Programy střelecké přípravy
Už dřív jsme stručně psali o státem podporovaných programech střelecké přípravy, které umožňuje tzv. nadstavbový zákon č. 14/2021 Sb. a k němu příslušné prováděcí nařízení vlády ČR č. 255/2021 Sb. Zájem je opravdu velký, proto jsme oslovili ministerstvo vnitra a požádali o dodatečné informace. Na naše dotazy odpovídal Mgr. Jan Bartošek z odboru bezpečnostní politiky. Základní myšlenkou je to, že v soukromém a občanském sektoru společnosti je poměrně velký potenciál, který může stát v případě nezbytnosti využít k doplnění a zvýšení bezpečnosti, řekl nám na úvod Mgr. Bartošek. Zajišťování bezpečnosti je samozřejmě primárně úkol státních ozbrojených složek, jako je policie a armáda. Může ale nastat situace, kdy personální kapacity těchto složek nebudou stačit a bude potřeba je doplnit z řad veřejnosti. To je princip, který obecně známe zejména v podobě možnosti povolávání branců v době vojenského ohrožení.
Zdá se, že vláda a poslanci si konečně uvědomili, že soukromí držitelé zbraní jsou ve srovnání s armádou a policií největší reálná ozbrojená síla v republice. Nové zákony konečně umožňují její využití v případech nouze.
Jak by to mělo vypadat a jak se dobrovolní ozbrojení záložníci budou školit a cvičit se dozvíte z monografie Střelecké revue číslo 12/2021. Obsah je zřejmý z názvu: Programy střelecké přípravy. Monografii najdete na stranách 81 až 91.