Fenomén airbow
Je to teprve pár let, co se objevila nová kategorie střelných zbraní, pro něž zatím nemáme český název. Airbow je v podstatě větrovka na stlačený vzduch nebo CO2, která namísto běžných vzduchovkových střel vystřeluje šípy, zvenčí podobné lukostřeleckým.
U nás tento vynález zatím nemá velkou perspektivu, protože ve světě a zejména v USA se používá prakticky výhradně k lovu zvěře – tedy pokud někdo nechce za drahé peníze a víceméně bezúčelně jen tak plinkat do terče, nebo se chlubit, že má něco zvláštního.
K vynálezu nové zbraně se hlásí americký výrobce vzduchovek Crosman, který pro ni údajně také vymyslel název airbow, něco jako vzduchový nebo snad vzduchovkový luk. Jenže my se domníváme, že společnost Crosman svůj model Airbow nebo Pioneer pustila na trh teprve v roce 2016, zatímco švédská vzduchovkářská firma FX Airguns přišla se zbraněmi kategorie airbow už na norimberský veletrh IWA v roce 2012 (pokud něco nevystavovala dřív) a bylo tam k vidění hned několik typů. Na své prvenství v tomto oboru ostatně jen málokdy zapomene upozornit.
Princip airbow spočívá v tom, že vzduchová zbraň, určená k vystřelování šípů stabilizovaných normálními křidélky, postrádá hlaveň v pravém smyslu. Na jejím místě se nachází jakási dlouhá tryska, kterou se zevnitř vpouští tlakový vzduch do přední části dlouhé dutiny v šípu, jenž se na ni předtím navlékne (někdy se jí také říká hlaveň). Dutina je vpředu uzavřená a rozdíl mezi vnitřním průměrem šípu a vnějším průměrem trysky je minimální, takže tento konstrukční uzel nepotřebuje žádné další těsnění. Také není zapotřebí šíp nějak přidržovat, dokud se v něm nevytvoří nějaký potřebný tlak. Některé typy mají objemný kryt, který chrání trysku a případně i na ní nasazený šíp před mechanickým poškozením zvenčí…
… Ani druhý model šípové vzduchovky, puška FX Indy Arrow, zrovna nevyniká velkým obsahem tlakové nádoby. Jedná se ale o hybridní PCP, kombinaci normální větrovky vybavené nádobou na stlačený vzduch s pákovou pumpovací větrovkou.
Můžete s ní střílet věčně: po dvou výstřelech stačí 15–18krát pumpnout postranní pákou a jste s tlakem zase na původní úrovni 22 MPa. Pokud byste nádobu zcela vyprázdnili, jde ji naplnit i ručně. Proto výrobce tuto zbraň – původně zvanou FX Independence (nezávislost) – deklaruje jako ideální pro přežití. Všechno, co člověk potřebuje, je několik šípů. Do nosiče šípů instalovaného na zbrani se vejdou dva, ale na nošení to není moc praktické…
Jen nepatrnými konstrukčními úpravami Crosman z této konvenční větrovky udělal zbraň vystřelující duté šípy na podobném principu, jaký předtím použila firma FX Airguns. Šípy jsou tedy duté, v tomto případě optimální délky 660–690 mm, s vnějším průměrem 9 mm, nejčastěji s hmotností 23 gramů, a rovněž se navlékají na nerezovou trysku, nahrazující hlaveň větrovky…
Zajímavé kombinace luků a větrovek najdete v článku Fenomén airbow na stranách 41 až 45 Střelecké revue číslo 11/2023.
Střeleckou revui č. 11/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz