Lov lukem v 21. století
Moderní lov lukem je u nás stále zakázán zákonem, ale ve velké části světa jde o normálně přijímanou loveckou zbraň. Je pravda, že kompatibilita lovu lukem s naší mysliveckou tradicí je poněkud sporná, ale minimálně na poplatkové bázi ve vybraných oborách a v rámci individuálního lovu by to nemělo nikomu vadit. I k tomu povede ještě dlouhá cesta, ale našinec může v ČR trénovat, účastnit se závodů v 3D lovecké lukostřelbě a jezdit lovit do zahraničí. Lovecké lukostřelbě se věnuje rok od roku víc nadšenců.
Terminální účinek šípu byl důkladně zkoumán v Dánsku. Koncem milénia se tamní vláda rozhodovala, zda povolí lov lukem. Vymezila několik pokusných honiteb, kde se lovilo v letech 1999– 2004. Každý střelený kus se evidoval včetně všech průvodních okolností a pro účely zjištění hladiny stresových hormonů se odebírala krev. Záznamy se pak porovnávaly se zvěří ulovenou kulovnicí. V první řadě se zjistilo, že v 87,4 % případů byla zvěř nalezena méně než 50 m od místa nástřelu, což je prakticky stejně jako u pušky… Maximální dostřel se u silných loveckých luků pohybuje ve stovkách metrů, ale důležitější je vzdálenost, na kterou se dá spolehlivě trefit vitální zóna. Z povahy věci se to liší střelec od střelce. Kromě toho platí, že šíp je daleko pomalejší než střela z pušky, a tak chvilku trvá, než doletí k cíli. Bavíme se zde o desetinách sekundy, ale v případě, že se zvíře za tu dobu pohne, může to znamenat, že vitální zóna už nebude v dráze šípu…
Kladkový luk je charakteristický tím, že síla ramen se nepřenáší přímo na tětivu jako u klasiky, ale je moderována převodovým ústrojím. Takové řešení má optimálnější křivku odporu při nátahu a tahu při vypuštění, má charakteristiku blízkou ideálu. Odpor strmě roste už na začátku nátahu a po pár palcích je na maximu až do plného nátahu, kde prudce poklesne (let-off) a po pár milimetrech v tomto poklesu (valley) se chod tětivy směrem ke střelci zablokuje (back wall)…
Samozřejmě i u kladky se dá strhnout a může se stát spousta dalších věcí, které budou znamenat špatný zásah, ale kladka v kombinaci s vypouštěčem namísto rukavice a mířidly v podstatné míře absorbuje chyby střelce. Není to tak, že by to střílelo samo od sebe, ale lze říct, že pokud nováček, který nikdy nestřílel z luku, sáhne po kladce, tak se naučí střílet s přesností dostačující na lov za podstatně kratší dobu než s klasikou a dál nebude potřebovat takovou míru udržovacího tréninku. Servis a seřizování kladkového luku jsou ale podstatně těžší…
Zajímavý článek o lovu lukem a lukostřelbě najdete ve Střelecké revui číslo 4/2022 na stranách 80 až 83.
Střeleckou revui č. 4/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz