Chassepot
Antoine Alphonse Chassepot je mezi lidmi, kteří se zabývají zbraněmi, poměrně málo známý vynálezce. Vynalezl jen jednu pušku, která byla zavedena do armády. Nejdůležitější válku, kterou vedla, tato zbraň navzdory svým zřejmým kvalitám prohrála. Přesto chassepotka stojí za připomenutí, protože její konstrukce posloužila jako výchozí mimo jiné pro úspěšnější, ovšem v žádné velké válce nepoužitý německý typ Mauser M/71.
… Roku 1864 se Chassepot stal hlavním kontrolorem ve Vincennes; služební postup zřejmě souvisel s jeho konstruktérskou činností na poli zbraní. Francouzům a všem velmocem v Evropě začalo být po polovině 19. století stále víc jasné, že je čeká přechod od nedávno zavedených nebo právě zaváděných perkusních předovek k zadovkám. Desítky a možná stovky vynálezců v celé Evropě i Americe se pustily do práce. Jeden z nich byl také Antoine Alphonse Chassepot. Už v St. Étienne spolupracoval na konstrukci zadovky s generálem Arcelinem a výsledkem spolupráce byla perkusní puška s válcovým odsuvným závěrem. Jenomže pro armádu to nebylo použitelné…
… V roce 1863 francouzský stát konečně specifikoval zadání, jakou zezadu nabíjenou zbraň pro svoje vojáky vlastně chce. A chtěl logicky pušku, která bude schopná konkurovat pruské jehlovce Dreyse. Vynálezci se hned pustili do práce. Dne 29. května 1865 předložil Chassepot orgánu, který nesl název Comité dʼArtillerie, svoji jehlovku s válcovým odsuvným závěrem. Předlohu nepochybně představovala jehlovka Dreyse, ale Chassepot postoupil mnohem dál. Nabídl jednodušší obsluhu a těsnění proti úniku plynů směrem dozadu.
Klasik našeho oboru Bedřich Brandejs tvrdí, že patent na válcový odsuvný závěr dostal Chassepot roku 1860. My se domníváme, že klasik se mýlí a že vynálezce si svoji zbraň zavedenou do francouzského vojska ochránil až patentem číslo 79 699 z 27. srpna 1866 (platnost 15 let). Kromě francouzského patentu měl Chassepot záhy ještě patent belgický ze srpna 1866 (platnost 20 let) a zbraň byla patentována pod číslem 2304 také v Anglii. Americký patent na jehlovku dostal Chassepot až v lednu 1867 pod číslem 60832…
… Francie zavedla celkem pět modelů jehlovky Chassepot 1866. Zbraně měly samozřejmě společnou ráži, nominálně 11 mm. Náboj byl stejný pro všechny pušky i karabiny. Pistole na tento náboj, pokud je nám známo, neexistovala. Ostatně krátké palné zbraně měli tehdy Francouzi vyřešené revolvery Lefaucheux. Nejrozšířenější model chassepotky byla pěchotní puška, která je dlouhá 1310 mm, má hlaveň dlouhou 785 mm a dvě hlavňové objímky. Tyto objímky byly u řadové pěchoty železné a u gardových jednotek (18 pěších pluků a myslivecký prapor) mosazné…
Vývoj, službu a osudy málo známé francouzské jehlovky Chassepot mapuje stejnojmenná monografie Střelecké revue srpnového čísla ročníku 2024 na stranách 72-79. Neméně zajímavý je i dodatek monografie s výstižným názvem Brokovnice z chassepotky. Monografii i s dodatkem najdete na stranách 80 až 81.
Střeleckou revui č. 8/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz