fungovala i po světové válce a prodávala svoje zbraně především na francouzském trhu. V roce 1984 převzala informace o systému kozlic Bretton z britského časopisu také Střelecká revue, takže nějaká informovanost o této netradiční konstrukci u nás byla už dávno … U modelu Fair Play a novějšího modelu Slim vidíme po stranách něco, co snad zámkové desky připomíná. Zadní konce vodicích trnů se při odemčení závěru vysunou ze zadního dílu závěru. Postranní čepy hlavní zapadají do drážek v bočních deskách a hlavně se mohou sklopit. Potřebná dráha odsunutí hlavní se tím zkracuje. Předpažbí je v tomto případě připevněno západkou naspodu. Tato konstrukce se používá také u kulobrokových kozlic..
… Ultralehké hlavně dodával Bretton v 90. letech i dalším firmám, například do Německa pro opakovací brokovnice ovládané předpažbím. Jak je to dnes, to nevíme, protože jestli se v Německu vyrábějí nějaké brokovnice, je jich velmi málo a s hliníkovými hlavněmi neznámě žádné…
… V 80. letech minulého století byla firma Bretton v Saint-Étienne takříkajíc na konci s dechem. Měla snad kvalitní produkt, ale byl atypický a přijímala ho jen část trhu. Tehdejší pracovníci firmy a zřejmě i majitelé byli už tak staří, že na výrobu nestačili, a nepovedlo se prý najít lidi, kteří by v jejich díle pokračovali. Zřejmě to byla také otázka peněz.
Další osudy a současný stav výroby a prodeje brokovnic s unikátní konstrukcí jsou náplní článku Bretton na stranách 28 až 32 Střelecké revue číslo 4/2024.
Střeleckou revui č. 4/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz