Dardick
Jako snad v každém oboru, tak i ve světě ručních palných zbraní se čas od času objevují neobvyklé konstrukce, jež nenajdou větší uplatnění, ale jindy naopak změní celý obor. K těm méně úspěšným patří legendami opředené zbraně, které vznikly na základě patentů Američana Davida Dardicka.
David Dardick (1911–1999) se narodil v Rusku do židovské rodiny a posléze emigroval do Spojených států. Od mládí se zajímal o zbraně a střelivo. Stal se blízkým spolupracovníkem konstruktéra pušek Melvina Johnsona a částečně se podílel i na koncepci lehkého kulometu Dror, což byla izraelská zbraň, používaná organizací Hagana a později snad izraelskými ozbrojenými silami IDF. Nebyla příliš úspěšná, protože byla mimo jiné citlivá na prach, což zrovna v Izraeli není dobrá vlastnost.
Většina fandů zbraní a jejich historie si asi vybaví trochu bizarní vzhled Dardickových ručních zbraní. Nějak evokují éru přelomových dekád 19. a 20. století, čas prvních modelů samonabíjecích pistolí, avšak ve skutečnosti jsou o mnoho mladší. Ne každý přitom ví, že Dardick své krátké zbraně konstruoval a vyráběl především k ověření principu funkce. Pravým cílem jeho návrhů bylo postavit kulomet s velmi vysokou kadencí…
Zbraně a náboje David Dardick vynalézal od konce čtyřicátých let, patentová ochrana principu funkce zbraní platila od roku 1954, resp. 1957. Výroba nábojů i zbraní pak probíhala ve firmě Dardick Corporation v Hamdenu (Connecticut). V roce 1958 se zbraně začaly prodávat v civilní sféře, avšak z obchodního hlediska to nepředstavovalo zásadní úspěch. Spíš naopak. Výroba byla jednou provždy ukončena bankrotem Dardickovy firmy v roce 1962 a za celou tu dobu – navzdory jejich snad revoluční konstrukci – nebyla údajně prodána víc než stovka dardicků. Někdo říká, že to bylo kvůli vzhledu. Prostě proto, že vypadaly ošklivě.
Osudy vynálezce Dardicka a jeho ošklivých a obchodně neúspěšných, ale technicky vrcholně zajímavých zbraní mapuje článek Dardick ve Střelecké revui číslo 5 ročníku 2023 na stranách 72 až 75.
Střeleckou revui č. 5/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz