Rukojeť krátké zbraně
Monografie Střelecké revue číslo 6/2021 je tentokrát určena těm, kteří se o konstrukci zbraní zajímají důkladněji. Zabývá se poněkud opomíjeným „detailem“ – rukojetí krátké zbraně.
Pažbám dlouhých zbraní se věnovala řada odborníků už nejméně poslední dvě stovky roků. O rukojeti krátkých zbraní se většinou zajímali jenom trenéři mířených disciplín a výrobci odpovídajících zbraní. Dokonce i názvosloví je ve srovnání s pažbami dlouhých zbraní velmi chudé. V monografii se na rukojeti revolverů a pistolí důkladněji podíval renomovaný odborník na zbraně, dlouholetý pracovník pražské kriminalistické laboratoře Bohumil Planka. A vzal to opravdu od začátku, od husitských píšťal.
Rukojeť krátké palné zbraně plní dva základní požadavky. Za prvé má umožnit rychlý a spolehlivý úchop pro vytažení zbraně z pouzdra (z kapsy) a za druhé má umožnit přesný zásah cíle díky dobrému zacílení (nasměrování hlavně do cíle). Někdy se tyto dva požadavky jeví jako protichůdné a konstruktér zbraně se snaží najít optimální kompromis. Mohlo by se zdát, že druhý požadavek je pro střelce významnější. Jak ale ukazuje historie i praxe, jsou si často rovnocenné a význam jednoho z nich dominuje podle převládajícího způsobu použití zbraně a také podle velikosti a balistického výkonu (ráže) zbraně.
Pokud si řeknete, že to bude suchá teorie, která vám nic praktického nedá, uděláte chybu. Z dalšího textu můžete zjistit, proč vám některá pistole sedí a jiná nesedí v ruce. Zajímavá je například kapitola o rozdílech v tasení jednočinných a dvojčinných revolverů, o změnách tvaru rukojetí v závislosti na postoji při střelbě a další.
Monografii Rukojeť krátké střelné zbraně najdete v SR 6/2021 na stranách 83 až 94.