Rolling Block pro papeže
Historie pušek Remington Rolling Block je rozsáhlá a komplikovaná. Tyto vynikající jednoranové zadovky se po roce 1867 dostaly do výzbroje armád v celém světě a ty poslední – pro bojující Francii – byly dodány ještě na začátku první světové války. Dávno předtím se pušky Rolling Block dostaly taky do výzbroje papežského státu, státního útvaru, jenž se nacházel ve střední Itálii a jehož hlavou byl římský papež.
Papežský stát pociťoval v průběhu 19. století stále víc ohrožení v souvislosti se sjednocováním Itálie. Ačkoliv byla savojská dynastie, pod jejíž taktovkou toto sjednocování probíhalo, katolická, nebyla až tak naivní, aby věřila, že bez ovládnutí papežského státu, a tudíž bez porážky armády římského papeže, by se mohlo sjednocení Itálie podařit. Světské panování papeže muselo prostě skončit. Navíc bylo potřeba brát ohled na italské revolucionáře v čele s Garibaldim, jejichž vztah k papeži, ať už jím byl zrovna kdokoliv, byl velmi negativní…
… Sjednocení Itálie bylo takřka hotové, ale předpokládané hlavní město stále držel papež, který se opíral o své vojáky a o vojáky Napoleona III. Znovu se začala budovat papežská armáda, která opět sestávala z katolických dobrovolníků z celé Evropy. K roku 1870 se pod papežskou vlajkou podařilo shromáždit 2000 Francouzů, 3000 Italů, 1000 Švýcarů, 700 Belgičanů, 900 Holanďanů, 600 Němců, 600 Rakušanů a 300 francouzských Kanaďanů. Dorazilo i několik Tunisanů, Syřanů, Švédů, Brazilců, Maročan, Peruánec, Mexičan a Novozélanďan. Elitní jednotku tvořili papežští zuávové, což byli právě dobrovolníci z Francie a Belgie, kteří přežili masakr u Castelfidarda, doplnění o další nadšence…
… V té době jezdil Sam Remington po Evropě a předváděl svoji zbraň. Nagantové se s ním dokázali dohodnout na licenci pro dodávky papežskému státu. Mimo jiné proto, že Remington neměl v Evropě továrnu, která by těch 5000 pušek pro papeže vyrobila. A Nagantové sami byli horliví katolíci. Ve stejné době sebrali peníze mezi věřícími členové obdobného výboru ve Francii. Neobrátili se však k belgickým Nagantům, ale zadali výrobu 5000 pušek Rolling Block firmě Westley Richards v Birminghamu. První pušky Rolling Block dorazily do Říma z Birminghamu v lednu 1868 a objednávka byla kompletně vyřízena do července 1868. Byl to průšvih. Zbraně byly velmi hrubě vyrobené a neschopné služby. Aby je vůbec bylo možno použít, bylo z Lutychu (k Angličanům papežský stát ztratil důvěru) povoláno osm puškařů, kteří anglické zbraně upravili tak, aby na nich všechno fungovalo, jak má…
… Někdy před zářím 1870, kdy byl papežský stát definitivně obsazen Italy, věnovalo 80 prominentních katolických rodin papeži 80 karabin v luxusním provedení, určených pro jeho gardu. Tyto zbraně nebyly papežovým gardistům odebrány a sloužily až do roku 1969. Potom bylo 78 zbývajících zbraní uloženo ve vatikánském muzeu, kde jsou zřejmě dodnes…
… Jelikož papežské pušky Remington Rolling Block byly nové, neskončily ve šrotu. Naopak, byly na samém začátku své dlouhé kariéry. 150 jich bylo ponecháno papežské gardě, zatímco většinu zbraní dostali italští bersaglieri, tedy lehká pěchota. Na každý pluk připadlo 702 dlouhých pušek a 97 karabin. Jelikož italská armáda byla tehdy vyzbrojena transformovanými jehlovkami Carcano, byly pušky Remington Rolling Block modernější…
Podrobnosti z historie papežských Remingtonů najdete v článku Rolling Block pro papeže na stranách 56 až 59 listopadového čísla Střelecké revue ročníku 2024.
Střeleckou revui č. 11/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz