Novinky,  ostatní

Noční pozorování a zaměřování

Přibližně v průběhu posledních dvou desetiletí u nás dochází k bouřlivému rozvoji civilního využívání prostředků pro pozorování objektů a zaměřování ručních zbraní v noci, respektive za snížené viditelnosti. Na počátku bylo použití zaměřovačů tohoto druhu okořeněno příchutí zakázaného ovoce, obchody probíhaly v šedé zóně. V současnosti dovozci, stejně jako tuzemští výrobci a prodejci, nabízejí tuhle techniku v naprosto nebývalé míře a v nepřehledném, prakticky téměř neuchopitelném sortimentu. Je to dáno jednak kvalitativním vývojem této techniky v celosvětovém měřítku, jednak zrušením zbytečných zákonných omezení pro její používání v České republice. Podívejme se na to, jaké prostředky k pozorování a zaměřování za snížené viditelnosti se dnes v civilním sektoru vlastně prodávají a používají.

Pokusy o vývoj vojenských prostředků, kterým dnes říkáme přístroje nočního vidění, probíhaly v západní Evropě, v USA a v Sovětském svazu už v letech před druhou světovou válkou. Z válečného nasazení (v malých počtech) pak je znám například německý přístroj Zielgerät 1229 s krycím názvem Vampir, což byl aktivní infračervený zaměřovač pro útočnou pušku StG 44. Aktivní znamená, že kvůli jeho relativně malé citlivosti se s ním daly pozorovat a zaměřovat pouze objekty osvětlené neviditelným infračerveným zářením z poměrně výkonného reflektoru. Obraz nebyl příliš kvalitní a snímače měly krátkou životnost. Majoritní výhodou byl prostý převod neviditelného infračerveného světla do viditelné oblasti…

… Pro pozorování za zhoršených světelných podmínek se dnes využívají jiné, více nebo méně odlišné fyzikální principy aplikované do moderních pozorovacích a zaměřovacích přístrojů. V zásadě jsou tři. Těm nejstarším dnes většinou říkáme analogové zesilovače zbytkového světla, o něco mladší přístroje označujeme jako digitální a pro poslední druh přístrojů citlivý v oblasti vzdáleného infračerveného záření (LWIR) se vžilo označení termovizní…

… V současné době se prodávají přístroje nočního vidění v generacích 2, 3, 3+ a 4. Případně se uvádí i generace pátá. Čím vyšší je generace, tím větší je výkon přístroje, který poskytuje větší citlivost, rozlišení, nižší šum nebo rychlejší reakci na kolísání světelných podmínek, a naopak menší zkreslení obrazu. Kromě typických zelených odstínů dnes nová stínítka zesilovačů zobrazují scénu rovněž v odstínech šedi apod.

… Velkou výhodou digitálních přístrojů je, že většina z nich umožňuje – stejně jako termovize – pořizovat fotografie i videozáznam pozorovaného obrazu. Nemusíme asi zdůrazňovat, jak je právě tohle důležité a užitečné při pozorování a zejména při lovu zvěře. Připojení dalších funkcí – jako je laserový dálkoměr, teploměr, sklonoměr, paměť pro několik umístění záměrného bodu, funkce pro manuální či automatickou opravu na různou vzdálenost střelby apod. – dále zvyšují atraktivitu digitálů…

… Nové možnosti optoelektronických přístrojů všech zde uváděných druhů pozitivně ovlivňují bezpečnost střelby za snížené viditelnosti ve volné krajině. Zvláště pak termovizní zaměřovače umožní téměř dokonalou kontrolu prostoru za cílem. Vliv na loveckou střelbu je díky všem benefitům – včetně dálkoměrů, videozáznamu a dalším užitečným funkcím – rovněž pozitivní. Lovený kus zvěře je lépe určen, zásah je přesněji umístěn. Značení zvěře na zásah střelou je možné dobře pozorovat, případně ze záznamu vyhodnotit, a to včetně dráhy, po které zvěř z nástřelu odběhla. Těžko si v době vážného ataku afrického moru prasat do našeho středoevropského prostoru představit účinnější pomoc….

Zákon o myslivosti č. 449/2001 Sb. ovšem dosud v § 45. písm. g) zakazuje mj. lovit zvěř s pomocí elektrických zařízení schopných zabíjet nebo omráčit, zdrojů umělého osvětlení, zrcadel, zařízení pro osvětlení terče, zaměřovače zbraní konstruovaného na principu noktovizorů, reprodukční soustavy s hlasy zvěře, výbušnin. Ministerstva vnitra a zemědělství ČR k tomu vydala v roce 2014 společné vysvětlující vyjádření, které de facto amnestuje digitály a termovize…

Monografie Střelecké revue číslo dvě ročníku 2025 se tentokrát věnuje doplňkům zbraní. Ještě nedáno pro civilní použití zakázané přístroje pro noční vidění jsou dnes běžně v nabídce prodejen zbraní a výběr se stává nepřehledným pro většinu zájemců. Monografie stručně a srozumitelně seznámí čtenáře s nabídkou, která je dnes na trhu civilních zaměřovačů pro zhoršené světelné podmínky a srovnává jejich výhody i případné nedostatky. Monografii s titulem Noční pozorování a zaměřování jsou věnovány strany 74 až 81 SR 2/2025.

Střeleckou revui č. 2/2025 si můžete objednat v tištěné verzi na www.epublishing.cz/predplatne-strelecka-revue nebo v el. verzi na https://kiosek.epublishing.cz/.

Koupit časopis