Cesta k CZ P-09 Nocturne
Monografie Střelecké revue je po delší době věnována novince a navíc české. Ve čtvrtek 15. srpna 2024 proběhla celosvětová premiéra nové série CZ P-09 Nocturne. Nástup již třetí generace uherskobrodských pistolí s polymerovým tělem a SA/DA spoušťovým mechanismem Omega využíváme k rekapitulaci příběhu, na jehož počátku stál před 15 lety model CZ 75 P-07 Duty. Zaslouží si to.
Všechno začalo na podzim 2006, kdy generální ředitel České zbrojovky Ing. Lubomír Kovařík, jmenovaný do funkce v červnu téhož roku, dal zelenou vývoji zcela nové tendrové pistole. Mělo jít o technologicky úspornou zbraň se spoušťovým mechanismem SA/DA, vnějším kohoutem a polymerovým tělem, která by ve výběrových řízeních ozbrojených sil dokázala konkurovat špičkovým zahraničním produktům.
V takových soutěžích se totiž začal pro tělo zbraně ve stále větší míře požadovat polymer. S tímto materiálem – ještě nezpevněným skelnými vlákny – sice uherskobrodská firma měla už od roku 1996 v nabídce konstrukčně a uživatelsky jednoduchý DAO model CZ 100 s přímoběžným úderníkem, k němuž v roce 2000 přibyla SA/DA verze CZ 110, služební trh však ani o jedno z těchto provedení nejevil příliš velký zájem. Proto vznikla polymerová verze zdařilého policejního kompaktu neboli modelu CZ 75 D Compact s duralovým tělem, jejíž vývoj byl úspěšně zakončen právě v roce 2006. Nový generální ředitel ale vyhodnotil, že daleko větší potenciál bude mít zcela jinak pojatá zbraň.
U ní se měl uplatnit rovněž čerstvě dokončený SA/DA mechanismus, od roku 2007 nesoucí obchodní jméno Omega. Dílo trojice Rostislav Hruboš, Jaroslav Rezek a Ing. Ivan Filko vznikalo postupně v podstatě již od roku 1999 a přinášelo dramatické konstrukční a výrobní zjednodušení spoušťáku CZ 75, při zachování jeho hlavních principů a předností. Zcela novým uživatelským bonusem byla možnost jednoduché přestavby z pojistkové konfigurace na decockingovou a naopak.
Zatímco v sérii CZ 75 se Omega nakonec z více důvodů uplatnila jen omezeně, u budoucí Duty se stala obrazně řečeno nosným prvkem – do té míry, že hlavní řešitel projektu Ing. Filko později celý proces shrnul slovy: Spoušťový mechanismus jsme obalili pistolí. Tomu odpovídalo rychlé tempo prací. První prototyp byl prý hotov už za tři měsíce, koncem roku 2008 proběhla výroba ověřovací série a na jaře 2009 začal prodej…
…V srpnu 2024 jsme se stali svědky další generační obměny. Na scénu vstoupila série s jednotným názvem CZ P-09 Nocturne, kterou opět tvoří kompakt a full-size model. Podle systému převzatého z rodiny CZ P-10 se to vyjadřuje písmeny C a F před přízviskem. V nabídce jsou také verze s prodlouženou hlavní opatřenou závitem ½ʺ × 28 UNEF – 3A na ústí.
Modernizační úpravy jsou dílem zkušeného uherskobrodského konstruktéra Ing. Jiřího Kafky, jehož hlavním úkolem bylo přizpůsobit následovnice Duty kolimátorové éře. Všechny verze CZ P-09 Nocturne jsou proto optics-ready. Šlo se aktuálně upřednostňovanou cestou přišroubování přístrojů přímo na závěr bez montážních destiček. Použité rozhraní je kompatibilní s paticemi typu Shield RMS a Holosun K a umožňuje co-witness použití relativně nevysokých mechanických mířidel.
Rovnou dodejme, že muška a hledí, v základu zvýrazněné třemi luminiscenčními tečkami, jsou pojaty úplně nově. Jiná než u předchozí generace je i jejich rybina. O důvodech se dočtete v připojeném rozhovoru s produktovým specialistou pro pistole České zbrojovky Daliborem Krupicou. Přední část hledí je přitom tvarována tak, aby mohla posloužit jako opora při nouzovém natažení zbraně o vhodný povrch…
V monografii je podrobně popsána cesta od první plastové pětasedmdesátky P-07 k nové P-09. Mimo jiné se dozvíte, proč v typové řadě chybí P-08 a další zajímavosti z uherskobrodské kuchyně. Monografii najdete na stranách 73 až 80 říjnového čísla Střelecké revue ročníku 2024.
Střeleckou revui č. 10/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz