Tlumiče potichu i nahlas
Moje první zkušenost s tlumičem hluku výstřelu byla v Africe, kde jej měl nasazený profesionální průvodce Jacko Prinsloo na své zbrani ráže 300 WinMag. A ochotně mi umožnil si z ní vystřelit. Padla docela hlučná rána, i když v porovnání s netlumenou byla podstatně snesitelnější. Přesnost byla víc než postačující, stříleli jsme na polní střelnici na 300 metrů a nevnímal jsem, že by došlo k nějakému zhoršení rozptylu.
Pokud se chceme zabývat tlumiči, pak musíme začít od Maxima. Hiram Percy Maxim (1869–1936), syn slavného vynálezce kulometu a jiných zbraní Hirama Stevense Maxima, byl nadšený průkopník automobilismu a automobilových závodů a také slavný radioamatér (volací znak W1AW) a zakladatel Ligy amerických radistů. V roce 1902 ale vytvořil cosi ze zcela nového oboru – tlumič hluku výstřelu. Patent na něj mu přiznal patentový úřad USA 30. 3. 1909 pod číslem 916 885. Pak si založil firmu Maxim Silent Firearms Co. na jejich výrobu a Maxim Silencers byly vcelku běžně inzerovány v odborném tisku jako vhodný doplněk palných zbraní. Stojí za zmínku, že Hiram Percy Maxim je občas uváděn i jako otec tlumiče výfuku spalovacích motorů.
Jako první začali tlumiče používat sportovní a rekreační střelci v USA ještě před první světovou válkou. H. P. Maxim se snažil prosadit své tlumiče i do výzbroje americké armády, ale ta je nepřijala. V meziválečném období zájem o tlumiče v civilní veřejnosti poněkud poklesl. Oblíbili si je ale kriminálníci, byť jen ve velmi omezené míře. Je pravděpodobné, že to byli právě američtí mafiáni, kdo vymyslel kdysi populární konstrukci: přepážky uvnitř expanzní komory byly nahrazeny ocelovou drátěnkou či vlnou. Jednu dobu byly drátěnkové tlumiče oblíbené, ale měly zásadní vadu – velmi rychle se zanášely a jejich účinnost klesala. Také při střelbě více výstřelů po sobě se výplň ohřála a utlumení se zhoršovalo.
Jak vznikly, jak fungují a co dovedou moderní tlumiče na moderních zbraních, si můžete přečíst v rozsáhlé monografii Střelecké revue na stranách 85 až 95 desátého čísla ročníku 2021. Monografie má výstižný název Tlumiče potichu i nahlas.